images_1herb

         Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie

MENU
STRUKTURA ZESPOŁU
Internat
Dla nauczycieli
Dla rodziców
Ciekawe i przydatne
KSIĘGA GOŚCI

                                                              

   

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

w dniu 5 czerwca 2018 roku

do Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych

w Iławie.

Otwieramy drzwi dla każdego,

kto chce zapoznać się z ofertą naszej szkoły.

Będzie można zwiedzić placówkę, obejrzeć zajęcia, porozmawiać z dyrekcją, nauczycielami i specjalistami.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy

na ul. Kościuszki 23A i ul. Mierosławskiego 10A w Iławie.

Chętnie udzielimy informacji

pod numerem tel. 89 648-25-53

 

Do zobaczenia 5 czerwca!

 

WYCIECZKA DO MALBORKA

     Dnia 15 maja 2018r. klasa I-III SP p. Marzanny Suwińskiej oraz kl. SSPP p. Grażyny Mróz wraz z p. Radosławem Kowalkowskim udała się na wycieczkę pociągiem do DINO PARKU w Malborku. Mieliśmy super pogodę i moc atrakcji m. in. zwiedziliśmy Park Ruchomych Dinozaurów, obejrzeliśmy pokazy tresury dinozaurów, byliśmy w Muzeum skamieniałości, mini zoo, oglądaliśmy wioskę neandertalską, poszukiwaliśmy skamieniałości w piaskownicy archeologia, świetnie bawiliśmy się na placu zabaw. Podczas wycieczki humorem tryskali nasi opiekunowie tj. nauczyciele i rodzice.Pan Radek Kowalkowski uwiecznił nasze atrakcje na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia.

 

Tekst: M. Suwińska

Info. R. Kowalkowski

Majowe Kwiaciarki

W majową środę po raz kolejny uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej zostali zaproszeni do udziału w zajęciach rozwijających kreatywność i kształtujących umiejętność pracy w grupie. Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem metody edukacji przez ruch D. Dziamskiej. Uczestnicy wykonali prace grupowe noszące  tytuł Majowa Kwiaciarka . Aktywnościom towarzyszyła muzyka celtycka, która wspierała harmonię ruchów podczas wykonywania zadania . Prace można oglądać w holu szkoły na parterze. 

Beata Czarnotta , Dorota Myślińska , Agnieszka Kamińska 

 

I TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

       Dnia 15.05.2018r. w grupach wychowawczych w internacie odbył się I Turniej Tenisa Stołowego. W tym roku po raz pierwszy wychowankowie spotkali się, aby wziąć udział w rozgrywkach. Zawodników wspierała widownia.

       Znamy tegorocznych zwycięzców w kategorii młodych talentów:

  III miejsce zdobył  Igor Sośnicki

         II miejsce zajęła   Michalina Tyburc

 natomiast zaszczytne I miejsce zdobył Dawid Burek.

Serdecznie im gratulujemy.

       Mamy nadzieję, że za rok się spotkamy, aby znów przeżyć niezapomniane sportowe emocje.

 

Organizatorzy: Edyta Tomczyk

                     Beata Szymańska

                     Jowita Błażejewska

 

                   

                                              

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

     227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to doskonała okazja, aby zaprezentować program artystyczny upamiętniający to niezwykłe wydarzenie historyczne. W uroczystym apelu, który odbył się w naszej szkole 27 kwietnia 2018 roku, wzięli udział wszyscy członkowie społeczności uczniowskiej, Dyrekcja oraz nauczyciele. W programie artystycznym pod hasłem „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje” wystąpili uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz zasadniczej szkoły zawodowej. Narratorzy przypomnieli, iż Konstytucja 3 Maja została ustanowiona ustawą rządową przez Sejm Czteroletni zwany również Wielkim w 1791 roku. Wydarzenia historyczne przedstawiono w obrazowy sposób, z wykorzystaniem licznych rekwizytów, które podkreślały niezwykły charakter uroczystości. Zaprezentowane przez uczniów wiersze oraz pieśni: „Witaj majowa jutrzenko”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Jak długo w sercach naszych” zostały wykonane z ogromnym zaangażowaniem i radością. Refren finałowej piosenki „ Stać będzie kraj nasz cały, stać będzie Piastów gród...” śpiewali razem z uczestnikami programu artystycznego pozostali uczniowie oraz nauczyciele. Niezwykle uroczystym akcentem uroczystości był polonez w wykonaniu uczniów naszej szkoły, którzy w piękny sposób zaprezentowali nasz polski taniec narodowy. To był szczególny czas wspólnej wędrówki przez wydarzenia historyczne, które towarzyszyły powstaniu pierwszej w Europie, a drugiej na świecie nowoczesnej konstytucji.

 

Organizatorzy: Anna Truszczyńska, Beata Rypińska, Stanisław Pawlikowski

Polonez: Marzanna Suwińska, Grażyna Mróz
Zdjęcia: Radosław Kowalkowski, nagłośnienie: Ryszard Żuralski

 

 

 

LINK DO FILMU -  POLONEZ                                                      

 

tekst: Beata Rypińska 

info. R. Kowalkowski

 

WOJEWÓDZKI KONKURS KULINARNY – BARTOSZYCE 2018

Dnia 26 kwietnia w Bartoszycach odbył się Wojewódzki Konkurs Kulinarny „GOTUJ NA SZÓSTKĘ – KROWARZYWA – CZYLI KUCHNIA WEGETRIAŃSKA”. Startowało 8 zespołów z klas zawodowych i 7 z klas przysposabiających do pracy z ośrodków całego województwa.

Naszą szkołę reprezentowali: Edyta Wilamowska, Michalina Tyburc, Krystian Duński ze szkoły zawodowej(zajęli I miejsce) oraz Sylwia Siegmund, Agnieszka Czubińska, Grzegorz Figurski z SSPP (zdobyli wyróżnienie)  ). Uczniowie przywieźli dyplomy i nagrody rzeczowe dla szkoły. Każdy z nich otrzymał też indywidualny upominek.  Nauczycielom wręczono pisemne podziękowania i drobne pamiątki. Organizatorzy zadbali o bardzo miłą i sympatyczna atmosferę, za co dziękujemy. Gratulacje dla naszej młodzieży, która spisała się na szóstkę.

 

Krystyna Łukaszewska, Wiesława Duda.

 

KURTYNA W GÓRĘ

      W ostatnim tygodniu kwietnia nasza grupa teatralna "Świetliki" występowała na deskach Iławskiego Kinoteatru "Pasja", grupę do występu przygotowały panie Sabina Górska, Anna Licznerska i pani Joanna Jankowska spektakl nosił tytuł "Historia pewnej żaby", a nasza grupa zdobyła II MIEJSCE. Gratuluję.... 

Występ naszej grupy teatralnej spowodowany był tym, iż w dniach 26 -27 kwietnia 2018 roku w Kinoteatrze "Pasja" odbył się coroczny Przegląd Teatralny 

pt. "Kurtyna w Górę", którego organizatorami była nasza Placówka czyli Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczych oraz Iławskie Centrum Kultury. Pierwszego dnia mogliśmy zobaczyć spektakle przygotowane przez Ośrodki Szkolno- Wychowawcze z Olsztyna, Elbląga, Kisielic, Iławy oraz z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lubawy. Jury w składzie: Dyrektor ICK pani Ewa Wiśniewska, Zastępca Dyrektora Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczych pani Justyna Milewska oraz pani Agata Tecław i pan Bartosz Gonzalez z ICK zadecydowało, że: I MIEJSCE zajmuje Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z Elbląga, II MIEJSCE Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczych z Iławy, III MIEJSCE Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Olsztyna oraz WYRÓŻNIENIA otrzymały zespoły z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lubawy oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Kisielic. Tego dnia zamieniłam się w konferansjera natomiast  drugiego dnia ta rola przypadła Pani Agacie Tecław a ja zamieniłam się w jurora oraz Pani Dyrektor ICK Ewa Wiśniewska i pan Bartosz Gonzalez ICK. w tym dniu występowały Iławski Przedszkola. W tych dniach przenieśliśmy się w świat bajek, muzyki i kolorów, a publiczność nie zawiodła.

    

                                                                                                                                                                                                   Monika Walento-Krasińska

 

 

info. R. Kowalkowski

I OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI W OSTRÓDZIE

            W dniach 24 - 25.04.2018 r. odbył się I Ogólnopolski Festiwal Piosenki w Ostródzie. Pierwszego dnia wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach wokalnych prowadzonych przez p. Joannę Jaskółowską. Nauczyliśmy się piosenki, którą zaprezentowaliśmy w dniu festiwalu. W konkursie wzięło udział 14 uczniów z 7 ośrodków: Ostródy, Poznania, Torunia, Nowego Dwóru Gdańskiego, Nidzicy, Szczytna i Iławy. Naszą szkołę reprezentowały Dorota Raduszewska z kl.  V SP (najmłodsza uczestniczka) i Aleksandra Raduszewska z kl. II gimn. Poziom konkursu, jak to zawsze bywa w Ostródzie był wysoki, dlatego Wyróżnienie Oli jest Jej dużym osiągnięciem . Dwudniowy pobyt był również okazją to zawarcia nowych znajomości, integracji między uczestnikami. Organizatorom dziękujemy ze ciepłe i gościnne przyjęcie a Dorocie i Oli gratulujemy występu!

 

lightbox lightbox lightbox          lightbox

  

 

info. M. Wasiewska

II TURNIEJ GRY W „CHIŃCZYKA” – 2018

     25 kwietnia po raz drugi odbył się Turniej Gry w „Chińczyka” klas SSPP i Gimnazjum. Po ćwierćfinałach i półfinałach rozegranych wcześniej w klasach, do finału dotarło 9 uczniów. Po walce, której towarzyszyły duże emocje, wyłoniliśmy trzy pierwsze miejsca. Zwycięzcy to: Wiktoria Wasielewska, Błażej Bukowski  i Łukasz Krankowski. Otrzymali dyplomy i skromne nagrody rzeczowe. Stowarzyszenie „Jesteśmy” ufundowało słodkie niespodzianki wszystkim uczestnikom Turnieju.

Podziękowania dla wychowawców, którzy przeprowadzili eliminacje klasowe.

Organizatorzy: Izabela Pokojska, Wiesława Duda

 

 

 

info. R. Kowalkowski

DZIEŃ KSIĄŻKI

"Witam Cię kartek szelestem, tytułem na pierwszej stronie. Witam, bo po to przecież jestem, abyś mnie ujął w dłonie i czytał." Słowa wiersza Edwarda Szymańskiego wprowadziły uczniów zespołów edukacyjno - terapeutycznych w świat czytelniczej przygody. 23 kwietnia 2018 roku z okazji III Dnia Książki pod hasłem "Książka - to lubię" łącznicy biblioteczni przygotowali program artystyczny, który zaprezentowali w szkolnej bibliotece. W ramach III Dnia Książki zorganizowana została w szkole wystawa książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Odbył się również konkurs " Książki - nasi przyjaciele", w którym zainteresowani uczniowie mogli wykazać się wiedzą z zakresu czytelnictwa. Chętnych do udzielania odpowiedzi było wielu, a w nagrodę można było otrzymać słodkie niespodzianki.

Zapraszamy do odwiedzania szkolnej biblioteki, w której każdy znajdzie dla siebie interesującą książkę.

 

Beata Rypińska

 


SMAK ZWYCIĘSTWA

     To właśnie poczuli uczniowie naszej szkoły, którzy w dniu 11 kwietnia 2018roku wzięli udział w VI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Ruchu Drogowym w Nidzicy. Brało w nim udział siedem Ośrodków Szkolno – Wychowawczych: z Elbląga, Miłakowa, Iławy,  Bartoszyc, Szczytna, Żardenik i Nidzicy.               

Daria Kurafeiska, Agnieszka Czubińska i Mateusz Jackiewicz –  zdobyli  I miejsce wykazując się wysoką wiedzą z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oprócz nagrody głównej – statuetki, gry planszowej i dyplomu, otrzymali także nagrody indywidualne.

Uczniów do konkursu przygotowywali: pani Elżbieta Mędrzycka i pan Tomasz Kamiński, którzy również od organizatorów otrzymali podziękowania.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy na tym szczeblu dalszych sukcesów.

 

Elżbieta Mędrzycka

 

 

info. R. Kowalkowski

 

 

WARSZTATY KULINARNE "MAŁY KUCHARZ" W DA GRASSO

       To był udany dzień ! Właśnie dziś braliśmy udział w warsztatach kulinarnych w pizzerii Da Grasso. Poznaliśmy tajniki przygotowania pizzy, po czym sami przystąpiliśmy do przyrządzenia swojej własnej kompozycji smakowej. Czegóż tam nie było! Ananas, kurczak, salami, szynka, pieczarki, ser... każdy mógł coś wybrać dla siebie. Po smacznym posiłku mogliśmy odpocząć wypełniając tematyczne kolorowanki.           Hura!!! Mamy dyplom MAŁEGO KUCHARZA, który jest zwieńczeniem naszej całej kulinarnej przygody. 

 

Info. Beata Szymańska

        Edyta Tomczyk

        Jowita Błażejewska

 

                                

                                                                   

II SZKOLNY TURNIEJ WALL BALL

     Dnia 12 kwietnia 2018 r. o godzinie 10:00 w sali gimnastycznej naszej szkoły przy ul. Mierosławskiego odbył się już  II Szkolny Turniej „Wall Ball” o puchar przewodniczącego klubu „Radość” Olimpiad Specjalnych. W zawodach udział wzięło rekordowo, bo  prawie 50  zawodniczek i zawodników.  Turniej otworzyła Pani dyrektor Justyna Milewska. Zacięte pojedynki wyłoniły zwycięzców.

W kategorii dziewcząt:

I miejsce Oliwia Łukaszewska

II miejsce Natalia Grandos

III miejsce Wiktoria Ławicka

 

W kategorii chłopców:

I miejsce Krystian Krumrej

II miejsce Arkadiusz Gorzka

III miejsce Paweł Renkel

Najlepszym zawodnikom puchary i medale wręczył Pan dyrektor Wojciech Wegner, a pozostali uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę i mały upominek.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział w turnieju i serdecznie zapraszamy za rok na kolejną edycję.

Organizatorzy:

Bartosz Laskowski

Tomasz Kamiński

 

info. R. Kowalkowski                                                                                                                                                                                                                   

 

 

KONKURS KULINARNY – ,,Sałatka wiosenna pełna witamin’’

     Dnia 10 KWIETNIA 2018r. wszystkie klasy SPP wzięły udział  w Konkursie Kulinarnym "Sałatka wiosenna pełna witamin." Uczniowie przygotowali sałatki z dodatkiem produktów, które zawierały mnóstwo witamin. Sałatki oceniała klasa p. Joanny Dudzicz i p. Dyrektor Justyna Milewska. Każda sałatka smakowała wyśmienicie, wszyscy zajęli I miejsca. Oprócz tego uczniowie mogli brać udział konkursie teoretycznym na temat zdrowego odżywiania. Każda klasa dostała dyplom i nagrody.

 

Organizatorzy: D. Laskowska, B. Sikorska

 

info. R. Kowalkowski

WIOSENNE GRY I ZABAWY

     10 kwietnia w sali gimnastycznej przy ul. Kościuszki odbyły się sportowe gry i zabawy. Brali w nich udział uczniowie klas szkoły podstawowej i gimnazjum zespołów edukacyjno – terapeutycznych. Zawody otworzyła p. dyrektor Lucyna Bączek.   Rywalizacja była niezwykle emocjonująca i zacięta. Uczniowie rywalizowali w wyścigach rzędów wykonując m.in. bieg z woreczkiem gimnastycznym na głowie, bieg z kozłowaniem piłki, skoki obunóż z piłką między kolanami, prowadzenie kółka ringo kijem do unihokeja, toczenie piłki i wiele innych. Zabawa była wspaniała, uczniowie spisali się znakomicie, dali z siebie wszystko. Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w sportowej rywalizacji  oraz słodki upominek. Dziękujemy wszystkim wychowawcom i nauczycielom  za współpracę. Do zobaczenia za rok.

 

 

 Organizatorzy: Bartosz Laskowski, Arkadiusz Michalski, Agnieszka Jaskulska       

 

info. R. Kowalkowski                                                                                                                 

 

                 

 

                                                                                                                                           

 

ZPSW ŚWIECI NA NIEBIESKO

Uczniowie ZPSW wzięli udział w IV Niebieskim Marszu dedykowanym osobom z autyzmem i jego spektrum. Marsz organizowany był w ramach obchodzonego 2 kwietnia, ustanowionego przez ONZ, Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

 

 

 

info D.Myślińska

 

 

 

 

WIELKANOC 2018

ŚNIADANIE WIELKANOCNE W IŁAWIE

W dniu 28 marca 2018 roku w internacie odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne.

 

Swoją obecnością wczesnym rankiem zaszczycili nas goście: pani dyrektor Lucyna Bączek, pani dyrektor Justyna Milewska, pan dyrektor Wojciech Wegner oraz pan kierownik Marek Rabczyński. Przybyli również pracownicy naszej szkoły oraz panie kucharki, którym serdecznie dziękujemy za przygotowanie wspaniałego śniadania.

Wychowankowie grup wychowawczych przygotowali pod opieką pana Pawła Olszewskiego wspaniały występ artystyczny przybliżając wszystkim obrzędy i tradycyjne obyczaje Wielkanocy.

W miłej i sympatycznej atmosferze wszyscy wspólnie zjedliśmy śniadanie a dzieci otrzymały słodkie upominki od zająca.

 

Dziękujemy za przygotowanie dekoracji stołówki oraz stołów wychowawcom grup wychowawczych.

 

lightbox   lightbox

 

lightbox  lightbox

 

 

tekst: Maja Derda

zdjęcia: Stanisław Pawlikowski

PRZEDSTAWIENIE W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

23 marca 2018 r. w szkolnej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z ciekawą książką połączone z inscenizacją  w wykonaniu łączników bibliotecznych. W spotkaniu brali udział uczniowie z grup rewalidacyjno-wychowawczych. Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali książki "O smoku spod Wawelu" Wojciecha Widłaka oraz obejrzeli inscenizację zaprezentowaną przez uczniów zaangażowanych na co dzień w życie biblioteki szkolnej. To było radosne spotkanie, które upłynęło w miłej i pogodnej atmosferze.

 


 

Tekst i zdjęcia: Beata Rypińska

 

WARTOŚCI WAŻNE W ŻYCIU

„Wartości ważne w życiu – o wartościach moralnych” – spotkanie młodzieży naszej szkoły z księdzem Tomaszem Jeziorskim

 

     Dnia 07 marca w naszej szkole gościliśmy ks. Tomasza Jeziorskiego z kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Iławie, który na zaproszenie p. Eli Mędrzyckiej poprowadził spotkanie z młodzieżą na temat wartości ważnych w życiu – o wartościach moralnych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I BR, II i III ZSZ oraz      III gimnazjum. Ks. Tomasz bardzo szybko nawiązał przyjazne relacje z młodzieżą, która aktywnie udzielała się w rozmowie, przez co cały czas towarzyszyła nam serdeczna i wesoła atmosfera. W podziękowaniu za przybycie i tak ciekawą lekcję ks. Tomasz otrzymał od młodzieży kubek z napisem: „Walczę Jego mocą, która potężnie działa we mnie”. Sam również dziękował za zaproszenie, chwalił młodzież za skupienie, uwagę i zaangażowanie.

Mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie z ks. Tomaszem w naszej szkole.

 

 Info: Elżbieta Mędrzycka 

 

MARZANNA EKOLOGICZNA

 

lightbox lightbox lightbox lightbox

WIOSENNE WYJŚCIE DO KINA

     W związku z nadejściem wiosny 22 marca 2018 r. zespoły edukacyjno – terapeutyczne wybrały się do kina na film „Coco”. Jest to tegoroczny zdobywca Oscara w kategorii film animowany.

Bohaterem filmu jest Miguel. W jego rodzinie od pokoleń muzyka jest zakazana. Jednak Miguel marzy, by pójść w ślady swojego idola.Po drodze spotyka uroczego oszusta Hectora.Wspólnie spróbują rozwikłać tajemnicę z przeszłości rodziny Miguela....

Film nas wzruszył. Do zobaczenia na kolejnych seansach.

 

Izabela Bujnowska, Wiesława Duda, Beata Sikorska                                                                                                   

 

Informacja: Wiesława Duda oraz uczennica klasy I C SSPP Agnieszka Czubińska

 

 

Zbiórka elektroodpadów

Fotoleracja

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox                                                                  lightbox  lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox                                            lightbox lightbox

         

Zapraszamy do zbiórki ELEKTROŚMIECI !!!

Zespół Placówek Szkolno Wychowawczych w Iławie zaprasza do udziału w zbiórce ELEKTROŚMIECI! W dniach 05.03.2018 -23.03.2018 można dostarczać do naszej placówki elektroodpady. Dzięki tej akcji nasza szkoła ma szansę otrzymać cenne nagrody!!!

 

lightbox

Mała ściągawka co to są elektrośmieci:))

lightbox lightbox

KOLEJNE „SPOTKANIE Z POEZJĄ”

     Dnia 15 marca odbyło się kolejne „SPOTKANIE Z POEZJĄ”, w którym wzięli udział uczniowie zespołów edukacyjno -terapeutycznych ze szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy. Uczestnicy czytali, recytowali, inscenizowali i śpiewali wybrane wspólnie z wychowawcami wiersze. Za rok kolejne spotkanie.

 

Organizatorzy: Izabela Bujnowska,Wiesława Duda, Beata Sikorska dziękują wychowawcom klas za przygotowanie uczniów, panu Żuralskiemu za nagłośnienie, pani Dudzicz za pomoc w dekoracji, panu Radkowi Kowalkowskiemu za zdjęcia, panu Tomkowi Kamińskiemu za przygotowanie sali. 

Info W.Duda

 

                                 R. Kowalkowski

 

SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT W IŁAWIE

      Dnia 14 marca 2018r. na specjalne zaproszenie do grup wychowawczych przyjechała pani Edyta z Iławskiego Schroniska dla zwierząt. 

Została przedstawiona prezentacja na temat funkcjonowania schroniska. Dzieci mogły zobaczyć na prezentacji multimedialnej poszczególne pieski, kotki i poznać ich historię, nie zawsze szczęśliwą. Zostały przedstawione ważne informacje dotyczące zachowań zwierząt w różnych sytuacjach, jak również komunikacja zwierząt z człowiekiem za pomocą mowy ciała. Podczas spotkania pani Edyta starała się uwrażliwić dzieci na zwierzęta i ich potrzeby oraz ukazywała jak wiernym przyjacielem może być pies. Puentą prezentacji było przedstawienie zachowania człowieka w sytuacji zagrożenia, kiedy atakuje pies. 

      W ramach podziękowania dzieci zobowiązały się zorganizować zbiórkę karmy i akcesorii dla milusińskich oraz odwiedzić schronisko w celu wyprowadzania zwierzaków.

      Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i ciekawie przedstawioną prezentację.

 

Info. Dagmara Pączkowska

        Jowita Błażejewska

 

 

 

 

 

 

 

WIOSENNE DRZEWA

14 marca 2018 roku uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej spotkali się, by wykonać zbiorowe prace metodą "Edukacja przez ruch" wg D.Dziamskiej, która wykorzystuje naturalny, spontaniczny ruch człowieka uaktywniający zmysły , dzięki którym poznajemy otaczający świat. Podczas wykonywania pracy ruch był zaplanowany, rytmiczny i dopełniony przez muzykę celtycką.

Powstały trzy piękne prace przedstawiające wiosenne drzewa. Można je oglądać w holu szkolnym na parterze.

 

organizatorzy

B.Czarnotta

D.Myślińska

A.Kamińska

 

 

           

 

 

          

OSTATNI ZIMOWY SPACER

Kolejny raz wybraliśmy się z paczką smakołyków do naszych czworonożnych przyjaciół.  Zabraliśmy Marka i jeszcze jego dwóch kolegów na spacer do lasu. Następny spacer już niebawem.....pierwszego Dnia Wiosny.

uczniowie  klasy III i V z wych. D.Myślińską i B.Czarnottą

AKCJA "SZKOLE POMAGAMY I ŚWIAT OCZYSZCZAMY"

Do naszej akcji "Szkole pomagamy i świat oczyszczamy" przyłączyło się już przedszkole integracyjne. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy innych do udziału w naszej zbiórce ELEKTROŚMIECI :))

 

lightbox  lightbox

 

 

Pożegnanie Pani Sabiny

III PPRZEGLĄD PIOSENKI DISCO POLO

 

 

     Dnia 22 lutego odbył się w naszej szkole III Przegląd Piosenki Disco Polo. Podczas Przeglądu uczniowie śpiewali takie hity jak: „Tak już bez ciebie” zespołu Piękni i Młodzi, „Czekam na ciebie” zespołu Akcent, „Zwariowana Gocha” grupy Fanatic, i inne.

Wszystkich do tańca porwała piosenka Sławomira pt.: „Miłość w Zakopanem”, którą zaśpiewała uczennica klasy VI auz Alicja Swat. Za to wykonanie Alicja otrzymała tytuł Królowej Disco Polo. Królem Disco Polo został Sebastian Brzozowski, który zaśpiewał piosenkę „Nie ma nic” Rafała Brzozowskiego.

Za swój występ został także wyróżniony Patryk Zawolski, który zaśpiewał piosenkę grupy Effect pt.: „Prawda” oraz Michał Zimnicki w piosence „Ona lubi pomarańcze” zespołu After Party. Za choreografię i piękne stroje, dodatkowe wyróżnienie przyznano klasie I pani Marzanny Suwińskiej.

     Wszystkim uczniom i nauczycielom serdecznie gratulujemy i dziękujemy.

 

Organizatorzy:

mgr Joanna Jankowska

mgr Sabina Górska

mgr Ryszard Żuralski

 

Tekst: Joanna Jankowska

Zdjęcia: Radosław Kowalkowski

 

 

 

info. R. Kowalkowski

KWADRANS NA KSIĄŻKĘ

15 lutego 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z cyklu "Kwadrans na książkę", w którym brali udział uczniowie z zespołów edukacyjno - terapeutycznych szkoły podstawowej. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilku opowiadań: "Pamiątka siódma, czyli urodzinowa świeczka" z "Wielkiej księgi detektywa Pozytywki", "Niedźwiadki na podwórku" i "Przepyszna, zdrowa przekąska". Okazało się, że czytelniczy kwadrans upłynął bardzo szybko, a uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadań oraz chętnie odpowiadali na pytania związane z przygodami poznanych bohaterów. To był radosny czas wspólnej podróży w świecie książek. Następne spotkanie czytelnicze z cyklu "Kwadrans na książkę" już w marcu.

 

Agnieszka Kamińska, Beata Czarnotta, Dorota Myślińska, Jolanta Mejka, Sabina Górska, Joanna Jankowska, Justyna Zakrzewska, Beata Rypińska

 

 

TYDZIEŃ Z WALENTYM

W walentynkowym tygodniu miały miejsce w naszej szkole dwa wydarzenia plastyczne, których adresatem byli uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej.

Uczniowie zostali zaproszeni do wykonania w klasach serduszkowych prac pod hasłem "Serduszka na Walentynki", które zostały zaprezentowane w holu szkoły. A w środę 14 lutego odbyło się spotkanie w trakcie, którego wykonywali prace z wykorzystaniem elementów ruchu rozwijającego D.Dziamskiej z muzyką celtycką w tle. Zestawienie tych prac również można oglądać w holu szkoły.

Dorota Myślińska

Joanna Jankowska

Beata Czarnotta

Agnieszka Kamińska

    

WALENTYNKI 2018

Z okazji dnia Św. Walentego  klasa I A SSPP przygotowała papierowe serce, aby chętni uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe, walentynkowe zdjęcie.

 

Tekst: I. Pokojska

Zdjęcia: R. Kowalkowski

 

 

info. R. Kowalkowski

CERTYFIKAT ZIELONA FLAGA ZDOBYTY!

lightbox

SPOTKANIE CZYTELNICZE W GRUPACH REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH

19 stycznia 2018 r. odbyły się spotkania czytelnicze w grupach rewalidacvjno-wychowawczych: I, II i III pod hasłem "Styczniowe spotkania z ciekawą książką". Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali zabawnych wierszyków o zwierzętach zamieszczonych w książeczkach pt.: "Ptaki polskie" oraz "Dzieci zwierząt" Rafała Wejnera. Do wspólnego czytania włączyli się łącznicy biblioteczni, którzy  prezentowali również barwne ilustracje uczestnikom zajęć. Spotkania upłynęły w miłej i serdecznej atmosferze, która sprzyjała dobremu wprowadzeniu w czas ferii zimowych...

 

Beata Rypińska

 


 

LEKCJA W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

W towarzystwie zimowej aury panującej za oknem,uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych uczestniczyli w niezwykle ciekawej lekcji o Zimowym Bałwanku w bibliotece pedagogicznej.

Najpierw wysłuchali opowiadania ilustrowanego obrazkami a później z ochotą wykonywali przeróżne zadania m.in. z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

 

wych. S.Górska, A.Kamińska, B.Czarnotta. D.Myślińska

 

KOLEJNE SPOTKANIE Z FILMEM - STYCZEŃ 2018

     By w pogodnych nastrojach rozpocząć ferie, wybraliśmy się do kina na film „Paddington 2” To druga część szalonych i zabawnych przygód uroczego misia, którego pokochały dzieciaki i dorośli na całym świecie! Każdy z nas po projekcji może śmiało powiedzieć: „Nie sądźcie misia po pazurach”

Rozbawieni i zadowoleni czekamy na kolejne wyjście do kina.

Izabela Bujnowska,  Beata Sikorska, Wiesława Duda

 

Info. W. Duda

 

BAL KARNAWAŁOWY W INTERNACIE "WYSPA SKARBÓW"

 

Dnia 11 stycznia 2017 roku w internacie odbył się Bal Karnawałowy "Wyspa Skarbów". Wychowankowie grup wychowawczych bawili się w takt muzyki przeplatanej rożnymi konkurencjami takimi jak: rzut talerzykami do celu, szukanie podobnych kart z wizerunkami palm i piratów, rozwiązywali tajemnicze zadania zaszyfrowane przez piratów a na koniec odczytali tajemniczy list w butelce wyłowiony na Wyspie Skarbów, w którym otrzymali życzenia szczęścia i pomyślności w Nowym 2018 Roku.

Zabawa była rewelacyjna.

Wybraliśmy też Króla i Królowa Balu, zostali nimi Iza Warmińska i Igor Sośnicki.

 

Organizatorzy:

Maja Derda, Mariola Mitura, Paweł Olszewski

 

lightbox    lightbox

Z CYKLU - MAŁA OJCZYZNA - LIPOWY DWÓR

Uczniowie klasy III i VI szkoły podstawowej wybrali się do zagrody zwierząt na Lipowym Dworze . Był to pomysł na miłe i sympatyczne spędzenie czasu w mroźny, zimowy dzień na świeżym powietrzu a przy okazji poznanie kolejnego ciekawego i atrakcyjnego zakątka Iławy.

wych. Dorota Myślińska i Joanna Jankowska

 

 

 

KONKURS KOMENDY GŁÓWNEJ STRAŻY POŻARNEJ

 

 

 

ZACHĘCAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W  KONKURSIE.

 

LINK DO KONKURSU TUTAJ

opis dokumentutypdata

REGULAMIN KONKURSU

jpg03-01-2018[ Pobierz ]
2 702 kB
JASEŁKA 2017

 

 

 

 

     Przed nami Boże Narodzenie - święta wyjątkowe i ważne. Wigilijna noc - noc, w której Bóg stał się człowiekiem, jest nam wszystkim dobrze znana. Ten czas rodzi radość i dobroć w sercu każdego człowieka. Dzielenie się opłatkiem, roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty,      ciche melodie kolęd przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia,   do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach - takimi słowami rozpoczęto szkolne jasełka. Uczniowie klas V - VII i gimnazjum przenieśli nas w czasie i opowiedzieli wszystkim zebranym wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Była stajenka, Święta Rodzina, nie zabrakło aniołów, pastuszków, Melchiora, Kacpra i Baltazara. Grze aktorskiej dzieci towarzyszyły kolędy. Uczniowie otrzymali gromkie brawa.

     Przedstawieniu jasełkowemu towarzyszyło również inne ważne wydarzenie. Dyrekcja, pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice pożegnali troje pracowników, którzy zdecydowali o przejściu na emeryturę. Były życzenia, kwiaty, prezenty, wiersze i oczywiście...łzy - radości i wzruszenia. Paniom Bożenie i Krystynie oraz Panu Henrykowi życzymy, by kolejne lata upływały im w zdrowiu   i radości. 

 

 

info. M. Lewko

 

 

WIECZERZA WIGILIJNA W GRUPACH WYCHOWAWCZYCH

      Dnia 19.12.2017r. w grupach wychowawczych odbyła się uroczysta wigilia. Gościliśmy na naszej wieczerzy zaproszonych gości: Starostę Powiatu p.M.Polańskiego, Wicestarostę p.S.Kastrau, Przewodniczącego Rady Powiatu p.M.Młotek, całą Dyrekcję ZPSW p.B.Lenartowicz, p.L.Bączek, p. J. Milewską, p.W.Wegnera, rodziców, obsługę administracyjną, wychowawców oraz wychowanków.

      Rozpoczęliśmy uroczystość oficjalnym przywitaniem przybyłych gości. Następnie odbyła się część artystyczna podczas, której wychowankowie wykonywali zbiorowo jak

i indywidualnie piękne kolędy, wprowadzając jednocześnie zgromadzonych w chwilę zadumy oraz refleksji. W dalszej części staropolskim zwyczajem wszyscy wzajemnie podzielili się opłatkiem oraz zasiedli do kolacji wigilijnej.

     Ważnym i wzruszajacym momentem było pożegnanie p. Krystyny Grosz, która po wieloletniej pracy odeszła na emeryturę. W ramach wdzięczności i podziękowania za współpracę przygotowała i poczęstowała wszystkich obecnych pięknym i smacznym tortem.

     Nie mogło zabraknąć również Mikołaja, który obdarował wszystkich prezentami. Cała uroczystość odbyła się w klimacie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Osoby odpowiedzialne za uroczystość:

Dagmara Pączkowska

Jowita Błażejewska

Stanisław Pawlikowski

Beata Szymańska

Edyta Tomczyk

Danuta Michalska

 

                  

            .         

SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Zgodnie z tradycją w szkolnej bibliotece spotkali się uczniowie, aby wziąć udział w konkursie pięknego czytania. Tym razem uczniowie klas V-VII i gimnazjum prezentowali zabawne historyjki autorstwa Grzegorza Kasdepke, które wyjaśniały znaczenie różnych związków frazeologicznych. Starsi z klas ZSZ skupiali uwagę słuchaczy na utworach poetyckich. Każdego roku jury ma twardy orzech do zgryzienia, gdy musi wybrać najlepszych. Po obradach uzgodniono, że w grupie mlodszej:

I miejsce - zajęła Dorota Raduszewska

II miejsce - zajął Kacper Trendowicz

III miejsce - zajął Błażej Drzewicki

wyróżniono: Izabelę Warmińską i Dariusza Orłowskiego

 

wśród gimnazjalistów: 

I miejsce - zajął Piotr Falkowski

II miejsce - zajął Jakub Cabaj

III miejsce - Daria Kurafeiska

wyróżniono: Karolinę Lewek

 

wśród uczniów ZSZ:

I miejsce - zajęła Dorota Ziółkowska

II miejsce - zajęła Kamila Czarnecka

III miejsce - zajęła Magdalena Wilk.

 

Uczniowie prezentowali również teksty w języku niemieckim pt. " Umiem czytać w języku niemieckim " i I miejsce zajął Kacper Trendowicz, II miejsce zajęli Błażej Drzewicki i Krystian Pogorzelski, a III miejsce Izabela Warmińska i Arek Skorupski.

 

Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom odwagi i bardzo dobrych kompetencji językowych, oraz zapraszają do udziału w przyszłym roku.

 

 

info. M. Lewko

 

PACZKA DLA ZWIERZACZKA

W czasie gorączki przygotowań świątecznych należy pamiętać o zwierzętach. Uczniowie klasy V au i III zet przygotowali świąteczne paczki ze smakołykami dla swoich wirtualnych podopiecznych Marka i Szoguna. Przygotowane podarki zawieźli do Schroniska i zabrali trzy pieski na spacer.

wych.D.Myślińska i B.Czarnotta

 

 

            n 

                                                   

                                        

MIKOŁAJKOWA POMOC PUPILOM

      Dnia 18.12.2017r. wychowankowie grup wychowawczych pod opieką wychowawców: p. Dagmary Pączkowskiej i p.Jowity Błażejewskiej udali się do Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Iławie.

       Przed udaniem się do Schroniska od września została zorganizowana zbiórka rzeczowa dla zwierząt. Milusińscy otrzymali od wychowanków: karmę, akcesoria, koce, poduszki, kołdry. Zostaliśmy oprowadzeni po terenie, gdzie znajdują się zwierzęta.

         Dzieci wykazały duże zainteresowanie, zadawały szereg pytań na temat zwierząt i ich funkcjonowania

w schronisku. Nie ukrywły wzruszenia oraz wyszły

z propozycją "wirtualnej adopcji".

          W imieniu organizatorów: p.Beaty Szymańskiej,

p. Edyty Tomczyk, p. Jowity Błażejewskiej oraz p. Dagmary Pączkowskiej przekazujemy podziękowania wszystkim darczyńcom.

 

Tekst i zdjęcia: Dagmara Pączkowska

                            Jowita Błażejewska 

 

    .        

    .        

 

SPOTKANIE MIKOŁAJKOWE

     12.12.2017r. odbyło się kolejne, integracyjne spotkanie Mikołajkowe dla dzieci objętych Wczesnym Wspomaganiem Rozwoju. Na początku zabawy, każde dziecko własnoręcznie przygotowało Bożonarodzeniową kartkę z życzeniami dla najbliższych. Następnie rozpoczęły się wesołe, zabawyr uchowe  przy muzyce. Nie zabrakło energetycznych zabaw z chustą animacyjną, które dzieci uwielbiają. Ogromną atrakcją dla maluchów była wizyta prawdziwego Świętego Mikołaja, który obdarował wszystkie dzieci prezentami. Podczas całego spotkania uśmiech nie schodził z twarzy naszych podopiecznych, co było największą nagrodą dla organizatorów.                                                                                                                         Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania :) 

Tekst: I. Bartczak

 

info. R. Kowalkowski

V MIKOŁAJKOWY DZIEŃ AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ

     Członkowie Klubu „Radość” Olimpiad Specjalnych działającego w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych  w Iławie zorganizowali w piątek 8 grudnia 2017 roku już po raz piąty Mikołajkowy Dzień Aktywności Motorycznej.

Zawody odbyły się jak zawsze w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie ("mechanik"). Impreza jak co roku rozpoczęła się od wprowadzenia flagi Olimpiad Specjalnych, wysłuchania hymnu OS i uroczystego złożenia przysięgi. Wszystkich przywitała i zachęciła do wspólnej zabawy pani  wicedyrektor Justyna Milewska. Następnie ok. 70 zawodników wzięło udział w różnego rodzaju konkurencjach: rzuty piłką, woreczkiem, przejścia przez przeszkody, zakładanie kółek na stojak, skoki itp. Konkurencje były przeplatane konkursami ze słodkimi nagrodami i pląsami. Sportowe zmagania zakończono wręczeniem złotych medali, bo wszyscy byli zwycięzcami. W tym roku również odwiedził nas Mikołaj i wręczył słodkie upominki. Na koniec wszystkie klasy zrobiły sobie z nim pamiątkowe zdjęcia. Na V Mikołajkowy Dzień Aktywności przybyli kolejny raz mali goście z Przedszkola Integracyjnego w Iławie i po raz pierwszy przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Majka” w Iławie. Dziękujemy za wspólną zabawę. Kolejne sportowe zmagania za rok. Zapraszamy.

 

Organizatorzy: Tomasz Kamiński (prezes Klubu „Radość”), Izabela   Bujnowska, Wiesława Duda, Daniela Laskowska, Grażyna Mróz, Agnieszka Kamińska, Dorota Myślińska, Elżbieta Mędrzycka, Wioletta   Węgorzewska, Bartosz Laskowski, Beata Czarnotta, Joanna Zakrzewska.

Zdjęcia: Radosław Kowalkowski 

 Info: W. Duda

 

 

 

 

PODWÓJNY SUKCES

5 grudnia uczennice Dorota Raduszewska  oraz Kamila Czarnecka wzięły udział w I Wojewódzkim Konkursie Piosenki "Świąteczny czas" w Bartoszycach. Zarówno Dorotka, jak i Kamila stanęły na wysokości zadania, pokonując towarzyszący im stres. W swoich grupach wiekowych wyśpiewały  I miejsca!  To ogromny sukces naszych solistek. Organizatorom konkursu dziękujemy za ciepłe i miłe przyjęcie i czekamy na zaproszenie w przyszłym roku.

 

lightbox

info. M. Wasiewska

BEZPIECZNY PRZEJAZD -"SZLABAN NA RYZYKO!"

 

 

 

Dnia 08.12.2017 odbyło się spotkanie na temat bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych. W spotkaniu wzięli udział uczniowie ZPSW w Iławie. Pogadankę na ten temat prowadziła p. Wiesława Pawska (pracownik PKP PLK) przy wsparciu Straży Ochrony Kolei. W fantastyczny sposób panowie z SOK-u opowiadali o swojej pracy i bezpieczeństwie na koleji. Uczniowie zapoznali się z ubiorem i wyposażeniem (kask , kajdanki , tarcza , kamizelka , itp). W drugiej części spotkania mogliśmy zobaczyć modele w różnych skalach . Była też możliwość sterowania modelami, ale żeby nie było tak łatwo p. Grzegorz kierował do uczniów zadania związane z ustawianiem wagonów na bocznicę. Charakterystykę tych pojazdów oraz ich oryginalnych odpowiedników przedstawił p.Damian Sikorski.
Podziękowanie dla PIKO Polska za udostępnienie modeli do pokazów.
Organizator p. Beata Sikorska.

 

Projekt gimnazjalny

 

 

 

W ramach przygotowania projektu gimnazjalnego odbyło się spotkanie z pracownikiem Iławskiego SANEPIDU.

VI Mikołajkowe Zawody Pływackie'2017

 

 

                  Już po raz szósty, na początku grudnia, na iławskim basenie pojawiają się uczniowie Specjalnych Ośrodków Szkolno - Wychowawczych, aby wziąć udział w zawodach pływackich rangi wojewódzkiej. Organizatorem zawodów jest Uczniowski Klub Sportowy " Arka " działający w Zespole Placówek Szkolno - Wychowawczych w Iławie. Honorowym patronatem imprezę objął Starosta Powiatu Iławskiego p. Marek Polański.

Przez ponad dwie godziny trwały zmagania uczniów. Każdy z nich starał się dać z siebie wszystko, aby osiągnąć jak najlepszy wynik. Nie każdy jednak mógł zostać zwycięzcą, ale każdy dążył do zwycięstwa. Najwięcej emocji wzbudziła sztafeta 4x25 m. Doping był ogromny. I miejsce zajęli uczniowie z SOSW w Elblągu, II miejsce drużyna z ZPSW w Iławie, a na trzecim stopniu podium stanęli wychowankowie SOR-W z Ostródy. Zmagania zawodników obserwowali ich koledzy, nauczyciele, rodzice, a także zaproszeni gości: Starosta Powiatu Iławskiego p. Marek Polański oraz Burmistrz Miasta Iława p. Adam Żyliński.

Organizatorzy bardzo dziękują osobom i instytucjom, które ufundowały nagrody: Starostwu Powiatowemu w Iławie, Stowarzyszeniu " Jesteśmy ", Stowarzyszeniu Szkoła Pływania " Orka ",  p. Monice Ługiewicz oraz Iławskiemu Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji za użyczenie basenu. 

 

info. M. Lewko

 

OD TOLERANCJI DO PRZYJAŹNI

    W dniach 27 listopada i 05 grudnia odbyły się dwa spotkania uczniów gimnazjum  i kl. VII z uczniami kl. VII Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Iławie pod hasłem „ Od tolerancji do przyjaźni”. Spotkaniu towarzyszyły warsztaty integracyjne oraz rozmowy na temat: Czym jest tolerancja?, Czy warto być tolerancyjnym człowiekiem?, Czy akceptacja drugiego człowieka takim jakim on jest może prowadzić do przyjaźni?. Spotkaniu towarzyszyła bardzo udana dyskusja. 5 grudnia rozmawialiśmy o Bożonarodzeniowych tradycjach i wspólnie dekorowaliśmy pierniki. Już się umówiliśmy na kolejne spotkania, tym razem w naszej szkole.

 

Konkurs rozstrzygnięty

    6 grudnia został rozstrzygnięty konkurs na ozdobę ekologiczna, świąteczną, biodegradalną i do powieszenia  na zewnątrz. Uczestnicy otrzymali upominki a nasza szkolna choinka˛ otrzymała niesamowite ozdoby.

Wesołych świąt!

 

lightbox  lightbox   lightbox           lightbox

HAPPENING Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA AIDS

    Dnia 01.12.2017 roku z inicjatywy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej odbył się happening z okazji  Światowego Dnia AIDS, w którym wzięli udział uczniowie naszej placówki wraz z uczniami z lokalnych szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża. W ramach kampanii "Warto rozmawiać" rozdawano ulotki i  prezentowano transparenty.

 

      

info.Beata Banaszek

 

Żywa lekcja historii

 

 

      Z inicjatywy Stowarzyszenia w dniu 04.12.23017r. w Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczych odbyły się 2 żywe lekcje historii dla wszystkich uczniów przeprowadzone przez firmę Kapsuła Czasu z Torunia. Lekcja była połączeniem nauki i zabawy. Tematem lekcji było średniowiecze: „ Chłop, mieszczanin i rycerz – o życiu w średniowieczu”. W trakcie spektaklu młodzież miała okazję przymierzać średniowieczne stroje, obserwować pokaz walki, poznać fakty i ciekawostki historyczne, uczyć się i bawić jednocześnie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 

WARSZTATY EKOLOGICZNE

     W naszej szkole odbyły się po raz kolejny warsztaty ekologiczne przeprowadzone przez pracowników fabryki IKEA Industry w Lubawie.

     Pan Jarosław Wiśniewski zapoznał uczniów klas starszych z pojęciem efektu cieplarnianego. Wspólnie z prowadzącym uczniowie omówili elementy pogody i zastanawiali się co zrobić, aby zmniejszyć skutki ocieplenia klimatu. Pomocną okazała się prezentacja multimedialna przygotowana przez naszego gościa. Pani Marta natomiast opowiadała o wodzie. Młodzież omówiła stany skupienia wody, wszyscy zastanawiali się nad jej zasobami w przyrodzie oraz znaczeniem wody dla człowieka. Zebrani zgodnie stwierdzili, że wodę należy oszczędzać i podali kilka przykładów jak to robić.                                                                                         

     W drugiej grupie oprócz sposobów oszczędzania wody, pan Tomasz przedstawił  uczniom prezentację multimedialną na temat segregacji śmieci i ochrony środowiska. Spotkanie bardzo zainteresowało uczniów, którzy aktywnie brali w nim udział i chętnie odpowiadali na zadawane pytania . Na zakończenie czekała na każdego ucznia słodka niespodzianka. Składamy serdeczne podziękowanie firmie IKEA Industry w Lubawie za ufundowanie gier, książek i pomocy dydaktycznych , a pani Marcie, panu Jarkowi i panu Tomkowi dziękujemy za ciekawe przeprowadzenie warsztatów.

 

Tekst: Daniela Laskowska

 

Info. R. Kowalkowski

TURNIEJ WIEDZY OGÓLNEJ GŁÓWKA PRACUJE W INTERNACIE

 

 Dnia 23 listopada 2017 roku odbył się

 

 

Turniej Wiedzy Ogólnej "Główka pracuje" dla wychowanków grup wychowawczych.

 

Wszystkie grupy wychowawcze chętnie i z wielką ciekawością uczestniczyły w Turnieju. Każda grupa wytypowała swoich trzech zawodników, którzy odpowiednio odpowiadali na zadawane pytania, rozwiązywali zagadki i krzyżówki. Emocji nie brakowało. Były również pytania - zagadki dla wychowanków z widowni i wychowawców.

Wielkie gratulacje dla dziewczyn z najstarszej grupy V, które po zaciętej walce wywalczyły I miejsce. Pozostałym uczestnikom również gratulujemy i zachęcamy do miłego spędzania czasu... jak widzicie w internacie nigdy nie jest nudno.

 

lightbox  lightbox  lightbox  lightbox

 

organizatorzy: Mariola Mitura, Maja Derda

zdjęcia i tekst: Maja Derda

Zajęcia kulinarne pt. „Sałatka jarzynowa – smaczna i zdrowa”

 

 

     Dnia 22 listopada odbyły się zajęcia kulinarne pt. „Sałatka jarzynowa – smaczna i zdrowa”. Zajęcia te były przeznaczone dla klas IV – VI zespołów edukacyjno – terapeutycznych. Polegały one na przygotowaniu sałatki jarzynowej z przyniesionych przez uczniów składników – każda klasa jeden. Uczniowie pod okiem i z pomocą wychowawców pokroili przyniesione jarzyny. Potem wszystko zostało wymieszane  i doprawione w dużej misce. Nadszedł czas degustacji. Po radosnych minach dzieci myślę, że wszystkim  bardzo smakowało.

Na koniec klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy, a uczniowie słodki poczęstunek. Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili . Dziękuję wychowawcom klas za pomoc i  zapraszam na kolejne zajęcia.

 

Organizator : Wioletta Węgorzewska

DOROTA, PIOTR I ICH WIELKI SUKCES

     21 listopada, gdy większość uczniów jeszcze smacznie spała, Dorota, Iza i Piotr wyruszyli w podróż do Giżycka. Spytacie: " po co "?  Otóż od dłuższego czasu, pod okiem p. Małgosi Lewko, trwały przygotowania do udziału w XIV Wojewódzkim Konkursie Pięknego Czytania Sztuka Słowa. Po ubiegłorocznym sukcesie Adriana Kowalkowskiego. poprzeczka zawieszona była wysoko. I udało się ! Piotr Falkowski zajął I miejsce, Dorota Ziółkowska II miejsce. Nasi uczniowie, w niezwykłej scenerii Twierdzy Boyen, zaprezentowali fragmenty powieści Pan Wołodyjowski i byli bezkonkurencyjni. To duży sukces, ponieważ w konkursie wzięli udział uczniowie z 8 ośrodków naszego województwa. 

Wielkie brawa należą się nie tylko zwycięzcom, ale również Izabeli Warmińskiej - jednej z najmłodszych uczestniczek, która dzielnie walczyła. 

Z nagrodami, uśmiechami na twarzy i chęcią uczestnictwa w konkursie w roku przyszłym , powróciliśmy do Iławy.

 

 

info. M. Lewko

 

 

 

NIETYPOWA LEKCJA

     W czwartek 16 listopada grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w III edycji Artur Siódmiak CAMP- największa lekcja WF-u, która odbyła się na warszawskim Torwarze. Osiem tysięcy uczestników aktywnie i wytrwale ćwiczyło pod okiem znanych sportowców i wolontariuszy. Po lekcji dużą atrakcją była możliwość uzyskania autografu i zrobienia sobie zdjęcia z takimi gwiazdami sportu jak: Artur Siódmiak, Jacek Wszoła , Sebastian Chmara, Szymon Kołecki, Paweł Zagumny, Łukasz Kadziewicz, Piotr Gacek, Andrzej Wrona, Tomasz Majewski, Andrzej Supron, Mariusz Czerkawski oraz Natalia Madaj -Solińska. Oprócz gwiazd sportu swoją obecnością imprezę zaszczycił znany piosenkarz Rafał Brzozowski.  Po lekcji i smacznym obiedzie w interaktywnej restauracji udaliśmy się oglądać Pałac Kultury i Nauki oraz nowoczesne wieżowce w wieczornym anturażu. Widoki te zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Na pewno z wielką chęcią wrócą do Warszawy, chociażby na kolejną edycję Artur Siódmiak CAMP. Każdy z uczestników lekcji otrzymał koszulkę oraz pamiątkowy dyplom. Nasi uczniowie to: Ania Lewandowska, Oliwia Łukaszewska, Michał Chabatowski, Krystian Kirschner, Krystian Pogorzelski, Andrzej Figurski. Opiekunami grupy byli Agnieszka i Tomasz Kamińscy.

 

 

 

info. R. Kowalkowski

XI REGIONALNY TURNIEJ BADMINTONA OLIMPIAD SPECJALNYCH

     Dnia 14 listopada 2017 roku Klub „Radość” członek   Stowarzyszenia  Olimpiady  Specjalne Polska działający w Zespole   Placówek Szkolno- Wychowawczych w Iławie zorganizował przy wsparciu Dyrekcji   oraz nauczycieli wychowania fizycznego Zespołu Szkół im. Konstytucji 3   Maja w Iławie  XI Regionalny Turniej   Badmintona Olimpiad Specjalnych. Odbył się on w Hali Sportowej   Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja. Cel imprezy to kształtowanie wiary we   własne możliwości, rozwijanie zainteresowań sportowych, integracja osób   niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym. W Turnieju wzięło udział 60   zawodników reprezentujących Kluby Olimpiad Specjalnych z województwa   warmińsko-mazurskiego (ZPSW Iława, WTZ Iława, Działdowo, Elbląg, Żardeniki,   Olsztyn, Kruzy). Impreza rozpoczęła się od wprowadzenia flagi Olimpiad   Specjalnych, wysłuchania hymnu OS i uroczystego złożenia przysięgi. Walka o medale była   zacięta. Sukcesy   naszych zawodników: Złote medale- Sylwia Siegmund, Grzegorz Figurski, Błażej   Bukowski, Jakub Ługiewicz, srebrne- Daniel Jasiński, Michał Zimnicki,   Wiktoria Ławicka, brązowe – Agnieszka Czubińska.

Dziękujemy przybyłym gościom : burmistrzowi   Adamowi Żylińskiemu który otworzył   turniej, pani dyrektor ZPSW  Beacie Lenartowicz, która zawsze   wspomaga organizację turnieju,  przedstawicielowi WTZ Magdalenie  Grela,   dzielnicowemu Tomaszowi  Gryszowi.

Podziękowania dla wolontariuszy z Zespołu Szkół   im. Konstytucji 3 Maja oraz z PCK oddział w Iławie.

Podziękowania dla sponsorów i przyjaciół klubu   „Radość”

 

Organizatorzy: Tomasz Kamiński (prezes Klubu „Radość”), Izabela   Bujnowska, Wiesława Duda, Daniela Laskowska, Danuta Zabłotna, Grażyna Mróz,   Agnieszka Kamińska, Dorota Myślińska, Elżbieta Mędrzycka, Wioletta   Węgorzewska, Bartosz Laskowski, Beata Czarnotta, Joanna Zakrzewska.

 

 

 

info. R. Kowalkowski

KWADRANS NA KSIĄŻKĘ

Uczniowie szkoły podstawowej zespołów edukacyjno-terapeutycznych rozpoczęli cykl spotkań z książką pod hasłem "Kwadrans na książkę".

W tym roku pani Beata Rypińska zaproponowała jako lekturę teksty z WIELKIEJ KSIĘGI DETEKTYWA POZYTYWKI  Grzegorza Kasdepke a pani Agnieszka Kamińska NIEDŹWIADKI NA PODWÓRKU - ELEMENTARZ MATEMATYCZNY. Obydwie książki zostały przyjęte przez uczniów z zaciekawieniem. Spotkania będą odbywały w środy każdego tygodnia roku szkolnego 2017/2018. 

info Dorota Myślińska

 

    

POCIĄGÓW CZAR W INTERNACIE

    Nie lada atrakcję przeżyli wychowankowie internatu. W czwartek świetlicy ,,gościło'' kilkanaście lokomotyw i wagonów, oczywiście w skali 1:87. Wszytko to za sprawą iławskiego kolekcjonera p. Damiana Sikorskiego.Pan Damian Sikorski od kilku lat kolekcjonuje modele lokomotyw i wagonów w skali H0. Jego kolekcja zajmuje sporą przestrzeń w domu, a wciąż przybywa nowych modeli. Wychowankowie zostali zapozani z najważniejszymi rodzajami lokomotyw, ich osiągów, a nawet z wagą tych stalowych olbrzymów. Wychowankowie pytali m.in. o osiągi Pendolino, uciąg lokomotyw, a nawet o cenę prawdziwych lokomotyw. Z zaciekawieniem przyglądali się miniaturom oraz spróbowali nimi kierować.

Osobnym tematem była pogadanka na temat wypadków kolejowych. Uczniowie obejrzeli film, który miał uświadomić dzieciom czym kończy się niewłaściwe zachowanie na przejeździe kolejowym.

W trakcie pokazu p. Wiesława Pawska ( na codzień kolejarz) rozmawiała na temat zagrożeń oraz sposobów zachowania się na przejeździe kolejowym. W większości nasi uczniowie wiedzieli jak nalezy unikać zagrożeń w ruchu kolejowym. Na koniec wychowankowie otrzymali drobne upominki od prowadzących spotkanie.
Dziękuję p. Beacie Sikorskiej za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

 

tekst: Wojciech Wegner

 

lightbox  lightbox  

 

lightbox  

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

 

 

   

   „Droga do wolności” – tak brzmiał tytuł uroczystego apelu przygotowanego z okazji 99 – ej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, który w naszej szkole odbył się 09.11.2017r. Występ artystyczny został zaprezentowany przez uczniów z zespołów edukacyjno-terapeutycznych od klas najmłodszych po najstarsze. Za pomocą symbolicznego pociągu, poezji  i pieśni patriotycznych  publiczność została przeprowadzona od czasów zaborów poprzez powstania narodowe, I wojnę światową, aż do dnia 11 listopada 1918 r. kiedy to Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapy Europy. Całość występu zamknęła optymistyczna piosenka pt.„Jesteśmy Polką i Polakiem”, zaśpiewana przez Łukasza Łożyńskiego, której refren wybrzmiał głośno i radośnie z ust wszystkich artystów.

 

 

 

Info. I. Pokojska

 

 

WYCIECZKA DO TORUNIA

Dn.30.10.2017r. klasa I SP o.M.Suwińskiej i kl.III c SSPP p.G.Mroz wraz z p. Radosławem Kowalkowskim,p.A.Stawicką,p.E.Proczek zwiedzały Toruń.Pojechaliśmy pociągiem,a powitała nas piękna, słoneczna aura.Zwiedzaliśmy toruńską starówkę,m.in. byliśmy przy pomniku Mikołaja Kopernika.Flisaka z żabami,pod Krzywą Wieżą. W toruńskiej piernikami nasyciliśmy się słynnymi piernikami,później byliśmy przed Domem słynnego astronoma.   W Manufakturze cukierków poznaliśmy sposób wyrobu słodkości,które potem kosztowaliśmy.W doskonałym nastroju udaliśmy się na spektakl Kopciuszek do Teatru BAJ POMORSKI.Brawurowe popisy aktorskie zachęciły nas do kolejnych podróży teatralnych. A oto nasze fotki z pobytu w Toruniu.

 

Tekst: M. Suwińska

Zdjęcia: R. Kowalkowski

 

 

info. R. Kowalkowski

SPOTKANIE LITERACKIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Biblioteka szkolna jest miejscem chętnie odwiedzanym przez uczniów. Każdy znajdzie tutaj dla siebie wartościową książkę, na kartach której przeniesie  się w nowy, nieznany świat... 27 października 2017 r. uczniowie klas: IV-V az, V az oraz V bz szkoły podstawowej brali udział w spotkaniu czytelniczym pod hasłem "Poeci dzieciom". Młodzi czytelnicy z  zainteresowaniem wysłuchali wierszy polskich poetów, a następnie sami zdecydowali, który utwór był najciekawszy... Okazało się, że wiersz Aleksandra Fredry pt.: "Paweł i Gaweł" uzyskał największe uznanie słuchaczy. Uczestnicy spotkania wykazali się znajomością utworów literackich, a nawet potrafili zaśpiewać piosenkę z poetyckim tekstem "Pieski małe dwa". W miłej atmosferze upłynął czas naszego spotkania w krainie poezji dziecięcej. Następne spotkanie już wkrótce.

 

Beata Rypińska

 

XX JUBILEUSZOWY SEJMIK UCZNIOWSKI 2017

 

   

    W Zespole Placówek Szkolno - Wychowawczych  w Iławie już po raz kolejny odbył się Szkolny Sejmik Uczniowski. Tym razem był to jubileuszowy – XX Sejmik Uczniowski, w którym wzięli udział wychowankowie ZPSW, uczniowie iławskich podstawówek i ZS im. Konstytucji 3- go Maja. Młodzi ludzie mogli przypomnieć sobie przebieg poprzednich spotkań, obejrzeli sporo fotografii i  krótkie filmiki z kilku sejmików. Wysłuchali również wykładu p. Weroniki Dorociak - pracownika Domu Spotkań z Historią w Warszawie, a dotyczącego postaci Starego Doktora, czyli Janusza Korczaka. To właśnie jego postać, jego myśli i przesłanie stało się mottem sejmiku. Korczak bowiem oddawał głos dzieciom, nie rozmawiał o dzieciach, rozmawiał z dziećmi, zawsze znalazł czas, aby je wysłuchać.

    Uczniowie pracowali metodą projektu i próbowali odnaleźć i wskazać  prawa, jakie mają dzieci. Po rozmowach i debatach stworzyli plakaty, na  których wypisano najważniejsze, zdaniem uczestników sejmiku, prawa  dziecka. Młodsi uczniowie, pod okiem artysty plastyka- p. Anny  Łożyńskiej, wykonali kolorowe prace związane z Januszem Korczakiem i  radosnym dzieciństwem. Sejmiki odbywają się w ZPSW w Iławie od 10 lat i na stałe wpisały się  w kalendarz szkolnych wydarzeń. Kolejne spotkanie i debata odbędzie się  wiosną. Wielu uczestników sejmiku czeka na nie z niecierpliwością.

 

Małgorzata Lewko

 

 

TAJEMNICE BIBLIOTEKI

Biblioteka szkolna kryje wiele tajemnic... Niezwykłe historie, ciekawe przygody można odkryć w książkach znajdujących się w szkolnej bibliotece... 20 października 2017 r. łącznicy biblioteczni przygotowali wystawę książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wystawie towarzyszył konkurs "Tajemnice biblioteki", który cieszył się szczególnym zainteresowaniem uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Niektórzy chcieli od razu zabrać książki do domu... Książki z wystawy oraz wiele innych ciekawych utworów literatury pięknej można na co dzień znaleźć w bibliotece, dlatego serdecznie zapraszamy do krainy książek.

 

Beata Rypińska

Łącznicy biblioteczni

 

 

JESIENNE OGNISKO

Dnia 18.10.2017 roku zespoły edukacyjno-terapeutyczne  gimnazjum i SSPP korzystając z pięknej pogody spędziły czas przy ognisku i pieczeniu ziemniaków nad brzegiem Jezioraka.                  Pogoda i humory dopisały, a rozmowy i wspólne zabawy pomogły zintegrować się uczniom.

 

Tekst: W. Duda

 

 

info. R. Kowalkowski

KONKURS PLASTYCZNY "MROCZNE ZAMCZYSKO" ROZWIĄZANY

W grupach wychowawczych w internacie odbył się 

 

Konkurs Plastyczny  "Mroczne Zamczysko"  

 

zorganizowany przez panią Maję Derda i panią Mariolę Mitura.

 

Prace miały być wykonane farbami plakatowymi.

 

Wychowankowie stworzyli prawdziwe dzieła sztuki, godne wystawy w galerii.

 

I miejsce: Asia Łuczkiewicz

II miejsce: Agnieszka Czubińska

III miejsce: Krystian Kirschner

Wyróżnienie: Arek Krumrej i Natalia Tadajewska 

 

Zwycięzcom gratulujemy, nagrody były jak zawsze bardzo ciekawe i atrakcyjne.

Zapraszamy do brania udziału w konkursach.

 

lightbox

Zdjęcia i tekst: Maja Derda

IV TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ WYCHOWANKÓW GRUP WYCHOWAWCZYCH

 

Dnia 26 października w internacie odbył się IV Turniej Piłki Nożnej Wychowanków Grup Wychowawczych zorganizowany przez pana Pawła Olszewskiego.

 

W Turnieju wzięło udział 5 zespołów złożonych z wychowanków grup wychowawczych

chłopców oraz dziewczynek.

 

Podczas Turnieju w miłej atmosferze kibicowania zostały wyłonione następujące miejsca:

 

I miesce: Krystian Krumrej, Krystian Pogorzelski i Daniel Rożnowski

 

II miejsce: Konrad Damiński, Mateusz Jackiewicz i Damian Pienda

 

III miejsce: (po obliczeniu wyników były to aż trzy trzecie miejsca):

 

a. Arek Krumrej, Igor Sośnicki, Krystian Kirschner

b. Daria Kopowska, Natalia Gajewska, Dorota Raduszewska

c. Dominik Jabłoński, Kamil Jastrzębski, Kacper Starczewski

 

Specjalne gratulacje dla zespołu dziewczyn, które udowodniły swoją walecznością i zgraniem, ze piłka nożna to nie tylko sport dla chłopców.

 

Wszyscy wychowankowie biorący udział w Turnieju otrzymali dyplomy i nagrody z rąk

pana dyrektora Wojciecha Wegnera i pana Pawła Olszewskiego.

 

Kolejny Turniej być może już wiosną !

 

lightbox  lightbox

 

 lightbox   lightbox

 

lightbox

 

tekst i zdjęcia: Maja Derda

ŚWIĘTO GRUPY I

W październikowe popołudnie w internacie wcale nie musi być nudno.

 

Grupa I wraz z wychowawcami panią Mariolą Mitura i panią Mają Derda zorganizowały urodziny Wojtka oraz imprezę w grupie wychowawczej.

 

Było mnóstwo smakołyków i zabawa wychowanków w rytm muzyki.

 

 

zdjęcia i tekst: Maja Derda

lightbox

WIZYTA W OŚRODKU PSYCHOEDUKACJI

   Dnia 24.10.2017r.korzystając z przyjaznej aury udaliśmy się na zajęcia integracyjno- uspołeczniające do świetlicy młodzieżowej przy Ośrodku Psychoedukacji w Iławie.

   Wychowankowie chętnie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach, rozwijajacych umiejętność współdziałania w grupie,odreagowania emocji oraz swobodnej ekspresji ruchowej.

Organizatorzy: Edyta Tomczyk

                           Beata Szymańska

                           Jowita Błażejewska

 

      

     

  

"SMAKI PÓR ROKU"- CIĄG DALSZY

      23.10.2017r.- kolejne danie z cyklu "SMAKI PÓR ROKU",tym razem wykorzystaliśmy orzechy włoskie, które tego roku nadzwyczaj nam obrodziły.

      Blok czekoladowy, gęsto nadziany orzechami miał wielu sympatyków tej potrawy,którzy chętnie garnęli się do kulinarnej pracy, co zaowocowało koniecznością zrobienia podwójnej porcji tego smakołyku.

 

Tekst i zdjęcia: Beata Szymańska

                           Jowita Błażejewska

      .    

          

WYCIECZKA DO NAPROMKA

   19 października uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej udali się na wycieczkę do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt przy Leśniczówce Napromek w Gminie Lubawa. Uczestniczy wycieczki mieli niepowtarzalną okazję do obserwacji dzikich zwierząt, poznania gatunków zamieszkujących okoliczne tereny oraz nauczenia się zasad postępowania z dzikimi zwierzętami.

 

ZDJĘCIA 

 

         

 

 

 

  

GOŚCINNY WYSTĘP NA DZIEŃ PAPIESKI

 

 Z okazji Dnia Papieskiego podczas przerw uczniowie mogli odpowiadać na pytania dotyczące Jana Pawła II. Na korytarzu pojawiła się gazetka z ważniejszymi faktami z Jego życia. Mieliśmy też spotkanie na sali z Gośćmi z zaprzyjaźnionej  Szkoły nr 2. Przedstawili oni bardzo interesujący program artystyczny o naszym Papieżu. Był też czas na Quiz  i nagrody dla najlepszych uczniów. Bardzo dziękujemy uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 2  i ich opiekunom za odwiedziny i przedstawioną scenkę. 

 

KTO CZARUJE W DREWNIE
Kto czaruje w drewnie?
Pod takim hasłem była nasza wycieczka tj. klasy I Szkoły Podstawowej dn. 18.10.2017r. do Kuźni talentów p. M. Kałuży w Iławie. Poznaliśmy pracę artysty - rzeźbiarza, obejrzeliśmy wystawę dzieł rzeźbiarskich i sami pracowaliśmy dłutem w drewnie.
Tekst i zdjęcia: Marzanna Suwińska
Oto nasze fotki z wycieczki:)
info. R. Kowalkowski
WIZYTA W SCHRONISKU

18 października uczniowie kl. III i V wraz z wychowawcami wybrali się do iławskiego schroniska dla zwierząt.  Odwiedzili swojego wirtualnego podopiecznego -pieska Marka. Zabrali go na spacer po okolicy. Przy okazji za spacer poszły jeszcze dwa inne pieski mieszkające wspólnie z Markiem w jednej zagrodzie. Wyprawa ta spełniła również rolę pouczającej  lekcji odpowiedzialności za zwierzęta.  

Info D.Myślińska 

 

JESIENNA WYPRAWA- WIEDZA I ZABAWA

    Dnia 17.10.2017r. wychowankowie pod opieką wychowawców: p. B.Szymańskiej, p. E. Tomczyk,

p.J. Błażejewskiej korzystając z ostatnich uroków pięknej aury wybrali się szlakiem leśnej ścieżki dydaktycznej Nadleśnictwa Iława "Silm".

     Wychowankowie z ochotą pokonywali trasę, mogąc jednocześnie dzięki tablicom informacyjnym wzdłuż ścieżki zapoznać się z pracą leśników oraz poznać procesy życiowe zachodzące w lesie.

 

Tekst i zdjęcia: Beata Szymańska

                           Jowita Błażejewska

.       

          

  .       

                         

TURNUS REHABILITACYJNY – ZAKOPANE 2017

Odliczanie miesięcy, dni, godzin i wreszcie 16 września 2017 roku 29 - osobowa grupa (dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele) z dworca PKP Iława Główna wyruszyła po półrocznych przygotowaniach na turnus rehabilitacyjny  do Zakopanego – stolicy polskich TatrNiektórzy mieli po raz pierwszy zobaczyć góry, inni rozstać się na dłużej z rodzicami, a jeszcze inni zabrali na wypoczynek mamy. Atrakcji podczas pobytu nie brakowało. Korzystaliśmy z zabiegów,  oferty kulturalno – rozrywkowej i turystycznej, basenu krytego  i siłowni. Dobre jedzenie i wygodne pokoje uprzyjemniły pobyt. Miejscem codziennych spacerów były oczywiście Krupówki z licznymi straganami. Nikt nie wrócił bez góralskiej pamiątki dla siebie i najbliższych. Zdradzę,że największe wzięcie miały poduszki-owieczki, deski do krojenia, domki góralskie skarbonki, kubki z imionami oraz magnesy. Przywitał nas deszcz, ale na koniec żegnało słońce. Trzeba było jednak wracać. Po dwóch tygodniach  29września cali i zdrowi przybyliśmy do Iławy. Przywieźliśmy fajne wspomnienia, które zostały uwiecznione na zdjęciach.

Organizatorzy turnusu: Mariola Panfil, Izabela Bujnowska, Wiesława Duda    dziękują za pomoc rodzicom,  Stowarzyszeniu „Jesteśmy” Dyrekcji ZPSW, oraz Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie.

 

Zdjęcia: W. Duda, p. Ewa Neuman

Tekst. W. Duda

 

 

 

info. R. Kowalkowski

PASOWANIE NA UCZNIA

Dnia 12 października 2017r. Odbyła się w naszej szkole uroczystość PASOWANIA NA UCZNIA pt. Podróż w cudowny świat nauki.

            W programie artystyczno – muzycznym zaprezentowali się najmłodsi uczniowie z klasy I-III p. Jolanty Mejka: Mateusz Hryniuk, Oliwier Socha, Oliwier Kraśnicki – recytując wiersz i śpiewając piosenkę; uczniowie p. Sabiny Górskiej: Mikołaj Machnio, recytując wiersz „Nasza szkoła”, Piotr Rzepka w piosence „Znowu do szkoły” oraz Paweł Karłowski w wierszu „Nasza szkoła”.

           Do braci uczniowskiej przyjęliśmy także uczniów klasy I SP p. Marzanny Suwińskiej: Oliwier Proczek, Julia Krajewska, Katarzyna Leśniewska, Seweryn Krakowiak, Adrian Wysocki, którzy śpiewali piosenkę „Jestem uczniem”, „Moja wesoła rodzinka”, recytowali wiersz „Raz, dwa, trzy teraz my”, „Kto Ty jesteś – Polak mały...”. Uczniowie p. Marzanny Suwińskiej wraz ze starszymi koleżankami i kolegami z SSPP zaprezentowali się w układzie tanecznym Chocolatte oraz Halleuja. Uroczystość PASOWANIA NA UCZNIA  uświetniła obecność p. dyrektor Lucyny Bączek, p. dyrektor Justyny Milewskiej oraz zaproszeni goście – rodzice, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.Uczniowie otrzymali piękne pamiątkowe dyplomy wraz z upominkami, a na zakończenie spotkaliśmy się na uroczystym poczęstunku. Wszystkim bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji naszej uroczystości.

 

info. Marzanna S.

 

ZDJĘCIA

 

TYDZIEŃ Z PATRONEM - JANUSZEM KORCZAKIEM

W drugim tygodniu października odbywały się w naszej placówce akcje po tytułem "Tydzień z Patronem". W tych dniach uczniowie poszerzali swoją wiedzę o Januszu Korczaku. W szkole na drzwiach klasowych pojawiły się wybrane sentencje z książek Korczaka, na korytarzu szkolnym można było oglądać ekspozycję książek napisanych przez naszego patrona. Starsi uczniowie oglądali projekcje filmu pt. "Korczak" a młodsi bajkę animowaną "Król Maciuś I". Uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych wzięli udział w spotkaniu czytelniczo-plastycznym z zaproszonym gościem - panią Anną Łożyńską. Wysłuchali fragmentów książki "Król Maciuś I" a  następnie wspólnie kolorowali duże prace przedstawiające scenki z książki - wystawa w holu szkoły. W piątek odbył się międzyklasowy  turniej Koło Fortuny pt. Janusz Korczak - człowiek o gorącym sercu".

 

     

 

 

                                         

 

info Dorota Myślińska

 

 

SERCE DLA PSA I KOTA

Byliśmy zachwyceni pięknem zdjęć zwierząt iławskiego schroniska, które można obejrzeć na wystawie w bibliotece miejskiej.

 

 

     

 

 

                     

wych. Dorota Myślińska

OTRZĘSINY

11.10.2017 r. w naszej szkole odbyły się, jak co roku, "otrzęsiny", które miały na celu włączenie do społeczności uczniowskiej    klas   zawodowych tegorocznych pierwszaków   Branżowej Szkoły I st.  Imprezę przygotowała   klasa II ZSZ wraz z wychowawcą. Uczniowie klasy I zmierzyli się z konkurencjami, do których podeszli  z lekką nieśmiałością. Okazało się jednak, że bardzo dzielnie sprostali przygotowanym zadaniom. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani wicedyrektor Lucyna Bączek, która po złożonym przez uczniów akcie ślubowania wręczyła  drobne upominki przygotowane przez starszych kolegów. Za wsparcie w przygotowaniach dziękujemy Pani Krystynie Łukaszewskiej i Pani Marioli Konicz oraz Panu Ryszardowi Żuralskiemu za oprawę muzyczną.

 

info. Małgorzata Wasiewska

 

lightbox  lightbox

CYKL ZAJĘĆ KULINARNYCH " SMAKI PÓR ROKU"

      Korzystając z jesiennych darów sadu, grupy dziewcząt IV i V postanowiły wspólnie upiec drożdżowe bułeczki z pysznym śliwkowo-czekoladowym nadzieniem.

       Sprawna organizacja, odpowiedni przydział zadań

i chęci naszych wychowanek dały wspaniały kulinarny efekt,którym zachwycali się zarówno wychowankowie jak

i wychowawcy.

Tekst i zdjęcia:Beata Szymańska

                           Jowita Błażejewska

 

     

    

    

DOPALACZOM MÓWIMY NIE

        W dniu 5 października 2017r. w grupach wychowawczych odbyły się zajęcia warsztatowe poprowadzone przez Panie: Katarzynę Stempowską i Aleksandrę Tomaszkiewicz z Ośrodka Psychoedukacji Profilaktyki uzależnień i Pomocy Rodzinie w Iławie.

        Zajęcia poprowadzone w ramach profilaktyki zdrowia miały na celu przybliżenie problemu zażywania dopalaczy przez młodzież.

          Interaktywny sposób przekazania informacji cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród wychowanków.

          Zajęcia te zapoczątkowały cykl spotkań z Ośrodkiem Psychoedukacji.

Organizatorzy: Edyta Tomczyk

                           Beata Szymańska

                           Jowita Błażejewska

                           Anna Urzędowska

 

 

Spotkanie w bibliotece

Dnia 04.10.2017r klasy VIau oraz VIaz brały udział w zajęciach edukacyjnych w bibliotece pedagogicznej. Tematem spotkania był Jan Brzechwa -profesor serdecznego uśmiechu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zabawach związanych z jego twórczością.  Za miesiąc kolejne spotkanie. 

 

  

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dnia 29 września uczniowie SSPP obchodzili Dzień Chłopaka na dyskotece, na której motywem przewodnim były krawaty. Pani wicedyrektor Justyna Milewska złożyła życzenia wszystkim chłopcom tym dużym i tym małym. Zabawę rozpoczął biały walczyk. Dziewczęta szybko wybrały swoich partnerów do skocznego walczyka. Oczywiście nie mogło zabraknąć konkursów. Chętni chłopcy czesali swoje wybranki i wywiązali się z tego zadania znakomicie. Podczas drugiego konkursu pary tańczyły z balonem, którego nie można było dotykać. Jak się domyślacie i z tym zadaniem poradzili sobie  na „szóstkę”.

 

Tekst i zdjęcia:

Danuta Dzikowska, Ryszard Żuralski

 

 

 

info. R. Kowalkowski

JESIENNA WYCIECZKA DO OLSZTYNA

Papugarnia to nowe, niezwykłe miejsce w Olsztynie, które dziś odwiedziła grupa uczniów zespołów edukacyjno- terapeutycznych szk. podst. Była to świetna możliwość, aby doświadczyć wyjątkowości i egzotyki tego miejsca. Uczniowie mogli nie tylko oglądać papugi, ale także dotknąć, pogłaskać, przytulić i nakarmić. 

 

wych. A.Kamińska, B.Czarnotta , D.Myślińska, W.Węgorzewska i nauczyciel świetlicy A.Licznerska

 

                           

 

 

 

             

 

                                         

 

 

 

 

 

 

 

MALI OGRODNICY

   Pani Sabina Wtulich zaprosiła nas do przyłączenia się do akcji upiększania terenu wokół szkoły. Chętni uczniowie przynieśli sadzonki i cebulki kwiatów wiosennych. Dziś wyposażeni w sprzęt ogrodniczy ruszyliśmy do działania.... Teraz musimy cierpliwie czekać do wiosny, aby zobaczyć efekt naszych działań.

 

uczniowie zesp. eduk-terap. szk. podst. kl.III z wych.Dorotą Myślińską

 

 

 

 

                       

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

Wychodząc na przeciw potrzebom kontaktów społecznych z rówieśnikami, kształcenia kompetencji interpersonalnych, porozumiewania się oraz nauki aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym nauczyciele szkoły podstawowej zespołów edukacyjno-terapeutycznych zorganizowali dla swoich podopiecznych krótkie spotkanie towarzysko-taneczne. W ten sposób uczcili Dzień Chłopaka. Była to również okazja do rozwijania przez uczniów kreatywności poprzez improwizacje taneczne.

 

            

 

 

 

                             

WRZEŚNIOWE SPOTKANIE Z FILMEM
To już tradycja, że kolejny rok szkolny zaczynamy wizytą w kinie. Tym razem 13 września wybraliśmy się na film pt.:'  "Mała wielka stopa"
Film był o większych, silniejszych od nas i dużo bardziej kudłatych. Żyjących z dala od miast, a na kumpli wybierających sobie leśne zwierzaki.
Wszyscy wiedzą ,że istnieją, choć dotąd nikt ich nie spotkał. Mowa oczywiście o YETI. W czasie projekcji mogliśmy wyobrazić sobie, że jesteśmy jednym z nich, a nasz żywioł to przygoda. Brawa po zakończeniu seansu to chyba najlepsza recenzja filmu.
 
Izabela Bujnowska
Wiesława Duda
Beata Sikorska
 
Info W.Duda
 

Jesteśmy placówką która uzyskała w roku szkolnym 2016|2017 Certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej!

 

lightbox

 

  lightbox

 

lightbox

Więcej informacji w zakładce HORTITERAPIA:)

Z CYKLU - MAŁA OJCZYZNA - RATUSZ

Dziś 28 września uczniowie kl.III i VI zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej zwiedzili ratusz oraz podziwiali widoki z wieży ratusza w Iławie. Wysłuchali kilku ciekawostek o iławskich budynkach oraz krótkiej historii ratusza.

 

wych. J. Jankowska, D.Myślińska

 

        

 

 

 

         

 

 

 

      

 

 

 

 

Święto Pieczonego Ziemniaka i Otrzęsiny Nowych Wychowanków

Dnia 26.09.2017 wychowankowie grup wychowawczych wraz z wychowawcami oraz Dyrekcją udali się do Gardzienia, gdzie nowi wychowankowie zostali przjęci do społeczności internackiej.Następnym punktem programu były gry i zabawy rekreacyjne na świeżym powietrzu. Dużo radości wszystkim dzieciom i wychowawcom dostarczyła zabawa w przeciąganie liny a także grupowe wyścigi narciarskie oraz bieg na 100 metrów w workach z przeszkodami. Zabawę zakończyło wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku a także konsumpcja bigosu przygotowanego przez nasze wspaniałe Panie kucharki z internatu. Spotkanie zakończyło się magiczną dyskoteką, w której uczestniczyły wszystkie dzieci i wychowawcy. Na zakończenie Pan Dyrektor Wojciech Wegner podziękował  Państwu  Urzędowskim za udostępnienie miejsca oraz życzliwość i serdeczne przyjęcie w Gardzieniu.                     

 

Tekst i zdjęcia: Jowita Błażejewska, Anna Urzędowska, Stanisław Pawlikowski

 

                     

 

 

 

 

 

 

JESIENNA WYPRAWA

Jak co roku z początkiem jesieni, uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej udali się na wodną wyprawę statkiem Ilavia po Jezioraku.

 

info Dorota Myślińska

 

 

 

    

 

 

 

WIRTUALNA ADOPCJA PSA I KOTA

Dziś uczniowie klasy III i VI ZET szkoły podstawowej wybrali się do Schroniska dla Zwierząt w Iławie. W wakacje dowiedzieliśmy się, że wybrany przez nich piesek do Wirtualnej Adopcji Lesio umarł z racji sędziwego wieku. Jest nam wszystkim smutno z tego powodu. Traktowaliśmy go jak przyjaciela, którego w miarę możliwości odwiedzaliśmy, zabieraliśmy na spacery i systematycznie co miesiąc wpłacaliśmy pieniądze żeby pomóc zapewnić mu jak najlepszą opiekę.

Po kilku rozmowach ustaliśmy, że wybierzemy nowego pieska do Wirtualnej Adopcji. Do naszej akcji dołączyli  koledzy z innych klas wraz z wychowawcą Beatą Czarnottą i Wioletą Węgorzewską. W wyniku powstania tak licznej grupy osób zdecydowaliśmy się na objęcie Wirtualną Adopcją również kota.

Od dziś zostaliśmy wirtualnymi opiekunami psa Marka i kota Szoguna.

 

uczniowie wraz z wychowawcami D.Myślińską, J.Jankowską, A.Kamińską, B. Czarnottą i W.Węgorzewską.

 

              

Z CYKLU - MAŁA OJCZYZNA- ZAKĄTKI IŁAWY

Korzystając z ładnej pogody wybraliśmy się na kolejną wędrówkę w celu wypatrzenia i poznania ciekawych zakątków Iławy. Dziś obejrzeliśmy stary młyn. Udało nam się również wypatrzeć ogromne drzewo nad rozlewiskiem Iławki. Zatrzymaliśmy się w pobliżu mostu na Iławce i nakarmiliśmy kaczki.

 

uczniowie kl. IIIa ZET z wych. Dorotą Myślińską

 

 

      

MŁODZI ARCHITEKCI

W ramach zajęć rozwijających kreatywność budowaliśmy z klocków lego swój wymarzony dom.

 

uczniowie klasy IIIA ZET z wych. Dorotą Myślińską

 

            

 

 

 

 

 

 

Z CYKLU - MAŁA OJCZYZNA

Mała ojczyzna - to miejsce, z którym czujemy się się szczególnie uczuciowo związani, w którym jest nam wyjątkowo dobrze, jak u siebie.

Nie wszyscy mieszkamy w Iławie, ale wszyscy chodzimy w tym mieście do szkoły. Aby poczuć się tu dobrze i bezpiecznie rozpoczęliśmy cykl wędrówek po ciekawych zakątkach Iławy.

 

Uczniowie klasy III ZET szk. podstawowej z wych. Dorotą Myślińską

 

 

   

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI - ŚWIĘTO KREATYWNOŚCI

W tym roku święto KROPKI to 15 września - piątek. Z tej okazji zaprosiłyśmy uczniów zespołów edukacyjno-terapeutycznych do wykonania "kropkowych" dzieł sztuki.

Wszystkie prace zostały zaprezentowane w holu szkoły na parterze.

 

Zapraszamy do oglądania i podziwiania talentów naszych uczniów.

 

 

organizatorzy

Joanna Jankowska

Dorota Myślińska

 

      

                                                           

                                                     

RODZICE O NAS

Składamy serdeczne podziękowania rodzicom za ciepłe i mądre słowa pełne wiary, nadziei i miłości. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

 

 

Justyna Zakrzewska, Monika Mężykowska, Radosław Kowalkowski

ZAGRANICZNE SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI ZAWODU

 

Ostatnie dni wakacji nauczyciele naszej szkoły spędzili bardzo pracowicie przygotowując się do nowego roku szkolnego. Dwie panie pracujące z młodzieżą w klasach zawodowych pani Krystyna Łukaszewska i Mariola Konicz, wyjechały na dwa tygodnie do Nienburga (Niemcy), gdzie w ośrodku szkoleniowym nabywały doświadczenia w opracowywaniu projektów  dotyczących praktyk zawodowych uczniów, oraz badały warunki i możliwości ośrodka prowadzącego takie praktyki. Być może  w niedługim czasie będziemy zdawać relację z wyjazdu naszych uczniów?

                                                                                                                                                                                            Info i zdjęcie: M.Konicz

WITAJ SZKOŁO

 

      Wypoczęci i pełni sił po wakacjach uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Beata Lenartowicz serdecznie przywitała wszystkich uczniów, a Pan Dzielnicowy Tomasz Grysz przypomniał zasady bezpieczeństwa i funkcję jaką pełni jako dzielnicowy. Po uroczystym apelu uczniowie rozeszli się do klas wraz ze swoimi wychowawcami, aby poznać plan zajęć.

 

 

                               info. R. Kowalkowski

 

Treść nowego pytania:

Kalendarz

 

LICZNIK
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )