images_1herb

         Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie

MENU
STRUKTURA ZESPOŁU
Internat
Dla nauczycieli
Dla rodziców
Ciekawe i przydatne
KSIĘGA GOŚCI

                                                              

   

TORUŃ - CENTRUM POPULARYZACJI KOSMOSU

W dniu 19 października uczniowie trzech zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Torunia. Głównym punktem programu była wizyta w Planetarium, w którym obejrzeli seans  pt "Cudowna Podróż". W trakcie opowieści o Kosmosie uczniowie  poznali podstawowe gwiazdozbiory i związane z nimi mity greckie. Udali się także w podróż po Układzie Słonecznym z lądowaniem na powierzchni Księżyca i Marsa. Obejrzeli z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu i …..sprawdzali czy można w Kosmosie spotkać ufoludki.....

 

info Dorota Myślińska

 

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY

17 października 2018 r. uczniowie trzech klas zespołów edukacyjno - terapeutyczny wraz z opiekunami wybrali się pociągiem na wycieczkę do Warszawy. Stolica przywitała uczestników piękna pogodą co sprzyjało spacerom ulicami wśród wieżowców i Pałacu Kultury. Głównym celem wyjazdu był spektakl w teatrze muzycznym "ROMA" pt. Księga Dżungli. Uwspółcześniona adaptacja powieści była okazją do  zmierzenia się z trudnościami i możliwościami jakie stwarza zderzenie się dziecięcego świata, ze światem  „dorosłych”.
Muzyczna opowieść, poprzez multimedialną oprawę i wesołą zabawę z publicznością uczulała na zagrożenia świata i uczyła akceptacji dla odmienności pokazując, że choć nikt nie jest doskonały, to wszyscy jesteśmy wartościowi. 

 

Wyjazd ten wzbudził wiele pozytywnych emocji o czym świadczyły uśmiechy i rozmowy podczas powrotu do Iławy.

 

 

Organizatorzy:

Magdalena Ciarczyńska

Monika Mężykowska

Justyna Zakrzewska

KOCHAM CIĘ POLSKO

Dnia 16. 10. 2018r. odbył się w naszej szkole konkurs „Kocham Cię Polsko” związany z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs przeznaczony był dla zespołów edukacyjno – terapeutycznych i grup rewalidacyjno - wychowawczych, uczących się w szkole przy ul. Kościuszki, który przygotowały panie: Justyna Zakrzewska, Monika Mężykowska i Elżbieta Mędrzycka. Uczniowie byli podzieleni na dwie drużyny – białych i czerwonych, które miały do wykonania różne zadania, a wśród nich: quiz wiedzy o Polsce, zabawy ruchowe i sprawnościowe związane z wiedzą o naszej Ojczyźnie. Nie zabrakło też pokazywanki do utworu muzycznego z programu „Kocham Cię Polsko”, o tym samym tytule, co nasz konkurs. Wszyscy występujący wykazali się dobrą znajomością wiedzy o swoim kraju, z radością wykonywali zadania ruchowe, co widać na zdjęciach, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy.

 

Info: Elżbieta Mędrzycka

KOCHAM CIĘ POLSKO

     W związku z realizacją szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa” dnia 16.10.2018r uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych przy ulicy Mierosławskiego wzięli udział w konkursie „Kocham Cię Polsko”. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą o naszym kraju. Odpowiadali na pytania związane z historią Polski, świetnie poradzili sobie z układaniem wyrazów z rozsypanki literowej oraz wykazali się również dużą znajomością mapy naszej ojczyzny.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy.

 

Organizatorzy:
Magdalena Ciarczyńska
Wioletta Węgorzewska
Ryszard Żuralski

 

 

                                                                                                                                                       

PODRÓŻ W CUDOWNY ŚWIAT NAUKI

     Dnia 12.10.2018r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej połączona z Pasowaniem na ucznia pod hasłem: Podróż w cudowny świat nauki. Ciekawy program artystyczno-muzyczny przedstawili nowi uczniowie naszej szkoły, których z radością powitaliśmy. Pasowania na ucznia dokonała pani dyrektor Beata Lenartowicza. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zachwycili nas układem tanecznym do utworu Hallelujah. Wszyscy nowo przyjęci uczniowie otrzymali piękne pamiątkowe dyplomy oraz kuferek niespodzianek. Całą uroczystość zaszczyciły panie wicedyrektor:p. Lucyna Bączek, p. Justyna Milewska, wszyscy nauczyciel, zaproszeni goście, rodzice, uczniowie. Zapraszamy do obejrzenia fotografii.

Tekst: M. Suwińska

 

 

info. R. Kowalkowski

WYSTAWA KSIĄŻEK

W naszej szkolnej bibliotece znajduje się wiele wartościowych książek, które mogą zainteresować zarówno młodszych jak i starszych czytelników. Niektóre z nich można było obejrzeć w ramach wystawy, która została przygotowana przez łączników bibliotecznych 10 października w naszej szkole. W czasie prezentacji wystawy  "Książki w kolorach jesieni" można było zamówić wybraną książkę, a także odpowiedzieć na pytania związane z czytelnictwem. Chętnych do udziału w mini - konkursie nie brakowało, a w nagrodę każdy z uczniów otrzymał zakładkę z planem lekcji. Książki zaprezentowane w czasie wystawy oraz wiele innych interesujących pozycji książkowych można znaleźć w szkolnej bibliotece. Zapraszamy!

 

Beata Rypińska

 

ZAJĘCIA NA BASENIE

9 października 2018r. uczniowie trzech zespołów edukacyjno - terapeutycznych wraz z opiekunami, w ramach zajęć kreatywnych uczących aktywnego spędzania czasu wolnego, spędzili przedpołudnie na zabawach na miejskiej pływalni. W związku z tym,że były to już drugie zajęcia w tym roku coraz więcej uczniów podjęło wyzwanie nauki pływania na dużym basenie. Wierzymy, że do końca roku szkolnego wszyscy spróbują swoich sił na tarach pływackich. 

 

  

 

  

 

Opiekunowie:

Justyna Zakrzewska 

Monika Mężykowska

Magdalena Ciarczyńska

 

WYCIECZKA Z INTERNATU DO CENTRUM NAUKI EXPERYMENT W GDYNI

 

Wycieczka do Centrum Nauki Experyment w Gdyni

w dniu 27 września 2018 r.

            Dnia 27 września  w czwartek 2018 roku uczniowie ZPSW w Iławie z  II grupy wychowawczej, którzy wyróżnili się zaangażowaniem w sprawy internatu oraz postawą obywatelską  razem z wychowawcą  Stanisławem Pawlikowskim  wybrali się wycieczkę do  Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

            Głównym celem wyjazdu było umożliwienie uczniom osobistego udziału w różnorodnych eksperymentach, które pozwalają  w poznaniu

 i uświadomieniu sobie złożoności otaczającego nas świata.    

            Po przybyciu na miejsce do Centrum Nauki Experyment w Gdyni  o godzinie 10.30.  zwiedziliśmy cztery wystawy:  „Akcja: człowiek „ , „Niewidoczne siły”, „Drzewo życia „ oraz „Hydroświat”

            Na stanowisku „Akcja: człowiek” poznaliśmy  tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu, jak działają nasze zmysły. Sprawdziliśmy jak będziemy wyglądać za kilkanaście lat. 

         Na wystawie „Niewidoczne siły” zapoznaliśmy  się i mam nadzieję zaprzyjaźniliśmy  z niezwykle interesującą  dziedziną wiedzy jaką jest fizyka – poznaliśmy tam naturę dźwięku,  istotę elektryczności i magnetyzmu. Była to znakomita okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego.

         Nie mniej interesującą była wizyta na wystawie „Hydroświat”, która dostarczyła nam mnóstwo zabawy , a przy okazji poznaliśmy  między innymi działanie śluzy, tamy oraz zapory wodnej, udało się nam stworzyć dwumetrowy wir, a także poznaliśmy jak powstają fale morskie. Zadziwiła nas  ogromna moc wodnych żywiołów, które człowiek „zaprzęgnął” do swoich celów.

         „Drzewo życia” przybliżyło nam piękno i fascynujące działanie przyrody. Na własnej skórze doświadczyliśmy trzęsienia ziemi, sprawdziliśmy jak widzą, a także poznaliśmy jakie dźwięki wydają różne zwierzęta.

         Wizyta w  Centrum Nauki Experyment  w Gdyni pomogła nam lepiej zrozumieć otaczające procesy i pobudziła ciekawość świata. Mogliśmy sami przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki.

         W drodze powrotnej o godzinie 16.30 zatrzymaliśmy się jeszcze na obiad w MC Donaldzie w Tczewie. Do internatu w Iławie powróciliśmy o godzinie 18.30 dokładnie na kolację .  Wycieczkę uważamy za bardzo udaną, a chłopcy biorący udział w tym przedsięwzięciu mieli okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zagłębiać naukę i przy tym doskonale się bawić.

         Na zakończenie naszej relacji z wycieczki pragniemy podziękować Dyrekcji  ZPSW  w  Iławie za nieodpłatne udostępnienie nam busa szkolnego, a panu Krzysztofowi dziękujemy za to, że nas bezpieczne dowiózł do miejsca docelowego i z powrotem

 

 

                                                   Wychowawca:  Stanisław Pawlikowski

 

lightbox  lightbox  lightbox

 

lightbox   lightbox

 

 

 

 

  

KWADRANS NA KSIĄŻKĘ

Uczniowie z zespołów edukacyjno-terapeutycznych, wychowawcy klas oraz zaproszeni goście wzięli udział w pierwszym w nowym roku szkolnym spotkaniu z cyklu "Kwadrans na książkę", które odbyło się 4 października 2018 r. w szkolnej bibliotece. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali "Legendy o smoku wawelskim" oraz opowiadania o historii naszego kraju z książki "Kocham Polskę". W tym szczególnym - 2018 roku z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie będą mieli okazję poznać opowiadania związane z początkiem państwa polskiego, ważnymi wydarzeniami oraz postaciami w dziejach naszej ojczyzny. Następne spotkanie już za tydzień w bibliotece szkolnej. Zapraszamy...

 

Organizatorzy: Agnieszka Kamińska, Jolanta Mejka, Dorota Myślińska, Beata Rypińska

 

  

BYLIŚMY W ZOO

     Dnia 1.10.2018r.  klasa I-III SP (wych. p.Marzanna Suwińska) wraz z klasą III GMSSPP (wych.p. Grażyna Mróz) wybrała się na wycieczkę pociągiem pendolino do Gdańska Oliwy do ZOO. Od samego rana dopisywała nam piękna słoneczna pogoda. Podróż tak luksusowym pociągiem wprawiła nas w doskonały nastrój. Bardzo długo spacerowaliśmy po ZOO poznając tryb życia wielu egzotycznych zwierząt. Zachwycały nas smukłe żyrafy,potężne hipopotamy, słonie,dzikie koty: tygrysy. pantery, lwy. Zobaczyliśmy groźne krokodyle, ale najbardziej rozbawiły nas skoczne małpiatki.Wielu z nas zaskoczyły jedne z nielicznych nielatających ptaków- słodkie pingwiny. W połowie trasy zjedliśmy pyszny obiad i mogliśmy ruszyć w dalszą podróż w krainie dzikich zwierząt. Nie zabrakło także czasu na zakup drobnych pamiątek.         

 

Wycieczka była bardzo udana i radośni wróciliśmy pendolino do Iławy.

Tekst: M. Suwińska

 

 

info. R. Kowalkowski

 

WIZYTA W LESIE

W piątek 28 września uczniowie klas VI i VII spotkali się z Panem Jarkiem - leśniczym na ścieżce dydaktycznej w Siemianach. W czasie spaceru uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat lasu i jego mieszkańców. Kulminacyjnym punktem wycieczki było wspólne pieczenie kiełbasek na specjalnie przygotowanej polanie. na zakończenie Pan leśniczy mile wszystkich zaskoczył drobnymi upominkami.

To dopiero początek naszej współpracy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie. 

 

Organizatorzy: Justyna Zakrzewska, Monika Mężykowska

 

     

 

  

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

     W piątek 28 września 2018r. odbyła się w naszej szkole zabawa z okazji Dnia Chłopaka. Podczas rozpoczęcia zabawy został ogłoszony trudny  konkurs dla par. Pary  musiały przez całą zabawę bawić się razem i nie zmieniać partnera. Pani I. Bujnowska, I. Pokojska i W. Węgorzewska bacznie obserwowały, które pary wytrwały do końca bawiąc się razem. Panie wybrały jedną parę wierną sobie – Wiktorię Szczepańską i Sylwestera Meterę. Trzy pozostałe pary tylko na chwileczkę zmieniły partnera, ale wróciły do siebie. Były to: Ania Mówińska i Michał Lempke, Wiktoria Wasielewska i Patryk Zawolski oraz Seweryn Krakowiak i Antosia Ruda-Twarda.

     Chętne osoby brały udział w różnych konkursach, za co zostały obdarowane słodkościami. Wszyscy uczestnicy odtańczyli pod kierunkiem pani Marzanny Suwińskiej taniec „Chocollate”.

Uczniowie bawili się świetnie do samego końca a rytmiczna muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca.

 

Tekst: Danuta Dzikowska                                                    

Organizatorzy:Danuta Dzikowska, Marzanna Suwińska, Ryszard Zuralski 

 

            

                                     info. R. Kowalkowski

                                                  

                                                                                              

 

OGNISKO

     Dnia 25.09.2018r. zespoły edukacyjno-terapeutyczne gimnazjum i klas SSPP powitały jesień wspólnym spotkaniem ogniskowym. Było nie tylko pieczenie kiełbasek, ale i zadania, konkursy oraz zabawy przygotowane przez każdą klasę. Całość imprezy uatrakcyjniała ogniskowo-turystyczna muzyka przygotowana przez  klasę I-II SSPP, której wychowawczynią jest Pani Wiesława Duda.

Dziękuję wszystkim klasom za sprawne zorganizowanie opału i wspólną, wesołą zabawę.

 Tekst: I.Pokojska

                           

                               info. R. Kowalkowski

„My uczniowie klasy pierwszej..” czyli o otrzęsinach klasy I Branżowej I stopnia.

 

Uroczystość odbyła się dnia 26. 09. 2018r. w sali gimnastycznej Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Iławie.   Zanim „pierwszaki” złożyli ślubowanie czekały na nich zadania do wykonania. Pani Ela Mędrzycka i pani Mariola Konicz przygotowując je postarały się, żeby były związane z zawodem kucharza, ale i nie tylko. Oprócz umiejętności gastronomicznych uczniowie mieli także wykazać się zdolnościami plastycznymi, muzycznymi i inwencją twórczą podczas zadania z przepisami potraw                           i reklamą wylosowanych narzędzi gastronomicznych. Ponadto każdej konkurencji towarzyszyła dobrana tematycznie muzyka. 

  Wśród konkurencji nie zabrakło:                                                                                                            „orzeźwienia” –  odgadnięcie rodzaju soku po jego spożyciu                                                        „biegu farmera” – zebranie na czas jak największej ilości ziemniaków                                            „słodkiej pokusy” – zjedzenie ubitej śmietany bez użycia rąk i z zasłoniętymi oczami                      „piania koguta” – zaśpiewanie wylosowanej piosenki (fragment)                                                  zadania „zgadnij, kto to?” – wykonanie wizerunku wychowawcy w ciągu trzech minut

 

Cóż więcej dodać? Chyba to, że cała impreza przebiegała w serdecznej i wesołej atmosferze. „Pierwszaki” pokazały, że potrafią dobrze się bawić i mają predyspozycje do zawodu kucharza.

 

 Info: Elżbieta Mędrzycka

 

BEZPIECZNY PRZEJAZD - SZLABAN NA RYZYKO

 

W piątek 14.09.2018r. uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnym etapie akcji,, Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko", tym razem było to uczestnictwo w pokazie symulacji wypadku pociągu z samochodem . Obserwowaliśmy też pokaz służb ratowniczych i PCK oraz mogliśmy wejść do prawdziwej lokomotywy.
Beata Sikorska
NIEZWYKŁA HISTORIA.....

 

   Kilka dni temu zamieściliśmy informację o Wirtualnej Adopcji kocicy Aliszy. Po opublikowaniu zdjęcia.... kotkę ...rozpoznali jej właściciele.

Okazało się, że kotka wyszła z domu w lipcu i ..... niestety nie wróciła. Właściciele poszukiwali jej przez jakiś czas po czym z żalem uznali, że pewnie odeszła już .....na zawsze . Alisza okazała się Łatką , za którą tęskniła cała kochająca rodzina . Kotka już dziś wróciła do swojego domu.

A nas czeka kolejna wyprawa do Schroniska ....i wybierzemy następnego kotka do Wirtualnej Adopcji . Może jemu też przyniesiemy szczęście.

 

uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szk. podst. z wychowawcami

SZANUJĄC MUNDUR SZANUJESZ OJCZYZNĘ

 

 

   Dzisiejsze spotkanie (17.09) zgromadziło całą szkołę. Kolejny raz mieliśmy przyjrzeć się wartości jaką stanowi dla nas Ojczyzna. Wśród zaproszonych gości była grupa rekonstrukcyjna młodzieży ze szkoły podstawowej w Suszu na czele z Panem Dyrektorem Włodzimierzem Palińskim. Zaproszeni zostali także przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Staży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei i Służby Więziennej. Taka grupa mundurowych w jednym czasie i miejscu? Tematem spotkania był mundur, szacunek dla niego, jego znaczenie. Stąd właśnie obecność tak różnych służb w mundurach. 

   Grupa rekonstrukcyjna w mundurach z II wojny światowej przedstawiająca żołnierzy V Brygady Wileńskiej prezentowała nam czas odzyskiwania niepodległości. mogliśmy zobaczyć, a nawet wziąć do ręki broń różnego rodzaju i kalibru z minionego okresu. 

   Tymczasem współcześni mundurowi (nasi Goście) pięknie opowiedzieli nam o mundurze i o ich szacunku dla stroju służbowego w którym każda ze służb się prezentowała. Było to bardzo inspirujące spotkanie. Kolejne z serii na 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

 

 

 

zdjęcia R. Kowalkowski

film B. Laskowski

tekst W. Lewko

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

15 września obchodziliśmy Dzień Kropki - święto kreatywności. Z tej okazji chętni uczniowie wykonywali w ciągu ostatniego tygodnia prace plastyczne, których bohaterką była......KROPKA. Wszystkie prace można oglądać w holu szkoły na parterze.

organizatorzy: D.Myślińska, B.Czarnotta, A.Kamińska

 

 

WIRTUALNA ADOPCJA PSA I KOTA

Kolejny rok za zgodą i z pomocą rodziców uczniów z pięciu zespołów edukacyjno-terapeutycznych kontynuujemy akcję Wirtualnej Adopcji. 

W piątek wybraliśmy się w odwiedziny z prezentami do naszego podopiecznego psa Marka - zabraliśmy go na spacer. Była to również okazja do wybrania kolejnego kotka do adopcji, ponieważ Szogun znalazł prawdziwy dom i rodzinę.  Tym razem nasz wzrok zatrzymał się na pięknej kotce. Ma na imię ALISZA.

info. D.Myślińska 

 

        

SPOTKANIE Z FILMEM

     13 września 2018r. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli, wybrali się do kina. Tym razem na „Krzysiu, gdzie jesteś?” – amerykański film familijny z 2018 roku oparty na podstawie książki z serii Kubuś Puchatek z 1926 roku autorstwa brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne’a. Film łączy technikę animacji trójwymiarowej z grą prawdziwych aktorów.

 Czekajcie na kolejną przygodę z filmem. Do zobaczenia w kinie.

 

 I. Bujnowska, W. Duda, B. Sikorska.

 

Podziękowania dla wychowawców klas za zebranie pieniędzy na bilety, a rodzicom za wpłaty.

 

 

 

                                          info. R. Kowalkowski

Początek roku szkolnego 2018/19

 

 

            Rozpoczęcie roku szkolnego to ważna data w kalendarzu każdego ucznia. Zaczyna się kolejny etap na drodze zdobywania wiedzy. To początek porannego wstawania i codziennych obowiązków, ale także spotkań z kolegami, imprez szkolnych i ciekawych wycieczek.

            Serdecznie witamy w naszej szkole nowych wychowanków, a wszystkim Wam drodzy Uczniowie życzymy powodzenia!

Treść nowego pytania:

Kalendarz

 

LICZNIK
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )