images_1herb

         Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie

MENU
STRUKTURA ZESPOŁU
Internat
Dla nauczycieli
Dla rodziców
Ciekawe i przydatne
KSIĘGA GOŚCI

                                                              

   

Nasza niespodzianka na Dzień Dziecka'20

   Już jutro zapraszamy na specjalną niespodziankę - film z okazji Dnia Dziecka. Wśród występujących w filmie cała plejada gwiazd - nauczycieli z ZPSW Iława. Koniecznie zobacz swojego wychowawcę w roli życia... Premiera 1 czerwca 2020 roku - godzina 8.30. Zapraszamy!!! 

 

NA DZIEŃ MATKI

Z okazji Dnia Matki wszystkim Mamom życzymy Sto Lat!!! Zapraszamy do obejrzenia filmu.

 

 

Szanowni Państwo!

W związku z decyzją MEN o częściowym przywróceniu pracy szkoły informuję:

 

 1. Od dnia 25 maja 2020 r. nauczanie w szkole nadal realizowane będzie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

 2. Od dnia 25 maja 2020 r. w szkole mogą być prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla klas I–III prowadzone przez wychowawców świetlicy szkolnej i nauczycieli. Do 14 czerwca rodzicom w dalszym ciągu przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego.

 3. Od 25 maja 2020 r. w szkole mogą być prowadzone w uzgodnieniu z organem prowadzącym i za zgodą rodziców  zajęcia rewalidacyjne – w bezpośrednim kontakcie ucznia z osobą prowadzącą te zajęcia.

 4. Od 1 czerwca 2020 r. organizuje się konsultacje dla uczniów.

 

W szkole obowiązują Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem COVID-19.

opis dokumentutypdata

Wstępna ankieta

doc25-05-2020[ Pobierz ]
42 kB

Zgoda na udział w zajęciach

doc25-05-2020[ Pobierz ]
31 kB

Zgoda na pomiar temperarury

doc25-05-2020[ Pobierz ]
28 kB

Ogólna procedura bezpieczeństwa

doc25-05-2020[ Pobierz ]
79 kB

procedura WWR i rewalidacje

docx25-05-2020[ Pobierz ]
21 kB

procedura konsultacji

docx25-05-2020[ Pobierz ]
15 kB

Procedura I-III

doc25-05-2020[ Pobierz ]
48 kB

Procedura postępowania na wypadek zakażenia

doc25-05-2020[ Pobierz ]
55 kB

Procedura szybkiego kontaktu

doc25-05-2020[ Pobierz ]
32 kB

Procedura przebywania na świeżym powietrzu I-III

doc25-05-2020[ Pobierz ]
30 kB
Przed egzaminem zawodowym

   Wszyscy znaleźliśmy się w nietypowej sytuacji -  nasze zajęcia przeniosły się do Internetu. Z tego powodu w sposób wyjątkowy uczniowie klasy III branżowej przygotowują się do bardzo ważnego momentu w ich życiu, jakim są egzaminy zawodowe. Każdy wie, że należy ćwiczyć, aby odnosić sukcesy i tak też ciężko pracują nasi uczniowie w swoich domach. Mocno trzymamy za Was kciuki, a efekty Waszej pracy możemy podziwiać, oglądając krótki filmik.
Zapraszam. 

 

Mariola Konicz

 

Konkurs MANDALA SENSORYCZNA

Drodzy Rodzice i Uczniowie !

   Maj to najpiękniejszy i najbardziej wyostrzający i pobudzający nasze zmysły miesiąc. Aby poczuć go jeszcze bardziej zapraszam do konkursu : „Mandala Sensoryczna”... koło wyklejone plasteliną i w tą plastelinę powbijane kwiaty... 
   Zróbcie w domach samodzielnie lub z pomocą rodzeństwa, rodziców własną Mandalę. Wykorzystaj do tego kwiaty, zioła, liście. Na koniec zróbcie 2 zdjęcia:  swojej mandali i sobie ze swoim dziełem i zaprezentujcie nam wszystkim przesyłając na mój adres alaskowska@zpsw.ilawa.pl lub adres wychowawców. Termin Konkursu do 31.05.2020r.

Dziękuję

Pozdrawiam serdecznie

Anita Laskowska :)

 

Nasz dar na 100-lecie urodzin Jana Pawła II

   Przez lata na Dzień Papieski staraliśmy się pamiętać o naszym Papieżu Janie Pawle II. Tym bardziej na jego setne urodziny. Chcąc jakoś to zaakcentować - mimo oddalenia - złączyliśmy się w akcji dar dla Jana Pawła II na 100 lat. Zrobiliśmy nasze majowe Maryjne kapliczki. Jan Paweł II kochał bardzo Matkę Pana Jezusa. My też zawierzamy Jej nasze rodziny...

 

 

Zapraszamy na filmik z kapliczkami naszych uczniów i nie tylko to...

 

 

 

 

Koronowirus im nie straszny - budowa nowego budynku szkoły - 15.05.2020r.

 

 

Zdjęcia Bartek Laskowski

Międzynarodowy Dzień Rodziny

Międzynarodowy Dzień Rodzin – święto obchodzone 15 maja, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993r. Celem obchodów jest pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat problemów rodziny.

 

Chcielibyśmy w tych trudnych dla wszystkich czasach pokazać, że w naszych uczniach i w nas, ciągle jest siła oraz wiara w lepsze jutro, a rodzinne zdjęcia pokazują jak bardzo się wszyscy wspierają i kochają.

 

Realizacja: Małgorzata Józefowicz, Katarzyna Maja Derda, Bartosz Laskowski

 

Zapraszamy do obejrzenia wersji poszerzonej filmu. Zawiera ona nie publikowane wcześniej zdjęcia przesłane w ostatniej chwili. Nie chcąc nikogo pominąć postanowiliśmy emitować materiał jeszcze raz. Film po zmianach będzie miał swoją premierę o godzinie 18.00. 

 

Wojewódzki konkurs ...o mamie - wspomnienia

    ....To jednak jest cudne, że mama przytuli i troski znikają....

                                                                                                                                     Monika Szwaja

 

Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami. Od czterech lat o tej porze był finał Wojewódzkiego Konkursu Z moją mamą zawsze jest wesoło.

 

  

A po nim nadchodził czas na wystawę i oglądanie pięknych i pomysłowych prac. Wystawy były w bibliotece miejskiej, w holu szkoły....a w tym roku miała być w Galerii Twórców SART. Zamiast piątej edycji konkursu mamy piękne wspomnienia i zdjęcia wybranych prac z poprzednich lat.

 

    

 

 

DRODZY UCZNIOWIE BARDZO TĘSKNIMY ZA WAMI

lightbox

 

 

REALIZACJA: Małgorzata Józefowicz i Maja Derda

KONKURS NA 100-LECIE URODZIN JANA PAWŁA II - TOTUS TUUS

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

Przed nami (za tydzień) setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Chciałbym was zaprosić do szczególnej w tych warunkach formy uczczenia tego dnia. Jan Paweł II bardzo szybko (bo w wieku 9 lat) stracił swoją mamę. Przez całe swe życie zawierzał bezgranicznie swój los innej Matce – Maryi matce Jezusa. Umiłował ją bardzo. W jego papieskim herbie mamy słowa TOTUS TUUS – CAŁY TWÓJ MARYJO. Było to jego życiowe motto. Dlatego w maju – miesiącu Matki Bożej zapraszam was do towarzyszenia Ojcu św. w jego zawierzeniu Maryi. Zróbcie w domach swoich małe kapliczki Matki Bożej. Wykorzystaj do tego co chcesz np.:

- twój własny obraz Matki Bożej przystrój kwiatami i ozdobami jak najpiękniej potrafisz

- lub: wydrukuj obraz z Maryją, naklej na karton i zrób kapliczkę w pełni sam. Możesz to zrobić na dworze  (jeżeli masz miejsce) lub w domu

- jeżeli masz możesz przy kapliczce umieścić zdjęcie Jana Pawła II

- przy gotowej kapliczce odmów modlitwę za twoją rodzinę : Zdrowaś Mario…

- na koniec zrób sobie zdjęcie ze swoim dziełem i zaprezentuj nam wszystkim przesyłając na mój adres wlewko@zpsw.ilawa.pl lub adres wychowawców.

Dziękuję.

 

GRUPY WYCHOWAWCZE

                       

CZAS NA KSIĄŻKĘ

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przysłali swoje zdjęcia w ramach projektu „Czas na książkę”. Każde z tych zdjęć jest piękne i wyjątkowe. W poprzednich latach uczestniczyliśmy w bibliotece szkolnej w ważnych wydarzeniach: w kwietniu w Światowym Dniu Książki, a w maju w Tygodniu Bibliotek. Odbywały się wówczas w szkole spotkania autorskie, konkursy czytelnicze oraz wystawy książek. Tym razem spotkaliśmy się wirtualnie w gronie czytelników biblioteki, prezentując swoje ulubione książki. Bardzo się cieszę, że mogliśmy wspólnie wziąć udział w tym wirtualnym wydarzeniu.

Z serdecznymi pozdrowieniami - Beata Rypińska

 

 

 

ZEBRANIE STOWARZYSZENIA JESTEŚMY

W Zaproszeniu na Zebranie Sprawozdawcze za 2019 r. Stowarzyszenia „ Jesteśmy” informowaliśmy, że wkrótce zamieścimy link do  spotkania online. Oto on:

https://meet.google.com/mvy-yegu-oiv

 

Zapraszamy serdecznie

EKO ZABAWKI

   Bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy  wszystkim uczniom oraz Rodzicom ,którzy wzięli udział w konkursie na wykonanie EKO ZABAWKI. Powstały śliczne niepowtarzalne prace z surowców wtórnych. Wszystkie prace zostaną nagrodzone

 

Pozdrawiają

Anna Siecińska i Anna Urzędowska

 

 
ŻYCZENIA NA DZIEŃ MATKI

Jeśli chcesz sprawić prezent swojej Mamie na Dzień Matki - nagraj krótki filmik z życzeniami w formie 1 zdania, hasła lub słowa np. Kocham Cię, Jesteś wspaniała, Wszystkiego najlepszego itp. Filmik prześlij do swojego wychowawcy do 20 maja 

 

Dziesięć zabawnych prezentów na Dzień Matki - Allegro.pl

 

Info: Monika Mężykowska

        Justyna Zakrzewska

        Magda Ciarczyńska

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA 4 MAJA

4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka – międzynarodowe święto wszystkich strażaków,  w tym dniu  wspominamy w Kościele katolickim Świętego Floriana.


Klasa IV KD podczas nauki zdalnej wykonała prace specjalnie dla wszystkich strażaków, zobaczcie sami efekty ich ciężkiej pracy. Wszystkim Strażakom w tych trudnych dniach ... Dziękujemy.

 

info: Maja Derda

 

lightbox  lightbox  lightbox

 

lightbox  lightbox   lightbox

  

 

MOJA BIAŁO-CZERWONA

  Święto Konstytucji i  Dzień Flagi to dni w naszej szkole bardzo ważne. Zawsze były poprzedzone apelem na 3-go maja, były uroczyście obchodzone - często z dużym rozmachem. Teraz jest inaczej. By jednak choć symbolicznie te dni zaakcentować zaprosiliśmy dzieci do udziału w akcji "Moja Biało-czerwona". Zobacz jak nasi uczniowie świętują te dni w swoich domach. Za włączenie się (tak liczne) bardzo dziękuję rodzicom, dzieciom i wychowawcom.

info. Walerian Lewko

 

 

ZAPROSZENIE

 

    Zarząd Stowarzyszenia „ Jesteśmy” zaprasza serdecznie wszystkich członków Stowarzyszenia na Zebranie Sprawozdawcze za 2019r., które odbędzie się w dniu 11.05.2020r. o godz. 14.00 w I terminie, bądź w przypadku braku połowy członków w II terminie o godz. 14.15. Zebranie odbędzie się w formie telekonferencji.

Proponowany Porządek Zebrania:

 1. Powitanie uczestników Zebrania.
 2. Przedstawienie Porządku Obrad i jego przyjęcie.
 3. Wybór przewodniczącego i Sekretarza Zebrania.
 4. Przedstawienie sprawozdania finansowego i merytorycznego za 2019rok.
 5. Dyskusja na temat sprawozdań.
 6. Zapoznanie z opinią Komisji Rewizyjnej na temat przedstawionych sprawozdań.
 7. Podjęcie Uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego i merytorycznego za 2019 rok.
 8. Sprawy różne.
 9. Zakończenie Zebrania.

 

                                                                                                    Z poważaniem:

                                                                                               Za Zarząd: Mariola Panfil                                  

Link do aplikacji zamieścimy na stronie szkoły kilka dni przed spotkaniem. Poniżej krótka instrukcja włączenia się do udziału w Zebraniu:

1. w laptopie - otworzy się okienko z włączaniem kamery i mikrofony. Następnie klikasz DOŁĄCZ.

2. w telefonach (typu SAMRKFON) - wcześniej należy pobrać sobie aplikację MEET z google'a i ją zainstalować na telefonie. Później kliknąć w link i samo przenosi do spotkania. Kłopot będzie z telefonami, które nie są podpięte pod konto googla, bo tutaj nie zadziała sklep play skąd można pobrać aplikację.

Zostań w domu ze swoim pupilem

   Zwierzęta są nieodłącznymi towarzyszami człowieka. Większość z nas ma swojego ulubieńca lub marzy, że kiedyś będzie miało psa, kota lub kanarka. Oczywiście bywają osoby zakochane w wężach, szczurach, świnkach wietnamskich, czy jaszczurkach – gusta bywają różne! Niewątpliwie zwierzęta uaktywniają ukrytą w nas wrażliwość, dobroć, pozwalają się otworzyć i poczuć bezpiecznie. W kontakcie z nimi odnajdujemy spokój i ukojenie, relaksujemy się podczas zabawy, czy po prostu cieszymy się na widok kogoś, kto na nas czeka.  W zamian za miłość i opiekę, zwierzę  daje nam wiele cennych darów. Teraz, kiedy musimy pozostać w domu jest to niezwykle cenne.

Daniela Laskowska

 

 

 

Zobacz galerie ze zdjęciami poniżej.

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

   23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zapraszam Was do obejrzenia filmu ukazującego nasze szkolne konkursy czytelnicze, wystawy oraz spotkania z cyklu „Kwadrans na książkę”. Wielu z Was ma swoje ulubione książki, które czytacie sami lub z rodzicami, dziadkami czy z rodzeństwem. Zapraszam wszystkich chętnych uczniów do czytania, a także szczególnie dzisiaj, kiedy nie mamy okazji spotkać się w bibliotece, zachęcam do wykonania zdjęć z ulubionymi książkami. Fotografie można przesłać do wychowawców klas. Mile widziane będą również zdjęcia nauczycieli w „towarzystwie książek”. Powstanie wówczas film przedstawiający naszych szkolnych czytelników, za którymi tęsknię. Zdjęcia możecie przesyłać do 30 kwietnia.

Z pozdrowieniami: Beata Rypińska

 

Kliknij w zdjęcie poniżej.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi - na jego obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. To wyjątkowe święto ma uświadamiać wszystkim na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę , ale nie tylko przy okazji jej święta tylko każdego dnia.

Przez cały ten tydzień wielu uczniów zespołów edukacyjno-terapeutycznych uczyło się jak dbać o Ziemię każdego dnia i dlaczego jest to tak bardzo ważne. 

Dziś wielu z nich zareagowało na prośby wychowawców i  włączyło się do "zielonej akcji" . Jest to znak, że temat dbałości o naszą planetę jest im bliski.

 

 

 

 

 

 

     

Uwaga miłośnicy zwierząt...

ŻYCZENIA NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE

ŚWIECIMY NA NIEBIESKO

   ZPSW w Iławie świeci na NIEBIESKO. Dlaczego?, bo to kolor solidarności z osobami z autyzmem.

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – to dzień kiedy szczególnie należy się zastanowić na tym czy znamy osobę z autyzmem, może nasze dzieci mają koleżankę lub kolegę w szkole z autyzmem?  Czy chcemy  poznać te osoby, ich trochę inny świat, ale mimo tego, że inny to bardzo bliski naszego, zrozumieć a może pomóc…

     W tym roku nie możemy iść w niebieskim marszu , dlatego też postanowiliśmy zrobić galerię zdjęć naszych uczniów i nauczycieli .W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na potrzebę zdobywania wiedzy i świadomości, potrzebę wspólnego budowania zrozumienia i akceptacji dla osób z autyzmem.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji i przysłali zdjęcia.

 

 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA KLIKNIJ PONIŻEJ

Nasza szkoła oczami Kacpra...

   Jeśli nie znacie naszej szkoły zapraszamy do zapoznania się z nią. Uczniów tęskniących za murami szkoły tym bardziej zachęcamy do obejrzenia filmu. Może tam na filmie się odnajdziecie. Po murach szkoły oprowadzi nas nasz uczeń Kacper.

 

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej od środy 25 marca 2020 r rozpoczynamy kształcenie na odległość. Na naszej stronie  w menu górnym przygotowane są zakładki dla poszczególnych oddziałów. Przygotowane przez nauczyciela materiały do realizacji zawierać będą treści nauczania z podstawy programowej i będą zgodne z planem pracy dla danego przedmiotu i dostosowane do możliwości uczniów z uwzględnieniem różnych potrzeb edukacyjnych. Monitorowanie postępów uczniów oraz zdalne ocenianie wiedzy i umiejętności odbywać się będzie w formie uzgodnionej z nauczycielem. Nauczyciele zobowiązani są do oceniania i informowania o tym uczniów. Do dyspozycji pozostają również pedagog i psycholodzy szkolni, którzy mogą udzielić wsparcia poprzez pocztę elektroniczną:
Pedagog p. Daniela Laskowska – dlaskowska@zpsw.ilawa.pl
Psycholog p. A. Podwalska – apodwalska@zpsw.ilawa.pl
Psycholog p. K. Milewska – kmilewska@zpsw.ilawa.pl

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

     Każdego roku 21 marca obchodzimy nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również  jest  to  Światowy Dzień Zespołu Downa. W 2005 roku powstał on z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012roku znajduje się pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data nie jest  przypadkowa  - osoby z tą chorobą w 21. parze chromosomów mają trzy chromosomy, zamiast dwóch. Orga­ni­za­c­je wspier­a­jące obchody Świa­towego Dnia Zespołu Dow­na zachę­ca­ją nas do założe­nia w tym dniu kolorowych skar­petek – dwóch albo trzech (jak wspom­ni­ane 3 chro­mo­somy) i obow­iązkowo nie do pary! Tym drob­nym gestem może­my okazać swo­ją sol­i­darność i chęć zin­te­growa­nia się z tymi osoba­mi.  Z tej okazji na całym świecie odbywają się również imprezy, których celem jest wspomniana już integracja, a także zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z zespołem Downa.

    My również postanowiliśmy zaakcentować Światowy Dzień Zespołu Downa i wraz z naszymi uczniami przygotowaliśmy galerię zdjęć, które posłużą do przygotowania wystawy w Galerii Jazzowej w Iławie. Jej celem będzie m.in. przybliżenie i oswojenie lokalnej społeczności  z w/w tematem i pokazanie, że osoby z zespołem Downa są  jak my wszyscy– mają swoje pasje i marzenia, chcą akceptacji, tolerancji i szacunku.(Wystawa miała trwać od 18 marca do 30 marca, niestety ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną w kraju termin jej został przesunięty, o czym będziemy informować).

 

Tekst: I. Pokojska

Zdjęcia: R. Kowalkowski

ZAPRASZAMY DO ZOBACZENIA GALERII 

 

 

 

info. R. Kowalkowski

Szanowni Państwo,

Informuję,  iż w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną, Polskie Towarzystwo Psychologiczne uruchomiło pomoc psychologiczną, którą można uzyskać pod nr tel.: 730 822 320. Infolinia czynna jest od godz. 9:00 do 21:00

Drodzy rodzice, kochani uczniowie, zgodnie z zaleceniami MEN, obecny czas to nie są ferie ani wakacje. W związku z powyższym zachęcamy Was do skorzystania z zamieszczonych na naszej stronie internetowej przydatnych linków do samodzielnej pracy w domu oraz wykorzystania zestawów ćwiczeń i kart pracy.
Materiały znajdują się  w zakładce "Materiały dla uczniów"
 

Szanowni Rodzice ;

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego od dnia 16 marca 2020r. do 25 marca 2020r. zawieszone zostały zajęcia w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie

 Od 16 marca 2020r. do 25 marca 2020r. uczniowie szkół nie przychodzą na zajęcia.

WYTYCZNE Ministra Edukacji Narodowej skierowane do Rodziców

Rodzicu,

–    zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;

–    jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;

–    przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;

–    rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;

–    śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

 

WYTYCZNE Ministra Edukacji Narodowej skierowane do Uczniów:

Uczniu:

 –   pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);

 –   przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;

–    odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;

–    przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

BUDKI LĘGOWE CZEKAJĄ NA NOWYCH LOKATORÓW
     W dniu 5 marca 2020 w Nadleśnictwie Iława, Leśnictwo Karaś klasy I p. Marzanny Suwińskiej i klasa I  p. Anny Siecińskiej z pomocą pracowników Służby Leśnej wieszały budki lęgowe dla ptaków. Budki zostały wcześniej samodzielnie wykonane przez dzieci.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.
PAMIĘTAMY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

   W kalendarzu można znaleźć wiele różnych świąt. 1 marca upamiętniamy Żołnierzy Wyklętych. W całej Polsce obywało się wiele uroczystości ku Ich czci. Również nauczyciele i uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody. Na lekcjach historii poznali życiorysy i tragiczne dzieje żołnierzy, którzy zmuszeni byli żyć prawem wilka. Efektem wspólnych rozważań są poruszające plakaty umieszczone na szkolnych korytarzach. Odbył się również konkurs dla uczniów klas zawodowych. Przy wykorzystaniu możliwości multimedialnych, uczniowie rozwiązywali krzyżówki poświęcone najbardziej znanym żołnierzom: Łupaszce, Ince, Nilowi, Zaporze, Lalkowi, Husarowi... Z fragmentów książki " Wilczęta " młodzież dowiedziała się, jakie były losy najbliższych, jak trudne było ich życie i jak doświadczał ich system komunistyczny... Wszyscy, nauczyciele i uczniowie, byli bardzo wzruszeni i poruszeni historią tych niezwykłych bohaterów, o których nie można zapomnieć...

 

Za realizację działań odpowiadali: p. A. Truszczyńska, p. M. Lewko, p. W. Lewko

 

WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY
 Dnia 27.02.2020 r. klasa I-III p. Marzanny Suwińskiej i klasa I p. Anny Sicińskiej uczestniczyły w warsztatach pierwszej pomocy w ramach programu edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dzieci uczyły się samodzielnego udzielania pierwszej pomocy - resuscytacji na fantomie. Otrzymały atrapy telefonów komórkowych do nauki wzywania pogotowia ratunkowego oraz podręczniki do nauki pierwszej pomocy. 
  W ramach warsztatów obejrzały film animowany "Doktor Kręciołek".
Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy. 
  Zajęcia edukacyjne prowadziły p. Beata Banaszek i p. Marzanna Suwińska. 
    
 
WYMARZONE PĄCZKI

    Tłusty czwartek dla naszych uczniów był dniem samych przyjemności. Na swietlicy szkolnej od rana czekały na uczniów same pyszności. Był to również czas stworzenia wymarzonych pączków na kartce papieru. To był dla nas wszystkich bardzo przyjemny i smaczny dzień.

 

 

 

 

 

ROBIMY BUDKI LĘGOWE DLA PTAKÓW - IDZIE WIOSNA???

   Dnia 24.02.20 w naszej szkole odbyły się warsztaty składania budek lęgowych dla ptaków. Spotkanie poprowadziła  Pani Alina z Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących ptaków zimujących w Polsce. Obejrzały z bliska modele ptaków. Po edukacyjnej części nastąpiła część praktyczna. Uczniowie przy użyciu bezpiecznych narzędzi samodzielnie  wykonali budki lęgowe dla ptaków. Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.

 

Organizacja Anna Siecińska Anna Urzędowska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KARNAWAŁ

Koniec karnawału tuż,tuż

W rytmie tanecznych przebojów uczniowie szkoły podstawowej i sspp z klas przy ul. Mierosławskiego żegnali tegoroczny karnawał . Jak nakazuje tradycja wielu uczniów przebrało się w przygotowane na tę okazję stroje, a twarze ich zdobiły maski. Muzyka zachęcała tancerzy do tworzenia wielobarwnego korowodu. Przerywnikiem w trakcie zabawy był występ wokalny uczniów kółka muzycznego prowadzonego przez Panią Wiesławę Dudę. Na zmęczonych pląsami tancerzy czekały pizzerki oraz napoje. Pod koniec balu wybrano królową i króla balu. W tym roku ten zaszczytny tytuł przypadł Alicji Swat i Jarkowi Mazurowi. Gratulacje !
Oprawę muzyczną zapewnił Pan Ryszard Żuralski.

Tekst Wojciech Wegner
Zdjęcia Wiesława Duda

 

SPOTKANIE Z CIEKAWYMI LUDŹMI

 

Klasa IV zet pani Katarzyny Derda zorganizowała spotkanie z panią pielęgniarką na temat piramidy zdrowego żywienia.

Cała klasa była bardzo zainteresowana niezwykle ciekawą prelekcją.

Spotkania z ciekawymi ludźmi to fajna odskocznia od codziennych lekcji.

 

zdjęcia i info: Katarzyna Derda

 

lightbox

 

SERCE NA WALENTYNKI

Oto niezwykle pomysłowe prace plastyczne wykonane przez chętnych uczniów naszej placówki z okazji Dnia zakochanych i dobrych uczuć.

Organizatorzy przeglądu i wystawy: D.Myślińska, B.Czarnotta, A.Kamińska , J.Jankowska, K.Derda.

     

PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA NAUKI

Oto wyróżnieni uczniowie na ul. Mierosławskiego

 

  

    

         

 

                                                 

Informacja: B.Sikorska

 

 

ZABAWA WALENTYNKOWA

Dnia 13 lutego w grupach wychowawczych obchodziliśmy Święto Zakochanych. 

Dobra zabawa, integracja oraz zdrowa rywalizacja-takie cele miała tegoroczna impreza walentynkowa.

Zabawę uświetniło podsumowanie poczty walentynkowej, rozdane walentynki z życzeniami, które wychowankowie wzajemnie dla siebie wykonali.

Organizatorzy: Beata Szymańska, Jowita Błażejewska, Edyta Tomczyk 

 

    

    

 

Dla najlepszych... TORT!!!

   Jesteśmy na półmetku roku szkolnego, czas więc na podsumowanie dotychczasowej pracy...

Na apelu podsumowującym I półrocze nagrodzeni zostali najlepsi uczniowie w nauce, ci, którzy uczęszczali na zajęcia szkolne systematycznie i wykazali się frekwencją powyżej 95% oraz najlepsze klasy w naszej szkole. Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali słodkie upominki, a klasy... co było dużą niespodzianką... smakowite torciki.

Kolejne nagrody uczniowie otrzymali za aktywny udział w akcji Góra Grosza, a uzbierali sporą kwotę - ponad 520 złotych! 

Również Pani pedagog przygotowała niespodzianki dla uczniów, którzy w I półroczu otrzymali największą ilość Kart Korczakowskich.

To był niezwykle miły apel. Oby w czerwcu nagrodzonych uczniów było jeszcze więcej! Uczniom, klasom i ich wychowawcom - gratulujemy!

 

informacja: Walerian Lewko 

 

Foto. M. Lewko

 

  

 

 

 

Spotkanie z leśnikiem

    11 lutego przybył do naszej szkoły Krystian Biazik,  leśnik z Nadleśnictwa Iława. Tematem spotkania byli mieszkańcy lasu. Las to dom dla wielu gatunków dzikich zwierząt. Pomimo,że podczas wędrówek po lesie rzadko można spotkać zwierzynę, uczniowie łatwo rozpoznawali poszczególne gatunki zamieszkujące w Polsce. Uczniowie z uwagą wysłuchali pogadanki o zwyczajach  dużych mieszkańców  lasów. Pan Krystian zaprezentował nawet odgłosy, jakie wydaje zwierzyna. Być może uczniowie niektóre odgłosy usłyszą w kniei, bo wiosna to czas w którym zwierzęta łąćżą sie w pary.  Trochę kłopotu uczniom sprawiało nazewnictwo młodych zwierzaków, ale mimo to Pan Krystian był mile zaskoczony wiedzą naszych uczniów.

W podziękowaniu za pogadankę, uczniowie sspp przekazali dla Nadleśnictwa wykonaną na zajęciach ze stolarstwa budkę lęgową dla ptaków. Pan leśniczy zapewnił, że budka wkrótce zostanie zainstalowana na drzewie.

Spotkanie przygotowali nauczyciele: Mirosława Sękowska i Wojciech Wegner. Obsługę dźwiękową zapewnił Ryszard Żuralski.

Tekst i foto Wojciech Wegner

 

 

 

DZIEŃ PIZZY

 Pizza uchodzi za kultową potrawę kuchni włoskiej. Tymczasem pierwsze dania tego typu zaczęli serwować starożytni Grecy i to oni są autorami tego niezwykłego wypieku. Przysmak ten doczekał się także swojego dnia. Święto pizzy 9 lutego obchodzi się w Polsce, Rosji i Włoszech. W Wielkiej Brytanii natomiast obchody tego święta  odbywają się 1 lipca. Z kolei w Brazylii Dzień Pizzy przypada na 14 lipca.

Z tej okazji uczniowie trzech zespołów edukacyjno-terapeutycznych spotkali się, by wspólnie wykonać pracę plastyczno-techniczną : papierowe pizze, które pięknie prezentują się na parterze w holu szkoły . W tym czasie ich starsi koledzy ze szkoły branżowej pod czujnym okiem pani Marioli Konicz zajmowali się pieczeniem "prawdziwej pizzy". Gdy wszystko było już gotowe....nadszedł czas na degustecję pizzy upieczonej przez starszych kolegów. Każdy uczestnik zajęć otrzymał do domu przepis na wykonanie pizzy.

Celem spotkania było utrwalanie umiejętności aktywnego i bezpiecznego uczestniczenia w organizowanych sytuacjach szkolnych, doprowadzanie pracy do efektu końcowego, poznanie tradycyjnej potrawy Włoch, rozwijanie zainteresowań kulinarnych.

wychowawcy: Dorota Myślińska, Beata Czarnotta, Maja Derda.

 

          

KWADRANS NA KSIĄŻKĘ

    6 lutego uczniowie z klas I - VI szkoły podstawowej spotkali się w szkolnej bibliotece, aby posłuchać opowiadań czytanych przez nauczycieli. Było to kolejne spotkanie z cyklu "Kwadrans na książkę", które odbywa się w naszej szkole. Każde spotkanie stanowi okazję do poznania przygód bohaterów literackich - zarówno zabawnych, jak i pouczających.  Bohaterowie przedstawieni na kartach książek mogą podpowiedzieć, jak zachować się w różnych sytuacjach życiowych. Tym razem uczniowie z zainteresowanie wysłuchali opowiadań z książki pt. "Ostrożnie" Grzegorza Kasdepke. Przypomnieli sobie, jakich zasad powinno przestrzegać każde dziecko, aby bezpiecznie bawić się w domu. Uczestnicy spotkania chętnie odpowiadali na pytania, a następnie wypożyczyli książki ze szkolnej biblioteki.

 


 

Organizatorzy: Agnieszka Kamińska, Jolanta Mejka, Dorota Myślińska, Beata Czarnotta, Anna Siecińska, Beata Rypińska

VII TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

         Dnia 14.01.2020r. odbył się VII turniej piłki nożnej w grupach wychowawczych. W turnieju brały udział cztery drużyny składające się z wychowanków internatu chłopców i dziewcząt.

         I miejsce zajęła drużyna w składzie : M. Jackiewicza, D. Pienda i K. Krumrej. 2 miejsce zajęły dwie drużyny w składzie : D. Rożnowski, D. Rykaczewskiego i D. Duliasz oraz D. Jabłoński, T. Szczęsny, S. Siegmund. Natomiast 3 miejsce zajęły dziewczęta w składzie N. Tadajewska, M. Józefowicz, J. Jabłońska.

        Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem zarówno uczestników jak i kibiców.

Info. Paweł Olszewski 

 

  

 

     

DZIEŃ POPCORNU

W tym roku Dzień Popcornu przypada na niedzielę 19 stycznia. W związku z tym, że to dzień wolny od nauki uczniowie trzech klas postanowili uczcić ten dzień w piątek. Sposób na spędzenie święta prażonej kukurydzy jest łatwy. Wystarczy bajka w telewizji, koledzy i oczywiście dużo POPCORNU...

wych. Dorota Myślińska, Maja Derda, Beata Czarnotta

 

  

Spotkanie kulinarne ,,Sylwestrowe party – kulinarne propozycje na udaną zabawę.''

 

                        

Dnia 11 grudnia 2019 r. klasy SSPP  wzięły udział w Spotkaniu Kulinarnym

"Sylwestrowe party – czyli kulinarne propozycje na udaną zabawę’’.

Uczniowie przygotowali przekąski ,które będą mogły pojawić się na sylwestrowym stole.

Potrawy wyglądały przepięknie, kolorowo a do tego

smakowały wyśmienicie. Uczniowie przygotowywali bezpiecznie potrawy  pod nadzorem swoich

wychowawców oraz zapoznali się z przysłowiami na Nowy Rok. Klasy dostały dyplomy i praktyczne nagrody. 

Podziękowanie dla szkolnego sklepiku za sfinansowanie nagród. 

  

Organizatorzy :B. Sikorska, I.Bujnowska 

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

    Magiczny czas świąt zagościł w klasie I ZET Dnia 19 grudnia w miłej  atmosferze przy dźwiękach kolęd  odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, gdzie dzieci wspólnie z rodzicami wykonały choinkę.

Serdecznie dziękuję Rodzicom za przybycie. Bardzo nam miło, że zechcieli Państwo spędzić z nami przedświąteczny czas.

 

Info. Anna Siecińska

          Anna Urzędowska

 

  

 

  

 

  

 

RANKING FILMÓW O NAJLEPSZEJ OGLĄDALNOŚCI - KORCZAKOWO6

Zapraszam do obejrzenia 5 filmów o najlepszej oglądalności na naszym kanale szkolnym korczakowo6   - 31.12.2019 r.

 

 

1. Piosenka o Mamie'2017 - 2 876 odsłon

 

 

2. Relacja z programu Wolna i Niepodległa'2018 - 1 253 odsłony

 

 

3. Jasełka'2011 - 781 odsłon

 

 

4. Polonez w wykonaniu absolwentów ZPSW Iława 2017 - 759 odsłon

 

 

5. Rok szkolny 2011-12 - 714 odsłon

 

 

JASEŁKA

WIGILIA W INTERNACIE

Wieczorem 17 grudnia w gronie wychowanków, pracowników internatu i szkoły oraz zaproszonych gości spędziliśmy Wieczór Wigilijny.

Podczas wieczoru wychowankowie internatu przedstawili montaż słowno -muzyczny pt." Tradycje Nocy Wigilijnej".

Swoją obecnością zaszczycili nas: Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego Pani Bernadeta Hordejuk oraz Starosta Iławski Pan Bartosz Bielawski składając nam życzenia świąteczno - noworoczne pełne nadziei, ciepła i życzliwości.

Po uroczystej Kolacji Wigilijnej odwiedził nas długo wyczekiwany Mikołaj rozdając prezenty, a z rozśpiewanych ust młodzieży płynął radosny śpiew kolęd i pastorałek.

Przygotowanie i prowadzenie: Beata Szymańska

współpraca: Edyta Tomczyk, Jowita Błażejewska.

 

 

 

Info. R. Kowalkowski

TURNIEJ KOSZYKÓWKI

Podwójne złoto uczniów naszej szkoły w XIV Regionalnym Turnieju Koszykówki Olimpiad Specjalnych w Olsztynie

04 grudnia w sali gimnastycznej Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. J. Rusieckiego  w Olsztynie  odbył się XIV Regionalny Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych. Organizatorem tej wspaniałej imprezy sportowej są od wielu lat Olimpiady Specjalne Polska Warmińsko – Mazurskie Klub Olsztyn przy SOSW im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie. W rozgrywkach brało udział 9 drużyn z: Iławy, Olsztyna, Giżycka ( te miasta wytypowały po dwie drużyny, zgodnie z regulaminem i wcześniejszym zgłoszeniem),  Szymanowa, Łupek oraz Kruz.

Główne cele tej imprezy sportowej to przede wszystkim:

 • popularyzacja koszykówki jako gry zespołowej dla osób z  niepełnosprawnością intelektualną w  Olimpiadach Specjalnych.
 • podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych w czasie treningów i zajęć dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
 • oraz rozpowszechnianie idei Olimpiad Specjalnych w regionie warmińsko- mazurskim i integracja ze środowiskiem.

      Warto nadmienić, że klasyfikacja drużyn do grupy sprawnościowej odbyła się na podstawie wyników Testu Oceny Sprawności Drużyny /TOSD/, nadesłanych ze zgłoszeniem drużyny.  W ramach grup sprawnościowych rywalizacja drużyn odbywała się systemem "każdy z każdym”.                                                                                                                       

 Klub Radość z Iławy  reprezentowali uczniowie: Iława I – Sylwia Siegmund, Martyna Józefowicz,  Daria Duliasz, Sebastian Brzozowski, Maciek Wasiewski .                             

 Iława II – Grzegorz Figurski, Błażej Bukowski, Damian Pienda, Kamil Pienda, Krystian Krumrej.                                                                                                                                                                          Opiekunami drużyn byli: pan Tomasz Kamiński i pani Elżbieta Mędrzycka, którzy z ogromnym zaangażowaniem dopingowali swoich sportowców. Zawodnicy z Iławy byli bezkonkurencyjni! Swoją grą i niespożytą energią zachwycili wszystkich trenerów na sali! Zarówno I, jak i II drużyna wykazała się dobrą, wyćwiczoną taktyką, wypracowaną grą zespołową, szybkością, zwinnością i dobrą znajomością zasad tej wspaniałej gry, jaką jest koszykówka. Te wszystkie cechy uczniowie nabyli pod czujnym okiem trenera – pana Tomasza Kamińskiego, który – jak widać po wynikach – po mistrzowsku przygotował swoje drużyny.  Obie drużyny zdobyły złoto! To wspaniały sukces naszej młodzieży i wielka satysfakcja przygotowującego młodych zwycięzców!

Podzielamy radość naszych mistrzów i życzymy dalszych tak wspaniałych sukcesów, zarówno panu Tomkowi, jak i utalentowanej młodzieży.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć umieszczonych w galerii.

 

info: Elżbieta Mędrzycka

 

GRUDNIOWE SPOTKANIE Z FILMEM

Po raz drugi w tym roku szkolnym wybraliśmy się do kina. Tym razem  na film „Kraina lodu II”. Jest to dzieło zachwycające rozmachem animacji. Film urzeka też dobrze zaaranżowaną muzyką. W zagadkową podróż zabrała nas Elsa. Towarzyszyła jej siostra Anna oraz przyjaciele Kristoff, jego renifer Sven i sympatyczny bałwan Olaf.

Film obejrzeliśmy z przyjemnością. A trochę nas było(102 uczniów). Czekajcie na kolejne spotkanie z X Muzą. Do zobaczenia w kinie.

 

I. Bujnowska, W. Duda, B. Sikorska.

 

Podziękowania dla wychowawców klas za zebranie pieniędzy na bilety, a rodzicom za wpłaty.

Tekst W. Duda

 

info. R. Kowalkowski

 

Disney On Ice

   Dnia 06.12.2019r. uczniowie klasy VII ZA oraz klasy VII MĘ mieli okazję spotkać się z Myszką Miki, Myszką Minnie, Kaczorem Donaldem i Goofym, którzy wprowadzili wszystkich w świat bajek. Dzięki nim odkryliśmy podwodny świat wraz Dory, wyruszyliśmy do zimowego świata wraz z Anną i Elzą oraz zabawnym Olafem. Była też Roszpunka, Vaiana i wiele innych cudownych postaci. Mogliśmy ich wszystkich oglądać na żywo w Warszawie podczas rewii na lodzie "Disney On Ice". Było pięknie, kolorowe, bajecznie. Dla wszystkich to niezapomniane przeżycie i cudowny prezent mikołajkowy. 

 

     

    

    

OZDABIANIE ŚWIĄTECZNYCH CIASTECZEK

    W rogu sali błyszczy choinka. W tle słychać mikołajowo-zimowo-świąteczne piosenki. W klasie pięknie pachnie ciasteczkami. A my siedzimy z kolegami w wielkim skupieniu , z zachwytem w oczach patrzymy na stół nakryty białym obrusem , pierniczki i kruche ciasteczka, lukry i kolorowe posypki...… Zabieramy się za dekorowanie świątecznych ciasteczek.

 

Damian i Alicja z panią A.Siecińską i E.Lenartowicz

Julek, Marysia, Zuzia z panią D. Myślińską i E.Olszewską

 

   

 

 

XI Ogólnopolski Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych Kielce 2019

 

ZOBACZ KRÓTKI FILM Z ZAWODÓW

 

 

 

 

 

MIKOŁAJKI NA SPORTOWO W OLSZTYNIE Z KLUBEM RADOŚĆ

W dniu 8 grudnia zostaliśmy zaproszeni do Olsztyna do udziału w imprezie mikołajkowej przygotowanej dla zawodników Klubów Olimpiad Specjalnych Oddziału Regionalnego Warmińsko-Mazurskie. Spotkanie to zostało przygotowane w ramach projektu "Bawmy się - Mikołajki na sportowo" finansowanego z budżetu Samorządu Warmińsko-Mazurskiego.

Z naszej placówki w imprezie wzięło udział osiem osób: Zuzia, Kuba, Ania, Oliwia, Julia, Arek, Mateusz i Alicja. Po oficjalnym powitaniu i otwarciu imprezy obejrzeliśmy piękne występy taneczno-akrobatyczne. Później była rozgrzewka dla wszystkich i kilka konkurencji sportowych w trakcie których mieliśmy możliwość sprawdzenia swojej siły, sprytu, prędkości , ale też wytrwałości . Po tych zmaganiach był krótki mecz koszykówki dla opiekunów i trenerów. 

Tyle się działo......a  to jeszcze nie koniec.....przyszedł Mikołaj . A nawet dwóch Mikołajów. Przynieśli prezenty. Każdy zawodnik otrzymał piękny plecak. Po tylu przeżyciach i emocjach bardzo zgłodnieliśmy. Na obiad zjedliśmy pizzę . Chwilkę odpoczęliśmy i byliśmy gotowi do tańca. Zaczęła się dyskoteka. To już był ostatni element tego niecodziennego spotkania.

opiekunowie : T.Kamiński, A.Kamińska, B.Czarnotta

kierownik wycieczki: D.Myślińska

 

                     

VII MIKOŁAJKOWY DZIEŃ AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ

 

Dokładnie w dniu imienin Mikołaja odbył się VII Mikołajkowy Dzień Aktywności Motorycznej. Do naszej zabawy dołączyły przedszkolaki z Majki. Wszyscy dzielnie zmagali się z przygotowanymi przez organizatorów konkurencjami sportowymi. Aktywności sportowe przeplatane były zabawami rytmiczno-muzycznymi z wykorzystaniem papierowych rurek oraz typowo świąteczno-mikołajowymi zadaniami takimi jak na przykład przewożenie prezentów na kocykowych saneczkach.

Zgodnie z filozofią programu MATP konkurencje nie miały formy współzawodnictwa. Zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy czego doskonałym dowodem były piękne złote medale pobłyskujące na szyjach zawodników.

Pod koniec tego szczególnego wydarzenia sportowego w tak wyjątkowym dniu, pojawił się Mikołaj z workiem słodkości dla wszystkich dzieci.

organizatorzy : Klub Sportowy Radość

 

 

 

 

info. R. Kowalkowski , D. Myślińska

VIII MIKOŁAJKOWE ZAWODY W PŁYWANIU OŚRODKÓW SZKOLNO - WYCHOWAWCZYCH

 

 

      Tradycyjnie, od ośmiu lat, w grudniowe przedpołudnie na miejskim basenie odbywają się Mikołajkowe Zawody w Pływaniu Ośrodków  Szkolno - Wychowawczych.  Organizatorem jest Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczych, a honorowym patronatem zawody zostały objęte przez Starostę Powiatu Iławskiego. W zawodach wzięli udział uczniowie z Elbląga, Olsztyna, Ostródy, Kisielic i Iławy. Zawodnikom kibicowali ich koledzy i koleżanki, nauczyciele oraz najbliżsi: rodzice i dziadkowie. Nie zabrakło również zaproszonych gości: p. Starosty Powiatu Iławskiego Bartosza Bielawskiego i p. Burmistrza Miasta Iławy Dawida Kopaczewskiego.

Rywalizacja uczniów zawsze wzbudza dużo emocji. Dzieci niejednokrotnie pokonują swoją niepełnosprawność i zaskakują wszystkich ogromnym hartem ducha i wielkimi umiejętnościami pływackimi. Ze wzruszeniem obserwuje się radość zawodników kończących swój start i często łzy radości. Jeszcze więcej emocji wzbudza wyścig sztafet. W tym roku I miejsce zajęli uczniowie z Elbląga, II miejsce zawodnicy z Ostródy, III miejsce wywalczyli gospodarze, a IV miejsce placówka z Olsztyna.

Każdy został nagrodzony medalem, upominkami, a sztafety i ich trenerzy otrzymali pamiątkowe statuetki. 

Wszyscy zgodnie deklarowali: do zobaczenia za rok!

 

Organizatorzy dziękują za pomoc Starostwu Powiatowemu w Iławie, Iławskiemu Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, Stowarzyszeniu Szkoła Pływania " Orka " i Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną " Jesteśmy ".

 

info. M. Lewko

foto. R. Kowalkowski

KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ MIKOŁAJEM...

Przygotowaliśmy z pomocą rodziców mikołajkowe paczki dla pieska Julianka.  Dziś udało nam się zawieźć je do Schroniska. Oczywiście zabraliśmy naszego małego przyjaciela na spacer po lesie . To był najlepszy prezent jaki mogliśmy mu dać.

uczniowie i wychowawcy D.Myślińska , B. Czarnotta , A.Kamińska

  

XI Ogólnopolski Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych Kielce 2019

     W dniach od 29 listopada do  1 grudnia 2019 roku, pod patronatem prezesa Polskiego Związku Koszykówki, odbył się  XI Ogólnopolski Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych Kielce 2019. Był on częścią 16 Europejskiego Tygodnia Koszykówki Olimpiad Specjalnych. W Kielcach na parkiecie hali sportowej Politechniki Świętokrzyskiej zaprezentowało się ponad 100 sportowców Olimpiad Specjalnych z całego kraju. Wśród nich znalazła się również trójka koszykarzy z Klubu „Radość” działającego przy Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczych w Iławie: Grzegorz Figurski, Kamil Pienda oraz Damian Pienda. Reprezentowali oni wspólnie z kolegami z Olsztyna i Kruz województwo warmińsko – mazurskie na tym turnieju. Po bardzo emocjonujących i zaciętych meczach, nasi zawodnicy zdobyli trzecie miejsce i tym samym wywalczyli brązowy medal. Opiekę trenerską podczas turnieju sprawował Bartosz Laskowski.

info. Bartosz Laskowski

 

 

Część szkoły pod dachem. Okna czekają na wstawienie...

 

 

 

 

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA 27.11

https://drive.google.com/drive/folders/119F-MOHAbWgtLid7qfZ0VQDVRvTb7b8J?usp=sharing

 

    Za nami zabawa andrzejkowa. Jak co roku bawiliśmy się wspólnie przeplatając tańce zabawami przygotowanymi przez Panią Elę. Chętnie braliśmy też udział w andrzejkowych wróżbach. Wielką furorę robiły słodkie bułki i pizzerki przygotowane przez Panie Krystynę i Mariolę z pomocą naszych uczniów. Wielu uczniów skorzystało też z możliwości zakupu fantów podczas loterii. 

   Zobacz zdjęcia powyżej. 

 

info. W. Lewko 

KINO OD KUCHNI

     19 listopada 2019 r. w ICK klasy SSPP uczestniczyły w zajęciach z cyklu „W świecie X Muzy”.  Przybliżono nam specyfikę zawodu kinooperatora, zapoznaliśmy się z pożądanymi zachowaniami w kinie oraz opowiedziano o ciekawej historii budynku Kinoteatru „Pasja”. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze i przy dużym zaangażowaniu naszych uczniów. Warsztaty poprowadzili: Joanna Neścior i Ariel Rutecki. Cieszymy się, że mogliśmy  ciekawie spędzić  czas. W drugim półroczu zaprosimy na podobne spotkanie kolejne klasy.

Izabela Bujnowska, Beta Sikorska, Wiesława Duda

 

Tekst W. Duda

PRZEDSZKOLAKI

      W dniu 20.11.2019r już po raz drugi w tym roku szkolnym spotkaliśmy się z dziećmi z przedszkola „Majka”. Przewodnim hasłem naszej współpracy jest „ Mali dużym – duzi małym”. Wspólnie bawimy się, śpiewamy, rywalizujemy, spędzamy czas wolny i tak też było tym razem. Na powitanie naszego dzisiejszego spotkania wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Idą mrówy”. Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: grupę pani Jesieni oraz grupę pani Zimy i wzięli udział w konkurencjach sportowych. Na zakończenie dzieci farbami na foli wykonały jesienne pejzaże. Zabawa jak zwykle była udana. W przyszłym miesiącu spotykamy się na wspólnym kolędowaniu tym razem w przedszkolu „Majka"

tekst i zdjęcia:
Magda Ciarczyńska
Monika Mężykowska
Justyna Zakrzewska

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

26 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.

 

Obchody tego święta zaczęliśmy od zorganizowania konkursu plastycznego na postać misia. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże... wpłyneło ponad 40 prac!

 

W dniu dzisiejszym obchodziliśmy Święto Misia w gronie najmłodszych uczniów

zespołów edukacyjno - terapeutycznych.

 

Uczniowie brali udział w grach logicznych i zabawach związanych z misiami. 

 

Wspaniałą bardzo atrakcyjną rzeczą okazała się nasza Fotobudka, w której uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

 

lightbox  lightbox  

lightbox  lightbox

 

 

Foto i organizacja :

Jolanta Mejka

Katarzyna Maja Derda

SPOTKANIE Z PIŁKARZAMI JEZIORAKA

W dniu 21 listopada zostaliśmy zaproszeni na wyjątkowe spotkanie z piłkarzami Jezioraka. Pomysł na takie wydarzenie wpadł do głowy mamie naszej koleżanki Oli - pani Marcie Mróz. A jak już przyszedł pomysł to trzeba go było zrealizować... i tym sposobem wzięliśmy udział we wspaniałej sportowej przygodzie i świetnej lekcji wychowania fizycznego.

Troszkę dowiedzieliśmy się o piłce nożnej, o specjalnych strojach piłkarzy chroniących ich przed urazami oraz butach używanych do gry na różnych nawierzchniach.

Druga część spotkania to była lekcja w-f : rozgrzewka, ćwiczenia koordynacyjne, tor przeszkód i kopanie piłki do bramki. Wszystkim się podobało, było aktywnie, ciekawie, wesoło. Na pewno w wielu z nas , po ćwiczeniach u boku świetnych piłkarzy Jezioraka, rozwinie się pasja uprawiania sportu.

Dziękujemy pani Marto za pomysł i zorganizowanie spotkania.

 

info Dorota Myślińska

 

                   

NIEZWYKŁY ZWYKŁY PIĄTEK

Piątek 15 listopada zaczął się jak każdy inny zwyczajny szkolny dzień. Stał się jednak dniem wyjątkowym dzięki niezwykłym gościom, którzy nas odwiedzili. Była to pani Małgosia - kynoterapeutka  i Lucky - pies "pracujący" a na co dzień przyjaciel Marysi. Pani Małgosia zaproponowała nam zajęcia inne niż zwykle mamy w szkole....ale i tak musieliśmy uważnie słuchać, patrzeć i czekać na swoją kolej przy wykonywaniu zadań , bo inaczej Lucky nie chciałby się z nami bawić. I tak to właśnie zwykły piątkowy dzień zmienił się w niezwykły piątek.

 Zuzia, Zosia, Julek i Marysia

 

info Dorota Myślińska

 

             

PIERWSZA WIZYTA KLASY IV W PRAC. GASTRONOMICZNEJ.

Klasa IV wraz z panią Mają Derda i panią Asią Dobrzyńską odwiedziły pierwszy raz pracownię gastronomiczą.

Pani Mariola Konicz poprowadziła wspaniałe zajęcia kulinarne, pokazując kuchnię od środka, poznaliśmy świat przypraw oraz przygotowaliśmy drożdżowe bułeczki.

Klasa IV bardzo dziękuję.

lightbox 

 

zdjęcia i foto: Maja Derda

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

     W piątek 8 listopada wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły byli odświętnie ubrani. Królowały biel, granat, a nad nimi barwy ojczyste. Każdy uczeń wyczuwał, że jest to dzień niezwykły. I rzeczywiście tak było...

Cała szkolna społeczność zebrała się na sali gimnastycznej, aby wspólnie świętować  rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy obejrzeli przedstawienie pt." Droga do niepodległości " przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej ( którym delikatnie pomogły Daria i Gabrysia - dzięki dziewczyny ). Nie zabrakło informacji o kolejnych zrywach narodowych i bohaterach oraz śpiewu pieśni Legionów Polskich. Gdy wspólnie z aktorami dotarliśmy do symbolicznej stacji Wolność, rozbrzmiała piosenka " Uwierz Polsko ", a  w górę powędrowały flagi.  Doskonałym podsumowaniem uroczystego apelu było wspólne odśpiewanie przez wszystkich zebranych o godzinie 11.11 Mazurka Dąbrowskiego. Łączyliśmy się naszymi sercami i myślami z tysiącami innych szkół w Polsce.

 

 

info. Małgorzata Lewko

 

 

 

 

 

 

WYCIECZKA DO GDAŃSKA

    7 listopada 2019 roku odbyła się wycieczka do Gdańska zorganizowana przez Burmistrza Miasta Iławy oraz Iławskie Centrum Kultury, w której brali udział uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych naszego miasta, harcerze, reprezentanci Młodzieżowej Rady Miasta, PCK, przedstawiciele organizacji Polskie Dzieci Wojny oraz delegacja Rady Miasta Iławy. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów ze Szkoły Branżowej I stopnia. Pobyt w Gdańsku rozpoczęliśmy przy pomniku Trzech Krzyży, gdzie spotkaliśmy się z przewodnikiem panem Jarosławem Żurawińskim, a następnie zwiedzaliśmy Salę BHP Stoczni Gdańskiej. To szczególne miejsce, w którym mogliśmy obejrzeć wystawę pt. "Stocznia Solidarność". Kolejnym ważnym punktem naszego pobytu w Gdańsku było zwiedzanie Muzeum II Wojny  Światowej. Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na cztery międzypokoleniowe grupy i brali udział w warsztatach. Uczniowie naszej placówki znaleźli się w grupie, której tematem przewodnim warsztatów było "Polskie państwo podziemne". Uczniowie  z zainteresowaniem wysłuchali przekazanych przez przewodnika informacji, a następnie otrzymali zadania, z którymi bardzo dobrze sobie poradzili. To była dla nas wszystkich piękna lekcja historii.

 

 

Opiekunowie: Lucyna Bączek

                        Beata Rypińska


Tekst i zdjęcia: B. Rypińska, Iławskie Centrum Kultury

XXIV SZKOLNY SEJMIK UCZNIOWSKI

 

 

" Za co kocham Iławę " to myśl przewodnia XXIV Szkolnego Sejmiku Uczniowskiego, którego gościem i prowadzącym był pan Michał Młotek - przyjaciel naszej szkoły. Pan Michał wykorzystał do swoich rozważań o Iławie wiele fotografii miasta - starych i tych zupełnie współczesnych. Mogliśmy wiele dowiedzieć się o historii, zwyczajach i codziennym życiu mieszkańców Iławy sprzed 100 lat. Historia Iławy to kopalnia wiedzy, o czym przekonywał nas prowadzący, który jest nią oczarowany i zafascynowany. Dla pana Michała i dla nas Iława jest bez wątpienia naszą Małą Ojczyzną, nie bez powodu pisaną wielkimi literami.

Nie było to nasze ostatnie spotkanie z panem Michałem Młotkiem. Wiosną wybierzemy się wspólnie na wycieczkę po naszym mieście. Z niecierpliwością na nią czekamy i ogromnie się cieszymy!

 

info. Małgorzata Lewko

MALOWANIE JESIENIĄ

 

W dniu 7.11 w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie odbył się konkurs „Malowane jesienią” zorganizowany przez nauczyli szkoły: Dorotę Kisieliczyn, Joannę Zakrzewską, Anetę Weider-Tołoczko i Ryszarda Żuralskiego. W Sali zebrało się trzynaście klas, które aktywnie uczestniczyły w urozmaiconych zajęciach. Podczas spotkania dzieci rozwiązywały jesienne zagadki, rebusy i krzyżówkę, rozpoznawały dary jesieni. Wysłuchały piosenkę „Barwy jesieni” w wykonaniu dziewcząt z koła muzycznego: Agnieszki Czubińskiej, Edyty Neuman, Oliwii Kuranowskiej, Sylwii Siegmund i Natalii Tadajewskiej. Punktem kulminacyjnym było wytworzenie przez każdą klasę kreatywnej Pani Jesień. Wykorzystano do prac zróżnicowanych materiałów -resztek tkanin i gazet, kolorowej krepy, folii bąbelkowej,farb, liści, pieczątek z ziemniaków...,które wcześniej klasy wylosowały. Spotkanie wypełnione było aktywnością dzieci wśród radosnej atmosfery, pomimo melancholijnej pogody jesiennej. Za udział każda klasa otrzymała w nagrodę słodkie wypieki sporządzone przez organizatorów.

 

info. R. Kowalkowski

TPD

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych podczas Jubileuszu obchodów 60 – lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Iławie.

 

Dnia 25. 10. 2019r. w Kinoteatrze Pasja odbył się Jubileusz obchodów 60 – lecia istnienia w Iławie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.  Z tej okazji na zaproszenie prezes  - pani Bożeny Michalskiej – Suchockiej i Zarządu TPD uczniowie Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych przedstawili program artystyczny pt: „Czarno na białym” –   przygotowany pod kierunkiem pani Sabiny Górskiej i pani Elżbiety Mędrzyckiej. Przedstawienie i występ młodych talentów bardzo spodobał się publiczności, czego dowodem były długie brawa i uśmiech na twarzach oglądających przedstawienie. Repertuar uroczystości był bardzo bogaty. Podczas gali nastąpiło również podsumowanie konkursu plastycznego pt: „Przyjaciel dziecka”, w którym brali uczniowie naszej szkoły. Koordynatorem była pani Małgorzata Józefowicz. Wszystkie wybrane przez nią prace zostały docenione przez jury – uczniowie otrzymali specjalne wyróżnienia i nagrody. Z niemałym wzruszeniem publiczność odebrała piosenkę w wykonaniu uczennic – Gabrysi i Oli, które do występu przygotowała pani Elżbieta Mędrzycka. Na koniec – przed wręczeniem odznaczeń TPD zasłużonym działaczom odbyła się  krótka konferencja: „Wychowywać do miłości”  przygotowana i zaprezentowana przez panią Elżbietę Mędrzycką – nauczyciela Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych i członka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Iławie. Podczas tej konferencji nie zabrakło przypomnienia wybitnej postaci Janusza Korczaka – patrona Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Iławie i jego „Elementarza” czyli reguł wychowania aktualnych do dnia dzisiejszego.

Nie da się ukryć, że wszystkie te działania uczniów i nauczycieli Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Iławie zaprezentowane podczas Jubileuszu w Kinoteatrze Pasja były promocją Placówki w środowisku lokalnym.

 

info: Sabina Górska, Elżbieta Mędrzycka

 

OTRZĘSINY

Tradycja to rzecz święta!


Z tego powodu i w tym roku w naszej szkole nie zabrakło uroczystości zwanej Otrzęsinami Klas Pierwszych. Dała ona  możliwość wykazania się „Pierwszakom” w różnych konkurencjach. Nad wszystkim czuwała Komisja złożona z uczniów klas starszych. Drugoklasiści sprawdzali nie tylko sprawność fizyczną młodszych kolegów (skakanie w gumiakach przez skakankę oraz znalezienie ukrytych przedmiotów w miskach z mąką bez użycia palców rąk –  były niełatwym wyzwaniem!) ale również wiedzę na temat samej szkoły. Jak co roku – nie obeszło się również bez konkurencji, która dotyczyła jedzenia. Pierwszoklasiści mieli za zadanie zjedzenie różnych warzyw i owoców – oczywiście z zawiązanymi oczami!

Nie tylko uczniowie brali udział w zmaganiach. Scenariusz Otrzęsin zawierał także konkurs dla wychowawcy klasy pierwszej. Pani Małgosia miała za zadanie rozpoznać kilku wybranych uczniów. Nie było to łatwe – zwłaszcza z zasłoniętymi oczami! Ale poradziła sobie z tym doskonale! Na koniec „Pierwszaki” złożyli ślubowanie i otrzymali upominki od klasy starszej.

Wszystkie konkursy dostarczyły nam mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

Info: Elżbieta Mędrzycka

 

 

KLOCKI LEGO

Projekt „Kreatywnie z klockami LEGO”

W dniu 23.10.2019r. uczniowie klas VII MC, VII ZA, VII Mę rozpoczęli nowy projekt „Kreatywnie z klockami LEGO”, w trakcie co miesięcznych spotkań młodzież będzie mogła rozwijać swoje zainteresowania, wyobraźnię oraz sprawność manualną.
Na dzisiejszych zajęciach uczniowie porównywali klocki ze względu na kształt, kolor, wielkość, budowały według podanego schematu. Na koniec zajęć wszyscy mogli puścić wodze wyobraźni i stworzyć różne przez siebie wymyślone budowle. Za miesiąc następne zajęcia,
a uczniowie już dziś pytają o nie. Okazało się, iż wśród naszej młodzieży jest wielu wspaniałych konstruktorów.
Nasze gratulacje dla wszystkich !!!

 

DZIEŃ PAPIESKI

W czwartek 17 października 2019 r. przeżywaliśmy w naszej szkole XIX Dzień Papieski pod hasłem "Wstańcie, chodźmy". Z tej okazji gościliśmy ks. Michała Mirowskiego, p. Danutę Nowasielską, uczennice klasy 4E z Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku oraz uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego.

Nasi goście przedstawili program artystyczny poświęcony osobie św. Jana Pawła II. W nawiązaniu do hasła dnia papieskiego, przybyli do naszej szkoły, by zanieść Dobrą Nowinę, którą przez całe życie głosił Papież – Polak. Jest to zaproszenie także dla nas wszystkich, abyśmy nie zamykali się z wiarą "w czterech ścianach", ale przekazywali ją swoim życiem każdemu, kto tego potrzebuje, kto poszukuje Boga. Wszak świadectwo życia Ewangelią Bożą jest najlepszym sposobem ukazywania Chrystusa naszym bliźnim.

Na koniec usłyszeliśmy świadectwo młodej dziewczyny o tym, jak osobiście spotkała się z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Niezwykłe świadectwo swego powołania przedstawił nam także ks. Michał. Obydwa usłyszane świadectwa zrobiły na nas ogromne wrażenie. Z pewnością zostaną one na długo w naszej pamięci.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

 Info: Elżbieta Mędrzycka

 

FONDUE Z CZEKOLADY - SPOSÓB NA POCHMURNY, MGLISTY DZIEŃ

Za oknem szaro i mglisto......W sercach i duszach trochę smutno.... Nastrój poprawi pyszny deser - fondue z czekolady, do którego idealnie pasują jabłka, banany, pomarańcze, winogrona, gruszki i inne sezonowe owoce a także chrupki, rurki, pianki marshmallow i wszystko to, co podpowie wyobraźnia. Każde połączenie jest idealne.

W spotkaniu "przy stole" uczestniczyli uczniowie kilku klas , przy którym towarzyszący wychowawcy wprowadzili ich w świat pysznych deserów.

 

wychowawcy: Dorota Myślińska, Katarzyna Derda, Agnieszka Kamińska, Beata Czarnotta

 

 

       

 

 

 

DZIEŃ KUNDELKA

25 października przypada nieformalne święto kundelka, czyli wszystkich wielorasowych psów. Data 25 października to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a cały miesiąc październik jest miesiącem pamięci o nich.

Z tej okazji uczniowie, którzy objęli Wirtualną Adopcją Julianka przygotowali z pomocą swoich wspaniałych rodziców "paczki z różnościami". Dziś wybrana grupa zawiozła je do Schroniska dla Zwierząt w Iławie, w którym na co dzień mieszka Julianek. Oczywiście wybrali się z nim na długi spacer po lesie, przy okazji zabierając na wędrówkę jeszcze Leosia.

Mała paczuszka ze smakołykami trafiła również do kotków.

 

info Dorota Myślińska

 

     

UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA
16 października 2019r.  - Pasowanie na ucznia
Na uroczystości Ślubowania uczniów nowo przyjętych do naszej szkoły gościliśmy p. dyrektor Beatę Lenartowicz, grono pedagogiczne, uczniów i rodziców.Podczas uroczystości byliśmy w świecie Wielkiej Magii, podczas której nastąpiło przeobrażenia  "Budrysów""w uczniów naszej szkoły. Spotkaliśmy się także z Panią Jesienią, która darami jesieni wprowadziła nas w atmosferę Pasowania na ucznia. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaprezentowali też wiedzę o swoim kraju. Całość uroczystości uświetniły piosenki i tańce m.in. polka oraz układ taneczny Holidey. Po programie artystyczno-muzycznym pani dyrektor Beata Lenartowicz pasowała pierwszoklasistów na uczniów, a wychowawcy wręczyli swoim podopiecznym pamiątkowe dyplomy i upominki.. Całą uroczystość przygotowała i prowadziła p. Marzanna Suwińska - wychowawca klasy I-III SP we współpracy z p. Anią Siecińską, Jolantą Mejka, Katarzyną Derda.  W przygotowaniu uroczystości pomagały także panie: Agnieszka Cebeniak, Ewelina Lenartowicz. Wszystkim bardzo dziękuję.Zapraszam do obejrzenia zdjęć z naszej uroczystości, Opracowała p. Marzanna Suwińska
Info. R. Kowalkowski
WYCIECZKA DO LASU

     W piękny, słoneczny październikowy dzień uczniowie klas VII – VIII MC, VII ZA oraz VII Mę wraz ze swoimi paniami wybrali się na wycieczkę do lasu. Pod opieką pana leśniczego Jarosława Jabłońskiego dzieci przypomniały sobie jak należy zachowywać się w lesie oraz przeżyły wspaniałą lekcję przyrody na świeżym powietrzu. Podczas spaceru rozpoznawały drzewa liściaste i iglaste, utrwalały nazwy i gatunki zwierząt mieszkających w lesie. Obserwowały przyrodę i zachodzące jesienią zmiany, niektórym udało się nawet zebrać kilka grzybów. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków oraz odkryć ślady zwierząt leśnych. Po interesującym spacerze, młodych miłośników przyrody, czekała niespodzianka – ognisko i pieczenie kiełbasek oraz słodkich pianek. Wycieczka do lasu była bardzo udana o czym świadczą uśmiechnięte miny uczniów na zdjęciach.

Inf: M.Ciarczyńska, J.Zakrzewska, M.Mężykowska

 

 

POWITANIE JESIENI ŚWIĘTEM PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Tradycyjnie jak co roku klasy SSPP powitały jesień wspólnym ogniskiem, na którym upiekły ziemniaki i kiełbaski. Podczas "ogniskowego" spotkania uczniowie integrowali się podczas  konkursów, rozmów i wspólnych zabaw. Organizatorzy spotkania: p. I.Pokojska,p.D. Naguszewska i p. J. Dudzicz dziękują wszystkim wychowawcom klas SSPP oraz uczniom za sprawne przybycie, dobry humor i fajną zabawę.

Info. I. Pokojska

 

 

       

 

      

 

    

 

   

 

 

 

 

  

WIRTUALNA ADOPCJA ZWIERZAKA

Nasz nowy podopieczny to piesek, który wabi się Julianek. Mimo, że ma już 18 lat dziarsko spaceruje i interesuje się wszystkimi zapachami, które wydają się być niezwykle fascynujące dla jego nosa.

Oto on z całym swoim psim urokiem - zobaczcie sami.

 

     

 

Wiktor, Wojtek, Tomek, Arek z panią Beatą Czarnottą

Marysia, Zosia, Ola, Zuzia, Julian z panią Dorotą Myślińską

Oliwia, Ania, Krystian, Michał, Łukasz, Aleks z panią Agnieszką Kamińską

KWADRANS Z KSIĄŻKĄ

W każdy czwartek uczniowie klas VII zespołów edukacyjno - terapeutycznych spotykają się na stołówce szkolnej nie po to aby zjeść, ale po to by wysłuchać kolejnych historii bohaterów książek. Każde spotkanie składa się z trzech stałych części. Na początku młodzież wysłuchuje opowiadania z morałem, następnie na podstawie krótkich opowiastek Grzegorza Kasdepke uczniowie poznają nowe powiedzenia i ich znaczenia. Na koniec każdego czwartkowego spotkania wysłuchują kolejny rozdział książki "Detektywi". Nasze spotkania cieszą się powodzeniem, wszyscy z utęsknieniem czekają na kolejne. 

 

info. M. Ciarczyńska, M. Mężykowska, J. Zakrzewska

 

  

XV REGIONALNY DZIEŃ TRENINGOWY PROGRAMU AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH OLSZTYN 2019

Nie zwracając uwagi na niepogodę wyruszyliśmy rano 9 października do Olsztyna, by wziąć udział w Treningowym Dniu Aktywności Motorycznej. Pilnie i systematycznie przygotowywaliśmy się do niego pod okiem pani Doroty.

Nadszedł dzień pokazania naszych umiejętności. Udało nam się! Mamy medale jako dowód naszych sukcesów , w sercu mnóstwo radości a w głowach wspomnień ze wspólnych sportowych przeżyć i zmagań.

 

zawodnicy: Zuzia, Julek, Wojtek

 

info Dorota Myślińska

                                                                   

BUDOWA NOWEJ SZKOŁY Z LOTU PTAKA

 

Krótki film z budowy SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO WYCHOWAWCZEGO WRAZ Z CENTRUM REHABILITACJI

 

 

 

 

info. R. Kowalkowski

PSZCZÓŁKA W LESIE - NAUKA I ZABAWA

W dniu 8 października wybraliśmy się do Lubstynka, by jesienną porą spędzić dzień na świeżym powietrzu na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich i obszaru Natura 2000. Wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych - upiekliśmy pyszne muffinki dyniowe z nutką pomarańczy i kawałkami czekolady, w warsztatach stolarskich - podczas , których powstał piękny duży karmnik dla ptaków. Po tak wytężonej pracy upiekliśmy na ognisku kiełbaski i zjedliśmy z apetytem wśród szumu drzew i cieple ogniska.

Żegnani przez wspaniałą panią Magdę , królika, kaczki, pstrokate kury, psa, kota, z lampionem dyniowym na pamiątkę jesiennej przygody , karmnikiem dla naszych iławskich ptaszków oraz pachnącymi muffinkami w pudełeczkach wróciliśmy do Iławy.

 

Zosia, Zuzia, Ola, Julek z panią Dorotą i Edytą

Tomek, Wojtek, Wiktor, Arek z panią Beatą i Joanną

 

           

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

     Dnia 27 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Organizatorzy zapewnili oprawę muzyczną oraz konkursy których bohaterami byli chłopcy: malowali dziewczętom paznokcie, przyszywali guziki, karmili jogurtem z zamkniętymi oczyma. Tydzień przed zabawą organizatorzy ogłosili w klasach plebiscyt na najprzystojniejszego chłopaka, najlepszego sportowca, i najkulturalniejszego chłopaka. Zwycięzcami plebiscytu zostali: super przystojny to Piotr Cechowski, super sportowiec to Grzegorz Figurski, super kulturalny to Wojciech Jackiewicz. Wszyscy chłopcy dostali słodki upominek i dodatkowo od Patrycji Suskiej po cukierku.

Organizatorzy: D. Dzikowska, G. Mróz, R. Żuralski

 

AKTYWNE SPĘDZANIE CZASU WOLNEGO - ZAJĘCIA NA BASENIE

Już kolejny rok uczniowie klas VII zespołów edukacyjno - terapeutycznych pod opieką pań M. Ciarczyńskiej, J.Zakrzewskiej i M.Mężykowskiej mogą uczestniczyć w zajęciach na basenie, w czasie których rozwijają swoje umiejętności pływania oraz uczą się jak aktywnie wykorzystywać czas wolny. Zajęcia odbywają się cyklicznie - raz w miesiącu. Uczniowie z dużą radością uczestniczą w lekcjach pływania.  

 

        

    

KAMIEŃ WĘGIELNY

     „Dzięki staraniom Zarządu Powiatu Iławskiego oraz przewodniczącej sejmiku warmińsko-mazurskiego Pani Bernadetty  Hordejuk  zmienia się nasza rzeczywistość. Wkrótce edukacja, rewalidacja i rehabilitacja naszych uczniów zyska właściwą przestrzeń i warunki do pracy.” – tymi słowami Pani Dyrektor Beata Lenartowicz rozpoczęła swoje wystąpienie podczas uroczystego wmurowania Kamienia Węgielnego pod budowę nowej szkoły.

       Podpisania Aktu Erekcyjnego dokonano w obecności delegacji uczniów, nauczycieli i grona najważniejszych osób zaangażowanych w budowę nowego budynku naszej placówki. Na terenie budowy, na frontowej ścianie budynku, na lewo od planowanego wejścia w przygotowanej niszy umieszczono kapsułę czasu z Aktem Erekcyjnym podpisanym przez :

 • Panią Bernadettę Hordejuk – Przewodniczącą Sejmiku Warmińsko – Mazurskiego
 • Pana Bartosza Bielawskiego  – Starostę Powiatu Iławskiego
 • Pana Marka Polańskiego – Wicestarostę Powiatu Iławskiego
 • Panią Renatę Motylińską – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji
 • Panią Beatę Szoka – Skarbnik Powiatu Iławskiego
 • ks. Rafała  Giedrojca  – wikariusza parafii rzymsko – katolickiej pw. św. Andrzeja Boboli w Iławie
 • Pana inż. Daniela Wygonowskiego – wykonawcę Firma Budowlana  UNIB z Ostródy
 • Panią Beatę Lenartowicz - Dyrektor Zespołu Placówek  Szkolno – Wychowawczych w Iławie

Do kapsuły czasu dołączono pamiątki dnia dzisiejszego, fotografie, listę pracowników, egzemplarze okolicznościowych gazetek szkolnych a także scenariusz dzisiejszej uroczystości i kilka współczesnych monet.

     Po poświęceniu Kamienia węgielnego przez ks. Rafała Giedrojca  Kamień został  symbolicznie wmurowany w niszę z pomocą zaproszonych gości i uczniów – Gabrysi i Pawła. W ten sposób  ktoś w przyszłości będzie mógł znaleźć pamiątkę z dzisiejszego dnia. Pamiątkę wysiłku, zrealizowanych marzeń  i oczekiwań.

   Mury dalej pną się do góry, a my z niecierpliwością przyglądamy się postępującym szybko pracom. Dziękujemy przy okazji wszystkim pracującym na budowie także za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości. Po wczorajszych ulewach dziś stalibyśmy tam po kostki w błocie… Ale od czego jest spychacz.

Tekst: W. Lewko

 

                        info. R. Kowalkowski

 

 

TURNUS USPRAWNIAJĄCO - REKREACYJNY DARŁÓWEK 2019

     Odliczanie miesięcy, dni, godzin i wreszcie 14 września 2019 roku 26 - osobowa grupa (dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele)            z dworca PKP Iława Główna wyruszyła po półrocznych przygotowaniach na turnus do Darłówka– uroczej miejscowości nad morzem. Niektórzy mieli po raz pierwszy rozstać się na dłużej z rodzicami, a inni zabrali na wypoczynek mamy. Atrakcji podczas pobytu nie brakowało. Korzystaliśmy z zabiegów,  oferty kulturalno – rozrywkowej i turystycznej oraz krytego  basenu. Dobre jedzenie i wygodne pokoje uprzyjemniły pobyt. Miejscem codziennych spacerów była oczywiście plaża i urocze nadmorskie miasteczko z licznymi straganami. Nikt nie wrócił bez pamiątki dla siebie i najbliższych. Przywitała nas sztormowa pogoda, ale na koniec żegnało słońce. Trzeba było jednak wracać. Po dwóch tygodniach 27 września  przybyliśmy do Iławy. Przywieźliśmy fajne wspomnienia, które zostały uwiecznione na zdjęciach.

 

Organizatorzy turnusu: Mariola Panfil, Izabela Bujnowska, Wiesława Duda    dziękują za pomoc rodzicom,  Stowarzyszeniu „Jesteśmy”, Dyrekcji ZPSW, oraz Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie.

 

Zdjęcia: W. Duda, p. Ewa Neuman

Tekst. W.Duda

info. R. Kowalkowski

"WOREK" PEŁEN MEDALI !!!

 

W dniu 12 września siedmioro uczniów ZPSW reprezentujących klub sportowy Radość uczestniczyło pod opieką trenera Tomasza Kamińskiego w X Regionalnym Mityngu Olimpiad Specjalnych w Lekkiej Atletyce. Zawody zorganizowane przez OSW w Łupkach odbyły się na stadionie lekkoatletycznym w Piszu. Nasi zawodnicy reprezentowali klub w następujących konkurencjach: skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą, bieg na 100m i sztafeta 4x100m.

Sportowa rywalizacja dostarczyła wielu emocji, pozycje medalowe przeplatały się z najbardziej nielubianymi przez sportowców miejscami tuż za podium. Worek  medali zdobyty przez naszych lekkoatletów okazał się wspaniałym prezentem dla obchodzącego w tym dniu urodziny trenera. Po zawodach  udaliśmy się na krótki spacer po piskiej starówce i bulwarach nad rzeka Pisą , w trakcie którego spróbowaliśmy miejscowych lodów. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do Iławy.

Miejsca i medale naszych uczniów:

Martyna Józefowicz- złoty medal w biegu na 100m, srebrny medal w skoku w dal;

Daria Duliasz -IV miejsce w skoku w dal, srebrny medal w pchnięciu kulą;

Krystian Pogorzelski-złoty medal w biegu na 100m, brązowy medal w skoku w dal;

Grzegorz Figurski-IV miejsce w biegu na 100m, brązowy medal w pchnięciu kulą, srebrny medal w sztafecie 4x100m;

Błażej Bukowski- IV miejsce w skoku w dal, IV miejsce w pchnięciu kulą, srebrny medal w sztafecie 4x100m;

Krystian Krumrej-złoty medal w biegu na 100m, srebrny medal w pchnięciu kulą, srebrny medal w sztafecie 4x100m;

Damian Pienda- złoty medal w skoku w dal, złoty medal w skoku wzwyż, srebrny medal w sztafecie 4x100m;

 

info Dorota Myślińska

 

                              

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy wpisał się już na stałe do repertuaru świąt nietypowych obchodzonych w naszej szkole. Z tej okazji część uczniów miała okazję poznać książkę "The Dot", która to właśnie dosłownie poruszyła kropkowy świat. Opowiada ona o dziewczynce Vashti , która dzięki kropce  uwierzyła w siebie. Chętni uczniowie wykonali prace plastyczne, a na każdej z nich jest KROPKA. Wszystkie prace można oglądać na wystawie w holu szkoły na parterze w budynku przy ul.Kościuszki.

 

organizatorzy: Dorota Myślińska, Beata Czarnotta, Agnieszka Kamińska, Maja Derda

 

             

  

                                                          

 

STYPENDIA DLA NAJLEPSZYCH UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

16.09.2019 r.  w Zespole Szkół im. Konstytucji 3  Maja w Iławie odbyła się uroczysta gala, podczas której młodzież będąca uczniami Branżowej Szkoły I stopnia i Zasadniczej Szkoły Zawodowej (absolwenci) otrzymała stypendia Starosty Powiatu Iławskiego za wysokie wyniki w nauce.

Lista nagrodzonych:

1. Kowalkowski Adrian - absolwent

2. Ługiewicz Jakub - absolwent

3. Proć Izabell - absolwent

4. Tyburc Michalina - absolwent

5. Wilamowska Edyta - absolwent

6. Dzięgo Izabela - kl. III BR

7. Jagielski Mateusz - kl. III BR

8. Kopowska Daria - kl. II BR

9. Kurafeiska Daria - kl. II BR

10. Wilk Magdalena - kl. III BR

Ponadto Gabriela Mówińska, uczennica kl. II BR otrzymała stypendium Starosty Powiatu Iławskiego za szczególne osiągnięcia.

Wszystkim uczniom gratulujemy sukcesu:)

 

lightbox 

 

 

lightbox

 

Opiekun: Małgorzata Wasiewska

 

SPOTKANIE Z FILMEM

11 września  po raz pierwszy  w tym roku szkolnym wybraliśmy się do kina na film „Król lew”.

Jest to nowa wersja animacji z 1994 roku. Historia raczej wszystkim znana, ale opowiedziana i nakręcona w inny sposób.

Czekajcie na kolejne spotkanie z filmem. Do zobaczenia w kinie.

 

 I. Bujnowska, W. Duda, B. Sikorska.

 

Podziękowania dla wychowawców klas za zebranie pieniędzy na bilety, a rodzicom za wpłaty.

 

WITAJ SZKOŁO

 

 

    Uroczystym apelem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani Dyrektor przywitała wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. Życzyła wszystkim owocnej nauki. Przedstawiła nowe dzieci i wskazała im wychowawców. Kilka słów do bardzo licznie zebranych dzieci i rodziców skierował także pan dzielnicowy Tomasz Grysz. Zapewniał o ścisłej współpracy ze szkołą ale wskazywał też na fakt, że szkoła nasza jest miejscem bezpiecznym dla dzieci. Zachęcał do kontaktu w razie jakichkolwiek problemów. Po apelu wszyscy udali się na spotkanie z wychowawcami do sal lekcyjnych. 

 

info. Walerian Lewko

 

Zdjęcia Radosław Kowalkowski

WAKACJE Z KLUBEM RADOŚĆ

    W dniach  12-19 lipca 6 uczniów ZPSW z Iławy uczestniczyło w obozie sportowym Olimpiad Specjalnych Polska Warmińsko-Mazurskie. Wraz z zawodnikami z Elbląga, Kruz, Pisza i Olsztyna aktywnie spędziliśmy tydzień w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Łupkach nad jeziorem Roś.  Dni pełne wrażeń bardzo szybko minęły. Będzie co wspominać przez kolejny rok: poranną gimnastykę prowadzoną kolejno przez każdego z trenerów, codziennie spacery na miejską plażę , kąpiele w jeziorze, pływanie kajakami, przejażdżki bryczką z kucykiem Kubą, zacięte mecze siatkówki plażowej oraz fantastyczny turniej bowlingu. Tradycją obozu stały się popołudniowe lody na rynku w Piszu. Wieczorna dyskoteka poprzedzona była rozgrywkami badmintona , bocce, piłki nożnej, siatkówki, koszykówki oraz tenisa stołowego. Nasi zawodnicy spróbowali też wspinaczki na świetnie przygotowanej ściance. Mieliśmy okazję poznania historii i miejscowych zwyczajów odwiedzając Muzeum Ziemi Piskiej. Wielką frajdą okazał się rejs statkiem po jeziorze Roś. Dużo ruchu, świetne jedzenie, fantastyczna atmosfera to przepis na udany wypoczynek . Taki właśnie był nasz pobyt w Łupkach. Dziękujemy bardzo organizatorom.

 

Uczestnicy: Agnieszka Czubińska, Natalia Tadajewska, Oliwia Łukaszewska, Natalia Grandos, Karolina Rzymska, Krystian Kirschner oraz trener Tomasz Kamiński.

 

  

 

  

 

  

 

  

 

Treść nowego pytania/zgłoszenia:

Kalendarz

 

LICZNIK
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )