images_1herb

         Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie

MENU
STRUKTURA ZESPOŁU
Internat
Dla nauczycieli
Dla rodziców
Ciekawe i przydatne
KSIĘGA GOŚCI

                                                              

   

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/19

 

 

    Uroczystym apelem zakończyliśmy rok szkolny. Pani Dyrektor Beata Lenartowicz wręczyła najlepszym uczniom dyplomy i świadectwa za najlepsze wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Podziękowała także najbardziej aktywnym rodzicom. Największe słowa uznania i podziękowania skierowała do Pani Moniki Ługiewicz - wieloletniej Przewodniczącej Rady Rodziców w naszej szkole. Wraz z odejściem ze szkoły swojego syna, Pani Monika także zakończy swoją prace w Radzie Rodziców. Otrzymała za tę aktywność wielkie brawa i podziękowania od strony Dyrekcji, ale także wiele wzruszających słów wdzięczności płynęło od strony rodziców dzieci z naszej szkoły. Dołączamy się do tych słów zachowując w pamięci oddanie i energie z jaką Pani Monika pracowała na rzecz naszego Ośrodka. 

 

WAKACJE CZAS ZACZĄĆ...

 

WYRÓŻNIENI W SPORCIE

W poniedziałek 17 czerwca w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbyła się uroczystość wręczenia nagród Zarządu Powiatu Iławskiego za wybitne osiągnięcia w kulturze fizycznej i twórczości artystycznej za rok 2018. Uczeń naszej placówki Grzegorz Figurski wraz z trenerem Tomaszem Kamińskim mieli przyjemność otrzymania z rąk Starosty Iławskiego pana Bartosza Bielawskiego nagród za sukcesy w sporcie w minionym roku.

 

      

 

 

OSIĄGNIĘCIA NAJLEPSZYCH UCZNIÓW NAGRODZONE

JUŻ BLISKO WAKACJE

Zobacz jak pracowaliśmy w minionym roku szkolnym. Wydarzenia nie wszystkie i nie zawsze najważniejsze...

 

ZAKOŃCZENIE NAUKI PRZEZ NAJSTARSZYCH UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

     W słoneczne przedpołudnie, 13 czerwca, po latach nauki uczniowie klasy VIII, III gimnazjum,        III ZSZ i Szkoły Przysposabiającej do Pracy złożyli uroczyste ślubowanie. W tej uroczystej chwili towarzyszyli im koledzy i koleżanki, nauczyciele oraz uśmiechnięci, wzruszeni i dumni rodzice.

Były kwiaty, podziękowania, wiele ciepłych słów i piękny polonez, do którego przygotowała uczniów p. Marzanna Suwińska. 

Niektórzy z uczniów będą kontynuować naukę w murach naszej szkoły, a tym, którzy kończą edukację p. dyrektor Lucyna Bączek życzyła wielu sukcesów, realizacji życiowych planów i spełnienia marzeń.

 

info. M. Lewko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 maja na terenie Iławy firma EPP zorganizowała niecodzienną akcję o charakterze społecznym.

Pracownicy warszawskiej korporacji wzięli udział w grze miejskiej, której celem była realizacja zadań, które wpłyną pozytywnie na życie lokalnej społeczności.

140 osób „opanowało” Iławę w grupach 10 osobowych.

Uczestnicy gry mieli do wykonania szereg zadań manualnych.

Musieli m.in. zbudować biblioteki plenerowe, które zawisną na terenie miasta motywując mieszkańców do spędzania czasu w plenerze w towarzystwie dobrej książki.

Na ścieżce która biegnie wzdłuż Iławki mogliśmy obserwować jak powstają zabawki dla psów ze schroniska.

Prace odbywały się pod czujnym okiem pracowników schroniska.

Najwięcej zadań związanych było z Zespołem Placówek Szkolno – Wychowawczych.

Na terenie ośrodka powstały kolorowe gry dla dzieci.

Ponadto pracownicy firmy EPP własnoręcznie zbudowali kwietniki, mobilne warzywniaki i tablice sensoryczne.

Za logistykę przedsięwzięcia odpowiadała Agencja Power.

 

 

SENSOPLASTYKA

    Dnia 11.06.2019 w naszej szkole miało miejsce " Spotkanie z sensoplastyką", w którym uczestniczyli nasi podopieczni, goście, rodzice i nauczyciele ZPSW w Iławie. Każdy mógł sam pobawić się w "Małą cukiernię" i wyrobić ciasto, które w magiczny sposób zmieniło kolor. Tuż przed wakacjami samodzielnie zrobić piasek jak na plaży i z wykorzystaniem foremek lepić piękne babki. Na samym końcu czekała na wszystkich ciekawa niespodzianka - kolorowe "robaczki". zabawa była wyśmienita.

Dziękujemy wszystkim za super zabawę. do zobaczenia po wakacjach.

 

Tekst: D. Kłodawska - Patalon

Zdjęcia: R. Kowalkowski


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info. R. Kowalkowski

VII SZKOLNY KONKURS MASZ TALENT 2019

Dnia 06. 06. 2019 r. odbyła się w naszej szkole VII edycja konkursu pt: „Masz Talent”.

Jak co roku uczniowie mogli zaprezentować się w wybranych przez siebie kategoriach. Największą popularnością jak dotąd cieszy się kategoria o nazwie: piosenka, w której zgłosiło się najwięcej uczestników. Jury jak zwykle nie miało łatwego zadania. I miejsce wyśpiewały sobie uczennice: Alicja Swat z piosenką Anny Jantar pt: „Tyle słońca w całym mieście” i Aleksandra Raduszewska z piosenką Maryli Rodowicz pt: „Łatwopalni”. Nowością tegoroczną był dubbing w wykonaniu ucznia klasy VI MĘ - Kacpra Trendowicza, który wykazał się wręcz fenomenalną pamięcią i zajął I miejsce w kategorii: sztuki różne. Nie zabrakło też występu uczniów dwóch grup:  klas I – III MY, V BC, V AK oraz klas I – III SSPP, II d SSPP, I – II SSPP, które zajęły ex aequo I miejsca w kategorii: taniec. Wszyscy uczestnicy dostali nagrody oraz dyplomy. I choć na sali panowała gorąca atmosfera (i to nie tylko przez upał za oknami!) to jednak każdy cierpliwie  wytrwał do końca czekając na wyniki konkursu.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i… do usłyszenia za rok! 

Organizatorzy konkursu: Elżbieta Mędrzycka, Małgorzata Wasiewska, Agnieszka Kamińska, Beata Fus.

 

Tekst: Elżbieta Mędrzycka

Zdjęcia: R. Kowalkowski

 

 

 

UWAGA UWAGA!!!! WYNIKI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO Z MOJĄ MAMĄ ZAWSZE JEST WESOŁO

Mamy ogromny zaszczyt i niezwykłą przyjemność ogłosić wyniki wojewódzkiego konkursu plastycznego "Z moją mamą zawsze jest wesoło".

 

Komisja konkursowa zdecydowała, że: 

- będą dwa pierwsze miejsca; zajęli je:

 • Bartosz M.  z placówki w Lidzbarku Warmińskim
 • Robert W. z placówki w Bartoszycach

- dwa drugie miejsca; zajęli je:

 • Kacper S. z placówki w Lidzbarku Warmińskim
 • Oliwia N. z placówki w Kisielicach

- dwa trzecie miejsca ; zajęli je:

 • Magda W. z placówki w Bartoszycach
 • Łukasz K. z placówki w Kisielicach

 

Wyróżnienia otrzymali uczniowie z Kisielic: Zosia K, Eliasz P, Aleksandra Ś, Klaudia W. , z Bartoszyc: Michalina P, Oliwia D oraz z Iławy : Krystian K., Łukasz Ł.

 

Uczniom nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za przepiękne prace, które teraz zdobią hol naszej szkoły i wzbudzają ogromne zainteresowanie oglądających. Zapraszamy do udziału w konkursie w kolejnym roku szkolnym .

Nagrody i podziękowania zostaną wysłane pocztą. 

 

 

Dziś doszły do nas troszkę spóźnione cztery niezwykle bogate w szczegóły i bardzo starannie wykonane prace od uczniów z Węgorzewa. Niestety zostały wysłane po terminie wyznaczonym w regulaminie . Zdobią nasz hol szkolny, ale nie mogą zostać wzięte pod uwagę przez jury konkursowe. 

 

 

Koordynatorzy: Joanna Jankowska, Dorota Myślińska, Agnieszka Kamińska

IV EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO " Z MOJĄ MAMĄ ZAWSZE JEST WESOŁO"

W tegorocznej edycji zdecydowali się wziąć udział uczniowie z czterech placówek. Piękne prace przysłali do nas uczniowie z Kisielic, Lidzbarka Warmińskiego, Bartoszyc oraz Iławy. Prace prezentują bardzo wysoki poziom pomysłowości i widać na nich ogrom włożonej pracy i serca. Wszystkie prace konkursowe zdobią hol naszej placówki w budynku na ul. Kościuszki. Zachęcamy do oglądania i podziwiania. Każda z nich to dzieło sztuki godne uwagi.

Wyniki konkursu przedstawimy niebawem. 

Dziękujemy za udział.

organizatorzy : Joanna Jankowska, Dorota Myślińska, Agnieszka Kamińska.

 

 

                        

XXIII SZKOLNY SEJMIK UCZNIOWSKI - ZAWSZE GOTOWI ZAWSZE BLISKO

   

 

      Dnia 5 czerwca w naszej szkole odbył się kolejny Sejmik Uczniowski. Tym razem swoją obecnością zaszczycili nas żołnierze  Wojsk Obrony Terytorialnej z 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu. „Terytorialsi”, bo tak potocznie się nazywają, opowiedzieli na czym polega ich praca w nowej formacji i jakie zadania wykonują w służbie dla Ojczyzny. Podczas spotkania mogliśmy przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie lada atrakcją była możliwość przymierzenia wojskowego umundurowania wraz z osprzętem. Ochotnicy mogli również spróbować nauczyć się  sztuki kamuflażu, poprzez założenie specjalnego ubrania maskującego i pomalowanie twarzy. Ostatnią częścią spotkania było przeprowadzenie musztry wojskowej, która wbrew pozorom okazała się niełatwym i wymagającym zadaniem.

 

Info. Daniela Laskowska

 

KONCERT MŁODZIEŻOWEJ ORKIESTRY DĘTEJ

 

 

 

   Dziś w naszej szkole mieliśmy okazję posłuchać wspaniałej muzyki i poznać kuluary grania na instrumentach dętych. Wszystko to dzięki koncertowi jaki dla nas zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta po batutą Pana Kapelmistrza Michała Kowalewskiego. 

   Słuchaliśmy utworów współczesnych muzyków, bardzo dynamicznych, żywych i pełnych energii. W międzyczasie mogliśmy poznać poszczególne sekcje muzyczne. Pan Kapelmistrza i młodzi muzycy opowiadali i prezentowali nam swe indywidualne i zbiorowe umiejętności.

    To był przepiękny koncert za który z całego serca dziękujemy. Już mamy nadzieję na kolejne spotkanie...

 

 

 

 

WYCIECZKA DO STOLICY

     3 czerwca grupa 34 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Warszawy. W stolicy zwiedzili Muzeum Powstania Warszwskiego oraz Łazienki Królewskie. Muzeum Powstania Warszawskiego to pomnik poświęcony heroicznej walce powstańców o wyzwolenie Warszawy spod okupacji hitlerowskiej. Muzeum gromadzi pamiątki, relacje  uczestników powstania. Popularyzuje wiedzę na ten temat w naszym społeczeństwie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych  urządzeń i technik audiowizualnych placówka jest dostosowana dla osób w różnym wieku. W Łazienkach Królewskich uczniowie spacerując oglądali znajdujące się tam XVIII-wieczne budynki min. Pałac na Wodzie, Teatr na Wyspie, budynki Szkoły Podchorążych. Wycieczka dostarczyła spora dawkę wiedzy na temat naszej historii.

Wycieczkę dofinansowała Rada Rodziców  oraz Stowrzyszenie ,, Jesteśmy'', za co serdecznie dziękujemy.

 

Tekst: Wojciech Wegner

Zdjęcia: R. Kowalkowski

 

 

info. R. Kowalkowski

DZIEŃ DZIECKA - WARSZTATY OGRODNICZE 2019

 

     Juz po raz 5 przy okazji obchodów Dnia Dziecka odbyły się w naszej szkole Warsztaty Ogrodnicze prowadzone przez redaktora Witolda Czuksanowa. Dzięki sponsorowi firmie Kronen nasze dzieciaki i zaproszeni goście posadzili ponad 150 roślin doniczkowych. Dziękujemy z wspólną zabawę naszym gościom: Przedszkolakom z Przedszkola Integracyjnego, Punktu Przedszkolnego Consilio, uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami.

 

Do zobaczenia za rok i niech Wam sie przyjmą wszystkie roślinki.

 

 

 

 

info. R. Kowalkowski

Z WIZYTĄ U SENIORÓW

Dnia 22 maja odwiedziliśmy pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Iławie. Wizytę rozpoczęliśmy od poczęstunku  słodkościami przygotowanymi przez naszych kucharzy z klasy III ZSZ. Wszystkie ciasteczka były przepyszne! Po tak słodko rozpoczętym spotkaniu  zaprezentowaliśmy program artystyczny -  był teatr, były też prezentacje wokalne. Mieszkańcy DPS entuzjastycznie reagowali na występ, nagradzali nas brawami i przyłączali się do wspólnego śpiewania.

Istotnym celem tej wizyty było uwrażliwienie  na drugiego, często samotnego  człowieka, zwrócenie uwagi na otaczający nas świat oraz na możliwość jego zmiany poprzez czynienie dobra na rzecz ludzi szczególnie  potrzebujących.

My też potrafimy pomagać! Szkolni Wolontariusze.

 

 

 

 

ZAWODY

     W czwartek 23 maja w Hali Międzyszkolnego Ośrodka Sportu w Elblągu  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 zorganizował już po raz trzeci Wojewódzkie Zmagania Sportowe.  W zawodach udział wzięli sportowcy z Zespołu Placówek  Szkolno-Wychowawczego z Iławy, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Żardenik, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Bartoszyc, Specjalnego  Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu, Szkoły Podstawowej nr 25 w Elblągu, Szkoły Podstawowej nr 6 w Elblągu, ONI w Ataku, oraz gospodarze zawodów Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu.                                                                                                                                                                

     Przed rozpoczęciem sportowej rywalizacji na parkiecie pojawił się zespół gimnastyki sportowej z Gdańska oraz dziewczęta z Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego „Destination Kids”. Była również wspólna rozgrzewka poprowadzona przez organizatorów. Gospodarze przygotowali trzy tory przeszkód o różnym poziomie trudności.  Nasi zawodnicy z powodzeniem pokonywali ten najtrudniejszy.                                                                        

Sukces Laury Marszałek, Oliwii Łukaszewskiej, Wojtka Napory, oraz  Dawida Linka pokazuje, że każdy z nich ma indywidualny potencjał, który należy rozwijać i wspierać.  Wszyscy uczestnicy oprócz rywalizacji  doskonale wspólnie się bawili, obiecali ponowne spotkanie za rok. Powrót do Iławy naszej drużyny był bardzo wesoły i radosny. Śpiewom i dzieleniu się wrażeniami nie było końca. Zawodników do turnieju przygotował i opiekę nad nimi sprawował wraz z p. Bożeną Patalon; Tomasz Kamiński. Podziękowania dla najlepszego kierowcy p. Marka Rabczyńskiego.

 

 

 

info. R. Kowalkowski

JEDEN DZIEŃ W SOPOCIE

29 maja wybraliśmy się pociągiem na północ Polski do Sopotu. Dzień przywitał nas pięknym słońcem. Wobec tego z przyjemnością przeszliśmy przez Monte Casino - główną ulicę Sopotu, która tętni życiem przez całą dobę w kierunku morza. Po drodze obejrzeliśmy jeden z głównych symboli Sopotu - fontannę Jasia Rybaka. Spacerowaliśmy nadmorskimi alejkami i zawędrowaliśmy na plażę z czystym piaskiem i ….zimną wodą. Po chwili odpoczynku udaliśmy się na przechadzkę po sopockim MOLO, najdłuższym drewnianym pomoście w Europie. Chodząc po nim poczuliśmy siłę Bałtyku oraz popatrzyliśmy na wielkie tankowce czy luksusowe jachty sunące spokojnie na krawędzi horyzontu. Zajrzeliśmy również do malowniczej latarni morskiej położonej tuż przy sopockim molo. Sprawdziliśmy jakie tajemnice kryje latarnia a w naszej pamięci pozostanie niezapomniany widok na Zatokę Gdańską oraz panoramę Trójmiasta.

kierownik wycieczki - Beata Czarnotta

opiekunowie - Dorota Myślińska, Edyta Olszewska, Monika Jankowska

 

               

WYCIECZKA DO MALBORKA

 

 

 

BIEGNIJ I POMAGAJ

     Urodzinowo-charytatywny bieg, przeprowadzany pod hasłem "Biegnij i pomagaj!", przerósł najśmielsze oczekiwania organizatora. Tuż przed godziną 15:10, gdy zgromadzeni przy wejściu do Galerii Jeziorak od strony Małego Jezioraka uczestnicy mieli startować, okazało się, że... zabrakło numerów startowych. To najlepiej świadczy o dużym zainteresowaniu inicjatywą. Dodatkowe numery dla zainteresowanych startem udało się szybko zorganizować i na trasę urodzinowego biegu wyruszyło ostatecznie ponad pół tysiąca osób. Każdej z nich organizator przekazał kupon symbolizujący 10 zł, który - po przekroczeniu linii mety - uczestnicy happeningu wrzucali do specjalnych koszyków. Galeria zamieni te kupony na prawdziwą gotówkę dla iławskiego stowarzyszenia "Jesteśmy", które wspiera dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Każdy, kto ukończył bieg, dołożył swoją cegiełkę do szczytnego celu.

 

Tekst: info.iława

Zdjęcia: R. Kowalkowski 

 

                                         

                                           info. R. Kowalkowski

HAPPENING BIEGNIJ I POMAGAJ #10maMOC z Galerią Jeziorak

   

 

  Już 26 maja o godz. 15:10 zapraszamy wszystkich do udziału w happeningu w szczytnym celu.

Wydarzenie organizowane jest podczas 10-tych urodzin Galerii Jeziorak w Iławie. 

 

BIEGNIJ I POMAGAJ  - wybierz swój sposób na pokonanie trasy prowadzącej wokół Małego Jezioraka i pomagaj innym!  

 

Za każdego uczestnika happeningu Galeria Jeziorak przekaże 10 złotych na wsparcie iławskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną „Jesteśmy” . 

 

Każdy z zarejestrowanych uczestników otrzyma numer startowy oraz kupon „10zł”. Po przekroczeniu mety należy wrzucić ten kupon do urny.

Dzięki Tobie kwota 10 złotych zostanie przekazana na rzecz Stowarzyszenia „Jesteśmy”.

 

Informacje dla Ciebie:

- w sobotę 25 maja  od godz. 12:00  do godz. 16:00 oraz w dniu happeningu od godz. 11:00 - 15:00. W tym czasie będzie można odbierać numery startowe.

 • Długość trasy wynosi 2500 m,  jedno okrążenie wokół jeziora Mały Jeziorak
 • Happening ma charakter rekreacyjny dlatego nie będzie pomiaru czasu ani klasyfikacji 
 • Udział mogą brać również dzieci pod opieką dorosłych
 • Regulamin dostępny na stronie  elektronicznezapisy.pl oraz w biurze startowym w Galerii Jeziorak w dniu rejestracji. 
 • O godzinie 16:00 zapraszamy na finałowe podsumowanie i urodzinowy poczęstunek przygotowany przez Galerię Jeziorak 

 

Happening objęty został patronatem Burmistrza Miasta Iława Dawid Kopaczewski

 

Współorganizatorem biegu jest Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji

 

Partnerzy: Miasto Iława, Iława Inspiruje, Iławski Półmaraton La Rive, Jeziorak Iława, Broken Ball, Szkoła Pływania Orka, Fit House, Wir Iława, Drakens Iława, Piekarnia Tyrolska, La Stella, Biedronka, Infoilawa.pl, IłwaDlaWas, Gazeta Iławska, Radio Esk

KREATYWNE ZABAWY

     22 maja w naszej szkole gościliśmy małych ekspertów. Na zajęciach pod hasłem „Kreatywne zabawy” wszystkie dzieci pod okiem terapeutów wspólnie z rodzicami mogli bawić się zabawkami edukacyjnymi wykonanymi przez panie: Monikę Mężykowską i Justynę Zakrzewską. Celem tego spotkania było pokazanie w jaki sposób bawić się z dziećmi w domu nie wydając mnóstwo pieniędzy a jedynie wykorzystując to co mamy pod ręką: pudełka, klamerki, nakrętki, słomki i inne. Wszyscy świetnie się bawili poszerzając swój wachlarz umiejętności. Bardzo dziękujemy za spotkanie.

Do zobaczenia już w czerwcu.

 

Tekst: J. Zakrzewska

Zdjęcia: R. Kowalkowski

 

 

 

 

info. R. Kowalkowski

ZAPLĄTANI W SIECI

   To tytuł widowiska teatralnego jakie mogliśmy obejrzeć w czwartek 16 maja w naszej szkole w wykonaniu aktorów z Torunia.  W spektaklu poruszony został problem cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w Internecie. Dowiedzieliśmy się również jak w ciekawy sposób spędzać czas, niekoniecznie przed ekranem telewizora, czy monitora komputerowego.

   Było to pouczające, ale i zabawne przedstawienie z dużą porcją walorów edukacyjnych, a zarazem okazją do bezpośredniej zabawy z artystami. Wartka akcja, kunszt kabaretowy aktorów, zagwarantowało niesamowite widowisko zarówno dla dziecięcego jak  i dorosłego widza.

info. Daniela Laskowska

 

 

 

 

 

 

 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

    Tydzień bibliotek to ogólnopolska akcja, która ma na celu promocję czytelnictwa oraz bibliotek. Odbywa się ona w dniach: 8 - 15 maja i jest organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W naszej szkole w tych dniach odbyły się spotkania czytelnicze z cyklu "Kwadrans na książkę", w którym uczestniczyli uczniowie z zespołów edukacyjno - terapeutycznych oraz "Spotkanie z ciekawą książką" dla uczniów z grup rewalidacyjno - wychowawczych. Została również zorganizowana wystawa książek w szkolnej bibliotece. Każdy mógł znaleźć dla siebie interesującą książkę. Wystawę będzie można obejrzeć do 25 maja. Zapraszamy do odwiedzania szkolnej biblioteki.

 

 

 

 

 

   Beata Rypińska

APEL Z OKAZJI ROCZNICY KONSTYTUCJI 3 MAJA

DZIEŃ KSIĄŻKI

23 kwietnia obchodzimy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto organizowane w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W IV Dniu Książki w naszej szkole odbyła się wystawa książek zakupionych do szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W przygotowaniu wystawy udział wzięli łącznicy biblioteczni, którzy włączyli się również w przeprowadzenie konkursu pod hasłem: "Książki - nasi przyjaciele". Każdy uczestnik konkursu, który udzielił poprawnej odpowiedzi na wylosowane pytanie, otrzymał słodką niespodziankę. Chętnych do udziału w zabawie konkursowej nie brakowało, zaś książki z wystawy można już wypożyczać z biblioteki szkolnej. Zapraszamy!

 

 

 

 

             Beata Rypińska

1000 DRZEW NA MINUTĘ

     Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna ogólnopolska akcja sadzenia drzew. Po raz kolejny pod patronatem Lasów Państwowych, a na naszym terenie pod auspicjami Nadleśnictwa Iława uczniowie naszej szkoły przysposabiającej  do pracy wzięli udział w tej pożytecznej akcji. Terenem objętym nasadzeniem było leśnictwo w Dziarnówku. Obok uczniów z naszej szkoły w akcji nasadzeń wzięli uczestnicy WTZ, przedszkolaki, pracownicy leśni. Nie zabrakło lokalnych VIP-ów oraz mediów. W tym roku sadzono drzewa długowieczne- buki i dęby. Za kilkadziesiąt lat w tym miejscu będzie szumiał dorodny las. Po akcji wszyscy udali się na smaczną grochówkę i słodkie co nieco. Na zakończenie pani nadleśniczy Anna Krzyżanowska podziękowała wszyskim za udział w akcji.

 

Tekst i zdjęcia

Wojciech Wegner

 

info. R. Kowalkowski

NOC W ... SZKOLE

Czy w szkolnych murach można jedynie zdobywać wiedzę? Otóż nie! - odpowiadają zgodnie uczniowie klas zawodowych, III gimnazjum i klasy VIII. Właśnie oni postanowili nie rozstawać się ze swoją ulubioną szkołą i nie opuszczać jej na dłuższy czas. Wspólnie z wychowawcami: p. Małgosią, p. Beatą, p. Aldoną, kolejną p. Małgosią i p. Arkiem spędzili w szkole noc. Atrakcji było wiele... Zaczęło się wieczornym spacerem i zabawami na trampolinach. Następnie czekała na wszystkich wspólna kolacja - najlepsza pod słońcem - pizza! Później, aby spalić trochę kalorii, rozegraliśmy kilka meczy w siatkówkę. Nie był to koniec atrakcji... Po cichych i ciemnych korytarzach naszej szkoły nagle rozbrzmiały śpiewy. To była doskonała zabawa przy karaoke. Ale najfajniejsze przeżycie zostało na koniec - nikt z uczestników nocy w szkole nie spał wcześniej w tak wielkiej sypialni! Sala gimnastyczna to doskonałe miejsce w szkole, które zamieniło się w sypialnię. Rankiem, po porannej toalecie, zrobiliśmy wspólnie śniadanie i poszliśmy na lekcje. I o dziwo, nikt nie marudził, że jest zmęczony. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to nie była ostatnia taka noc! 

 

info: M. Lewko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KURTYNA W GÓRĘ

          W dniu 25 kwietnia mieliśmy przyjemność i zaszczyt reprezentować naszą placówkę w Przeglądzie Teatralnym " Kurtyna w Górę".

Przygotowaliśmy występ pod tytułem "Jedna chwilka uczuć kilka czyli z uczuciem o uczuciach" autorstwa M. Brykczyńskiego,                 L. Głażewskiej Dańko. Dla wielu młodych aktorów był to pierwszy występ na scenie teatralnej.

 

Beata Czarnotta

Agnieszka Kamińska

Dorota Myślińska

 

             

WIELKANOC 2019

WESOŁEGO ALLELUJA ŻYCZY ZESPÓŁ PLACÓWEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZYCH

 

 

We wtorek 16.04.2019 roku uczniowie trzech klas VI-VII ZET brali udział w zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej. Tematem  spotkania były symbole Polski.  Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy w tym zakresie.

 

Magdalena Ciarczyńska

 Monika Mężykowska

Justyna Zakrzewska

 

 

info. R. Kowalkowski

III TURNIEJ GRY W CHIŃCZYKA

III TURNIEJ GRY W „CHIŃCZYKA” – 2019

16 kwietnia po raz trzeci odbył się Turniej Gry w „Chińczyka” klas SSPP i Gimnazjum. Po ćwierćfinałach i półfinałach rozegranych wcześniej w klasach, do finału dotarło 8 uczniów. Po walce, której towarzyszyły duże emocje, wyłoniliśmy dwóch zwycięzców Martynę Józefowicz i Dawida Abramowskiego. Otrzymali dyplomy i drobne nagrody rzeczowe. Sklepik szkolny ufundował  słodkości wszystkim uczestnikom Turnieju.

Podziękowania dla wychowawców, którzy przeprowadzili eliminacje klasowe.

Organizatorzy: Izabela Pokojska, Wiesława Duda

Info. W. Duda

 

 

 

info. R. Kowalkowski

BATTI STRAUSS

16.04.2019 roku uczniowie ZET szkoły podstawowej po raz kolejny bawili się w rytm muzyki poważnej. Zajęcia prowadzone były metodą Batti Strauss- aktywnego słuchania muzyki. Podczas pląsów, zabaw z chustą , „ jazdy konnej” przy użyciu krzeseł dzieci rozpierała energia i dobry humor.

 

Magdalena Ciarczyńska

Monika Mężykowska

Justyna Zakrzewska

 

info. R. Kowalkowski

 

 

NIEBIESKA IŁAWA
Nie jesteśmy zieloni w temacie autyzmu!
W ramach akcji Iława na Niebiesko Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie wspólnie z innymi organizacjami przygotował szereg niespodzianek dla najmłodszych. Nasza ekipa stworzyła kącik sensoryczny. Występ Franka Kozłowskiego ucznia naszej szkoły rozpoczął turniej piłki siatkowej, w którym zajęliśmy zaszczytne 3 miejsce.
Akcja przybliżyła iławianom pojęcie autyzmu, była wspaniałą lekcją zrozumienia i tolerancji.
Tekst: J. Zakrzewska
info. R. Kowalkowski
DZIEŃ ZIEMI
Dnia 11.04.2019r. w naszej szkole klasy gimnazjum z.e.t. i SSPP uczestniczyły w zajęciach związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi. Uczniowie kształtowali postawę proekologiczną poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju zadaniach takich jak: rozwiązywanie zagadek, układanie rozsypanek wyrazowych i udział w zabawach zręcznościowych. Na koniec spotkania uczniowie obejrzeli krótki film edukacyjny o znaczeniu wody w przyrodzie oraz złożyli uroczyste ślubowanie "Przyjaciela Przyrody"  które własnoręcznie podpisali.
 
Tekst: I. Polojska

info. R. Kowalkowski
NASZ SUKCES

   W środę 27 marca 2019 roku, troje uczniów z naszej szkoły wybrało się do Giżycka. Zapytacie pewnie o cel tej wycieczki? Natalia, Marika i Kamil reprezentowali ZPSW  w Wojewódzkim Konkursie Profilaktycznym „Misja Profilaktyka – dopalacze i narkotyki”.  Wykazali się ogromną wiedzą, która pozwoliła im pokonać konkurentów z innych szkół i zdobyć I miejsce. Brawo !!! Serdeczne gratulacje.

opiekun Daniela Laskowska

 

EDUKACJA PRZEZ RUCH

W piątek uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej spotkali się w sali gimnastycznej,  aby wziąć udział w wiosennym spotkaniu, na którym nauczyciele zaproponowali im rytmiczne ćwiczenia graficzne wg metody D.Dziamskiej. 

organizator - Beata Czarnotta

 

 

       

KONKURS KULINARNY

,,Jajko w roli głównej''

Dnia 04 kwietnia 2019r. klasy SSPP i GIM. wzięły udział w Konkursie Kulinarnym "Jajko w roli głównej’’.Uczniowie przygotowali potrawy z jaj ,które będą mogły pojawić się na wielkanocnym stole. Potrawy oceniała klasa p. Joanny Dudzicz. Każda smakowała wyśmienicie, wszyscy zajęli I miejsca.  Uczniowie mogli brać udział w konkursie teoretycznym na temat Świąt Wielkanocnych oraz zapoznać się z ciekawostkami na temat jajek. Klasy dostały dyplomy, świąteczne prezenty i nagrody za poprawne odpowiedzi.

Podziękowanie szkolnemu sklepikowi za sfinansowanie nagród.

 Organizatorzy :B. Sikorska, D.Dzikowska

 

 

 

XIII TURNIEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH W BADMINTONIE

XIII  REGIONALNY WARMIŃSKO-MAZURSKI TURNIEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH  W BADMINTONIE

 

Dnia10 kwietnia 2019 roku

Klub „Radość” członek   Stowarzyszenia  Olimpiady  Specjalne Polska działający w Zespole   Placówek Szkolno- Wychowawczych w Iławie po raz trzynasty zorganizował przy wsparciu Dyrekcji Regionalny Turniej   Badmintona Olimpiad Specjalnych. Odbył się on w Hali Widowiskowo - Sportowej. Cel imprezy to kształtowanie wiary we  własne możliwości, rozwijanie zainteresowań sportowych, integracja osób ze środowiskiem lokalnym. W Turnieju wzięło udział 10 drużyn z województwa   warmińsko-mazurskiego (DZIAŁDOWA, OLSZTYNA, ŻARDENIK, JEZIORAN, KRUZ, WĘGORZEWA, ELBLĄGA, IŁAWY). Impreza rozpoczęła się od podniesienia flagi Olimpiad   Specjalnych, wysłuchania hymnu OS i uroczystego złożenia przysięgi. Walka o medale była zacięta. SUKCESY PODOPIECZNYCH TOMASZA KAMIŃSKIEGO:

ZŁOTE MEDALE:

MACIEJ  WASIEWSKI, BŁAŻEJ BUKOWSKI, GRZEGORZ FIGURSKI, KRYSTIAN KIRSCHNER, KRYSTIAN POGORZELSKI, SYLWIA SIEGMUND, EDYTA WILAMOWSKA,

SREBRNE MEDALE:

JAKUB ŁUGIEWICZ

BRĄZOWE MEDALE:

AGNIESZKA CZUBIŃSKA

Dziękujemy przybyłym gościom :

Wice-wójtowi Gminy Iława Andrzejowi Brach, kierownikowi WTZ Iława  Marianowi Wilkowskiemu, wicedyrektorowi Iławskiego Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji Krzysztofowi Mądremu, dzielnicowemu Tomaszowi Grysz i wicedyrektor ZPSW Iława Justynie Milewskiej.

 Podziękowania dla pani Beaty Lenartowicz dyrektor ZPSW  w Iławie, pani Izabeli Klonowskiej dyrektor Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie, Wojciechowi Żmudzińskiemu dyrektorowi ICSTiR oraz pracownikom Centrum, wolontariuszom i sędziom – uczniom klasy 3 THO Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja, wolontariuszom Iławskiego PCK

Organizatorzy: Tomasz Kamiński (prezes Klubu „Radość”), Izabela   Bujnowska, Wiesława Duda, Daniela Laskowska, Grażyna Mróz,   Agnieszka Kamińska, Dorota Myślińska, Elżbieta Mędrzycka, Wioletta   Węgorzewska, Bartosz Laskowski, Beata Czarnotta, Joanna Zakrzewska, Beata Sikorska.

Dziękujemy za oprawę fotograficzną Radosławowi Kowalkowskiemu

Info. WD

 

 

 

info. R. Kowalkowski 

Sukces na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki

         W dniach 02 - 03.04.2019 r. odbył się II Ogólnopolski Festiwal Piosenki w Ostródzie. Pierwszego dnia pobytu uczennice naszej szkoły: Kamila Czarnecka, Gabriela Mówińska i Aleksandra Raduszewska wzięły udział w warsztatach wokalnych pod kierunkiem p. Joanny Jaskółowskiej. Przygotowana przez uczestników na zajęciach piosenka zainaugurowała drugi dzień - dzień festiwalu. W konkursie wzięło udział 16 uczestników mi.in. z: Iławy, Ostródy, Poznania, Bartoszyc, Szczytna, Nidzicy, Nowego Dworu Gdańskiego. Poziom wykonań jak co roku był bardzo wysoki. Niestety jak na formę konkursową przystaje, przyznawane są miejsca. Zarówno Kamila, Ola jak i Gabrysia zaprezentowały się bardzo dobrze. Najlepiej z naszej  szkoły została oceniona przez Jury Kamila Czarnecka, która piosenką Alicji Majewskiej "Odkryjemy miłość nieznaną" wyśpiewała II miejsce!

Takie przedsięwzięcie to nie tylko prezentacja swoich możliwości wokalnych ale też pokonywanie własnych słabości, głównie stresu jaki towarzyszy występom, a co najważniejsze możliwość zawierania nowych znajomości, przyjaźni, które zostają w nas na wiele lat.

 

lightbox

 

info. M. Wasiewska

 

KONKURS KULINARNY

KONKURS KULINARNY – OLSZTYN 2019 ROK

 3 kwietnia uczennica klasy I  SSPP Agnieszka Czubińska uczestniczyła w I Wojewódzkim Konkursie Umiejętności Kulinarnych „Przystawki na start”’ dla uczniów Szkół Specjalnych Przysposabiających do Pracy z województwa warmińsko – mazurskiego. Organizatorem był Zespól Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Zadanie konkursowe polegało na wybraniu składników, przygotowaniu oraz zaprezentowaniu dwóch zimnych przystawek(jednej z użyciem wyrobów mięsnych oraz jednej wegetariańskiej). Na wykonanie zadań była 1 godzina. Uczestników wspierali uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno – Spożywczych. Oceny pracy dokonało Jury powołane przez Organizatora Konkursu. Agnieszka dobrze sobie poradziła i wróciła z dyplomem i nagrodą rzeczową. Całemu konkursowi towarzyszyła wspaniała atmosfera.

 

 Wiesława Duda

STYPENDIA DLA NAJLEPSZYCH

28.03.2019 r. w Starostwie Powiatowym w Iławie odbyła się V sesja Rady Powiatu Iławskiego, na której starosta p. Bartosz Bielawski wręczył dyplomy oraz stypendia za I półrocze najlepszym  uczniom kl. I i II Branżowej Szkoły I st. oraz kl. III Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Gratulujemy sukcesu!!!

 

lightbox

 

Info. M. Wasiewska

JAN BRZECHWA DZIECIOM

      28 marca 2019 r. w szkolnej bibliotece odbył się konkurs czytelniczy pod hasłem "Brzechwa dzieciom".  Uczestniczyli     w nim uczniowie z klas I - VII szkoły podstawowej, którzy wysłuchali wybranych wierszy znanego poety czytanych przez łączników bibliotecznych, a następnie odpowiadali na pytania związane z twórczością Jana Brzechwy. Okazało się, że do ulubionych utworów poezji dziecięcej należą: "Samochwała", "Leń", "Na straganie", a także "Pomidor", "Zapałka" oraz "Grzebień i szczotka". Niektóre z wierszy uczniowie znali na  pamięć i chętnie recytowali. Konkurs przebiegał w radosnej atmosferze  wspólnej  zabawy  i poszukiwania odpowiedzi na pytania konkursowe. Pomocne okazały się rekwizyty związane tematycznie z treścią wierszy Jana Brzechwy, m.in. warzywa: koper, szczypior, cebula, pomidor. Wszyscy uczestnicy konkursu czytelniczego okazali się  zwycięzcami i  w  nagrodę  otrzymali  zakładki    do książek.

 

 

Beata Rypińska

 

WIELKOPOSTNE SPOTKANIE Z KS. TOMASZEM JEZIORSKIM

   27 marca w naszej szkole odbyło się rekolekcyjne spotkanie wielkopostne. Poprowadził je Ks. Tomasz Jeziorski - wikary z Parafii NP NMP. Uczniowie naszej szkoły przygotowywali się na spotkanie robiąc wielki plakat ze stacjami drogi krzyżowej. 

 

 

 

    Potem Ks. Tomasz wykorzystał plakat by opowiedzieć młodszym naszym uczniom o Męce Pana Jezusa. Uczniowie nie tylko słuchali, ale także brali czynny udział w wykańczaniu plakatu.

 

 

 

      Podczas drugiego spotkania Ks. Tomasz mówił o trzech najważniejszych rzeczach w życiu człowieka: Bogu, rodzinie i pracy. Mówił też o najważniejszych dobrych uczynkach Wielkiego Postu - modlitwie, poście i jałmużnie. Wszystko poparte plakatami przygotowanymi przez uczniów. Całość spotkania przeplatana była śpiewem wielkopostnych pieśni w wykonaniu naszych uczniów. W przekonaniu wielu z nas było to bardzo owocne i interesujące spotkanie. Serdeczne podziękowanie kierujemy do księdza Tomasza Jeziorskiego za jego obecność i wygłoszoną do uczniów rekolekcyjną naukę. 

 

 

 

          

Światowy Dzień Muffinka

 

W tym roku Światowy Dzień Muffinka przypada na sobotę 30 marca. W związku z tym, że sobota jest dla uczniów dniem wolnym, a bardzo chcieli się przyłączyć do obchodów tego pysznego Dnia  - już dziś czyli w piątek od rana przystąpili do pracy . Efektem ich działań były pięknie pachnące i wspaniale smakujące muffinki.

Muffinki pochodzą z Angli- powstały na przełomie X i XI wieku, z czasem zdobywały coraz większe uznanie. Obecnie Dzień Muffinka świętowany jest na całym świecie.

 

Dorota Myślińska

Beata Czarnotta

 

        

25 MARCA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GOFRA

25 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Gofra . Dzień Gofrów wywodzi się ze Skandynawii. Ten słodki chrupiący przysmak dla wielu z nas to smak i zapach wypoczynku nad morzem, któremu trudno się oprzeć.....zwłaszcza łasuchom.

W naszej szkole również znalazła się grupa wielbicieli tych przysmaków.

 

Dorota Myślińska 

Beata Czarnotta 

 

                                                                                                       

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

      Dzień 21 marca, to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.  Uczniowie i pracownicy naszej szkoły również przyłączyli się do obchodów tego święta. Na znak solidarności z osobami  z zespołem Downa, w dwóch różnych kolorowych skarpetach i z wiosennymi rekwizytami wyruszyliśmy na przemarsz ulicami miasta. Chcąc uświadomić mieszkańcom Iławy, że istnieje taki szczególny dzień, uczniowie częstowali przechodniów samodzielnie przygotowanymi  muffinkami opatrzonymi chorągiewkami – symbolami Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.

Po powrocie do szkoły każdy uczeń wykonał z papieru kolorową skarpetę, a prace wyeksponowano  w szkolnej świetlicy.

Podziękowania wychowawcom za przygotowanie wspaniałego dnia.

 

Tekst. – Dorota Naguszewska

Zdjęcia - Radosław Kowalkowski

 

 

 

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

" Nie zostawiaj nikogo w tyle" to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zespołu Downa. Święto obchodzone jest 21 marca.

Z tej okazji dziewczęta z grup wychowawczych założyły kolorowe skarpetki nie do pary.

Tym właśnie drobnym gestem chciały wyrazić swoją solidarność i potrzebę integracji z osobami dotkniętymi Zespołem Downa.

 

Info. Jowita Błażejewska

 

                                      

SPOTKANIE Z POEZJĄ

Kolejne Spotkanie z poezją odbyło się 14 marca. Uczestniczyli w nim uczniowie wszystkich zespołów edukacyjno-terapeutycznych i klasa I/ II/III SP. Wiersze recytowano, czytano, inscenizowano. Wybór autorów  od Wisławy Szymborskiej do Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Ewy Szelburg-Zarembiny. Tematyka utworów bardzo  różnorodna, uwzględniająca różne wrażliwości i możliwości odbioru.

Po skończonych prezentacjach pani dyrektor Justyna Milewska wręczyła pamiątkowe dyplomy. Uczestnicy otrzymali drobne upominki i coś słodkiego.

Kolejne spotkanie za rok.

Podziękowania dla wszystkich wychowawców za przygotowanie uczniów, za nagłośnienie imprezy  panu Ryszardowi Żuralskiemu i za oprawę fotograficzną panu Radosławowi Kowalkowskiemu.

Organizatorzy: Izabela Bujnowska, Wiesława Duda, Beata Sikorska.

 

 

                            info. R. Kowalkowski

POMÓŻMY PTAKOM ZAŁOŻYĆ GNIAZDA

    Mimo, że jeszcze zima i lód na Jezioraku czas pomyśleć o wiośnie, a szczególnie o ptakach. Ubywa w naszym krajobrazie dużych drzew z dziuplami gdzie ptaki mogłyby założyć gniazda. Z myslą o sikorach, wróblach i szpakach uczniowie kl. II i III szkoły przysposabiającej do pracy wykonali na zajęciach budki lęgowe. Zostały one wykonane według projektu i z naturalnych materiałów. W tym tygodniu budki zawisną na drzewach w obejściach naszych uczniów . Pozostanie już tylko obserwować, czy ptaki założą w nich gniazda.

 

Wojciech Wegner

 

 

BASENOWA ATRAKCJA

 

 

Od kilku tygodni grupa młodzieży z naszej szkoły korzysta z atrakcji na miejskim basenie.

 

 

 

 

 

 

PRZEGLĄD PIOSENKI DISCO POLO

Dnia 28 lutego odbył się w naszej szkole „IV Przegląd Piosenki Disco Polo”.

W tym roku do przeglądu przystąpiło aż 60 uczniów, którzy zaśpiewali 21 znanych przebojów  Disco Polo, między innymi: „Kupiłem SUV-a”, „Królowie disco”, „Zbuntowany Anioł”, „Krótka historia”, „Jakbyś mnie zechciał”, „Nie mów że”, „Spadam stąd”, „Bez ciebie nie mogę żyć”.

Występy uczniów wprowadziły publiczność w wyśmienity nastrój.

Każdy z uczestników przeglądu został nagrodzony dyplomem oraz pysznym pączkiem.

Organizatorzy - pani Joanna Jankowska oraz pan Ryszard Żuralski,  bardzo dziękują wychowawcom, a także rodzicom za przygotowanie dzieci do występów.

 

Info. mgr Joanna Jankowska

Zdjęcia: mgr Radosław Kowalkowski

SPOTKANIE Z FILMEM

     26 lutego 2019 r. uczniowie naszej szkoły  wybrali się po raz drugi  w tym roku szkolnym do kina. Obejrzeliśmy familijny film „O psie, który wrócił do domu” oparty na nowej powieści autora bestsellera pod tytułem „Był sobie pies.” Fabuła skupia się na suce Belli, która przemierza Amerykę, próbując odnaleźć swojego właściciela.  Film nas wzruszył,  bo wszyscy lubimy przecież ciepłe historie z happy endem.

 Czekajcie na kolejne spotkanie z filmem. Do zobaczenia w kinie.

  I. Bujnowska, W. Duda, B. Sikorska.

 Podziękowania dla wychowawców klas za zebranie pieniędzy na bilety, a rodzicom za wpłaty.

BAL KARNAWAŁOWY

 

 

     Jak co roku bawiliśmy się na balu karnawałowym. Wybraliśmy najlepiej przebranych uczniów, a także całe najlepiej przebrane klasy. Zobacz jak to wyglądało w obiektywie aparatu.

NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH - I PÓŁROCZE 18/19

    Podczas uroczystego apelu podsumowaliśmy I półrocze roku szkolnego 2018/19. Wystąpili najlepsi uczniowie, którzy osiągnęli sukces w minionym okresie. 

 

 

 

 

  

EKSPERYMENTY

Jak nadmuchać balon bez użycia ust i pompki? Jak zrobić w domu wulkan? Na te pytania dzisiaj odpowiedź znaleźli uczniowie klasy I - III oraz VI i VII zespołów edukacyjno- terapeutycznych pod kierunkiem Pani Justyny Zakrzewskiej oraz Pani Moniki Mężykowskiej.

 

 

 

DZIEŃ KOTA

Światowy Dzień Kota - to święto obchodzone co roku w dniu 17 lutego. Ma ono na celu podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka. Ten dzień ma również za zadanie przypomnieć o potrzebie niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go utraciły oraz uwrażliwienie ludzi na czasami trudny koci los.

Z tej okazji uczniowie trzech klas szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami Dorotą Myślińską, Agnieszką Kamińską i Beatą Czarnottą przygotowali paczkę z "różnościami" dla kotka mieszkającego w iławskim schronisku dla zwierząt.

 

   

 

SERCE NA WALENTYNKI

SERCE NA WALENTYNKI - pod takim hasłem została ogłoszona akcja zapraszająca chętnych uczniów zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej  do wykonania prac plastyczno-technicznych z serc. Mimo tego, że akcja była skierowana do uczniów szkoły podstawowej przyłączyło się do niej bardzo wielu uczniów z innych klas, za co bardzo dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim za wykonanie prac. Każda z nich jest piękna i inna.

Prace są zaprezentowane na parterze w holu szkoły w budynku przy ul.Kościuszki. Wystawa będzie trwać do pierwszego tygodnia marca.

 

organizatorzy:

Dorota Myślińska

Beata Czarnotta

Joanna Jankowska

 

 

        

 

 

    

 

 

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

    Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do szkoły odwiedził nas dzielnicowy Pan st . asp. Tomasz Grysz. Policjant przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania czasu w miejscu zamieszkania.

Pamiętajcie !

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Wam cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie bezpiecznie.

info. D. Laskowska

 

 

 

 

 

SPOTKANIE Z FILATELISTĄ

     14 stycznia grupy edukacyjno-terapeutyczne uczestniczyły w spotkaniu ze znanym iławskim filatelistą panem Romanem Przybyłą. Gość opowiadał uczniom o swoim hobby, jakim jest kolekcjonowanie  znaczków pocztowych i innych walorów wydawanych przez poczty na całym świecie. Zaprezentował przybory filatelistyczne, nietypowe znaczki, karty pocztowe, koperty, klasery. Ulubionym tematem filatelistycznym  p. Romana  jest  kapitan Cook. Uczniowie dowiedzieli się, że kilka lat temu wydano znaczek poświęcony Iławie oraz o wystawach filatelistycznych  organizowanych w  Polsce i na świecie. Rozwój informatyki powoduje, że obecnie każdy może zaprojektować i wydrukować znaczek i kartkę pocztową. Gość zachęcał do kolekcjonowania znaczków pocztowych. Na zachętę każdy uczeń otrzymał kartę pocztową i kilka znaczków. Może ktoś rozpocznie ciekawą  przygodę z filatelistyką?

Tekst i fotografie Wojciech Wegner  

 

 

 

 

DIECEZJALNY OPŁATEK KATECHETYCZNY Z UDZIAŁEM KS. BP JACKA JEZIERSKIEGO

   

 

 

     Od kilkunastu lat nasza szkoła jest gospodarzem goszczącym w swoich murach katechetów z południowej części Diecezji Elbląskiej. 12 stycznia gościliśmy ich kolejny raz. Pierwsza część tego spotkania to występ artystyczny. W tym roku przed katechetami i księdzem Biskupem Jackiem Jezierskim wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4. Przygotowały one pod kierunkiem Pani Iwony Grubalskiej jasełka. Kolędy podczas jasełek śpiewał chór prowadzony od lat przez Panią Marię Nawrott. Na występ dzieci w tym roku przybyła bardzo liczna grupa rodziców i dziadków chcących zobaczyć swe pociechy podczas występu. 

   Na końcu katecheci przełamali się wzajemnie opłatkiem życząc sobie jak najowocniejszej pracy. Nie zabrakło wystąpienia Księdza Biskupa, który podziękował Dyrekcji i nauczycielom ZPSW za pomoc w organizacji już tradycyjnego spotkania katechetów. Złożył też życzenia katechetom dzieląc się refleksjami z przedstawionych jasełek i referatu. 

    Za możliwość kolejnego już spotkania w murach ZPSW Kuria Biskupia składa podziękowania na ręce Pani Dyrektor Beaty Lenartowicz.

 

 

 

zdjęcia S. Rynkowski

 

JASEŁKA I UROCZYSTA WIGILIA W INTERNACIE

18 grudnia 2018r., w internacie odbyły się Jasełka i uroczysta wieczerza wigilijna.

Na spotkanie opłatkowe przybyli zaproszeni goście pan Marek Polański wice starosta iławski, ojciec oblat Dominik Zwierzychowski OMI z czerwonego kościoła, pani dyrektor Beata Lenartowicz, wice dyrektor pani Justyna Milewska, pan Wojciech Wegner, zaproszeni rodzice , wychowawcy wraz z wychowankami i pracownicy obsługi.

Jasełka odbywały się w cudownej atmosferze przy blasku świec i akompaniamencie skrzypiec

pani Magdaleny Kawali.

Po obejrzeniu Jasełek, podzieleniu się opłatkiem wszyscy wspólnie usiedliśmy do wieczerzy wigilijnej. A po kolacji przybył jak zawsze niezawodny Św. Mikołaj z prezentami dla wszystkich wychowanków. Było wspólne śpiewanie kolęd przy niezawodnej pomocy pana Ryszarda Żuralskiego, za co dziękujemy serdecznie.

 

opracowanie, przygotowanie Jasełek, zdjęcia i dekoracja 

Mariola Mitura, Katarzyna Maja Derda, Maciej Lewandowski

 

lightbox  lightbox 

 lightbox    lightbox

RANKING FILMÓW KANAŁU KORCZAKOWO6

Zapraszam do obejrzenia 5 filmów o najlepszej oglądalności na naszym kanale szkolnym korczakowo6   - 23.12.2018 r.

 

1. Taniec z szarfami'2012 - 5 562 odsłony

 

 

2. Piosenka o Mamie'2017 - 1 935 odsłon

 

 

3. Relacja z programu Wolna i Niepodległa'2018 - 820 odsłon

 

 

4. Jasełka'2011 - 661 odsłon

 

 

5. Rok szkolny 2011-12 - 652 odsłony

 

 

 

 

 

ŚWIĄTECZNY PROGRAM BOŻONARODZENIOWY

 

   21 grudnia w naszej szkole odbył się bożonarodzeniowy apel. Uczniowie gimnazjum (z.e.-t.) oraz ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w oparciu o baśń J.Ch. Andersena "Dziewczynka z zapałkami" zaprezentowali program słowno-muzyczny nawiązujący do Świąt Bożego Narodzenia.W przedstawionej przez wykonawców wersji tytułowa bohaterka baśni nie umiera lecz napotyka pomocną dłoń i w dzień Bożego Narodzenia nie pozostaje sama. Za pomocą krótkiej prezentacji uczniom udało się przekazać publiczności najważniejsze przesłanie:

" Otwórz swe serce i oczy szeroko,

bo chociaż to stare dzieje,

Dzisiaj takich dzieci jak "dziewczynka z zapałkami"

Jest wokół naprawdę wiele.

Pomóż im, jeśli potrafisz,

Zrób, co jest w twojej mocy

Może kiedyś ty także

Będziesz potrzebował pomocy".

W/w występ wzbogacony był śpiewem kolęd oraz tańcami pięknie zaprezentowanymi przez najmłodszych uczniów z klas I-III szkoły podstawowej, którzy swoim wykonaniem i muzyką wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie apelu.

 

 

 

 

WIGILIJNA SAŁATKA

Konkurs kulinarny ,,Wigilijna sałatka”

Dnia 13 grudnia 2018r. klasy SSPP i GIM. wzięły udział w Konkursie Kulinarnym "Wigilijna sałatka." Uczniowie przygotowali sałatki ,które będą mogły pojawić się na wigilijnym stole. Sałatki oceniała klasa p. Joanny Dudzicz. Każda sałatka smakowała wyśmienicie, wszyscy zajęli I miejsca. Oprócz tego uczniowie mogli brać udział w konkursie teoretycznym na temat Świąt Bożego Narodzenia. Klasy dostały dyplomy, świąteczne pierniczki i nagrody za poprawne odpowiedzi.

 

Organizatorzy : B. Sikorska, I. Bujnowska

 

 

 

info. R. Kowalkowski

 

VII MIKOŁAJKOWE ZAWODY PŁYWACKIE'2018

  

 

    Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie już po raz siódmy był gospodarzem Mikołajkowych Zawodów Pływackich. Impreza odbyła się na miejskim basenie, dzięki uprzejmości ICTRiS. Zawody zostały otwarte przez Burmistrza Miasta Iława Pana Dawida Kopaczewskiego.

   Uczniowie rywalizowali na dystansie 25 metrów, a ich zmagania oklaskiwali koledzy i koleżanki, nauczyciele, zaproszeni goście i wzruszeni rodzice. Każde dziecko czuło, że jest zwycięzcą, że pokonało niejednokrotnie swój strach i jednocześnie pokonało cały dystans. Najwięcej emocji wzbudziła sztafeta, którą wygrała drużyna z Ostródy. Na drugim miejscu uplasowali się  zawodnicy z Elbląga , a na trzecim z Olsztyna. 

     Honorowy patronat nad zawodami objął  Starosta Powiatu Iławskiego p. Bartosz Bielawski.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim zaangażowanym osobom bez których pomocy trudno byłoby przeprowadzić zawody.

 

Do zobaczenia w przyszłym roku!

 

info. M. Lewko

 

MIKOŁAJKOWY DZIEŃ AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ

 

      Zawody odbyły się jak zawsze w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie. I w tym miejscu organizator dziękuje pani dyrektor Izabeli Klonowskiej za współpracę. 

 

Impreza rozpoczęła się od przemarszu zawodników. Wszystkich przywitał i zachęcił do wspólnej zabawy prezes Klubu „Radość” pan Tomasz Kamiński. Następnie ok. 70 zawodników wzięło udział w różnego rodzaju konkurencjach. Były to: rzuty piłką, woreczkiem, przejścia przez przeszkody, zakładanie kółek na stojak, skoki, itp. Konkurencje były przeplatane konkursami i  pląsami.  Sportowe zmagania zakończono wręczeniem przez Mikołaja złotych medali ufundowanych przez panią dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych Beatę Lenartowicz i słodkich upominków zakupionych przez członków Klubu „Radość”

 

Na VI Mikołajkowy Dzień Aktywności przybyli kolejny raz mali goście z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 2 w Iławie i przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Majka” w Iławie.  Organizator dziękuje  za przybycie i wspólną zabawę i już dzisiaj zaprasza na kolejne sportowe zmagania za rok. 

 

Organizatorzy dziękują także za oprawę muzyczną panu Ryszardowi Żuralskiemu, wychowawcom klas za przygotowanie rekwizytów do konkurencji i konkursów, za zdjęcia panu Radosławowi Kowalkowskiemu, panu Jarkowi – Mikołajowi oraz uczniom z klas SSPP i gimnazjum za pomoc w przeprowadzaniu konkurencji i konkursów.

 

Członkowie klubu „Radość”: Tomasz Kamiński (prezes Klubu „Radość”), Izabela Bujnowska, Wiesława Duda, Daniela Laskowska, Danuta Zabłotna, Grażyna Mróz, Agnieszka Kamińska, Dorota Myślińska, Elżbieta Mędrzycka, Wioletta Węgorzewska, Bartosz Laskowski, Beata Czarnotta, Joanna Zakrzewska, Beata Sikorska.

 

info. W. Duda, zdjęcia: Radosław Kowalkowski.

 

info. R. Kowalkowski

GALA POMOCNA DŁOŃ

FILM - GRUPA MAMOJUDA

SPOTKANIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

     

      6 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie „Nasza ojczyzna w poetyckich strofach”, w którym wzięli udział uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Łącznicy biblioteczni ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Szkoły Branżowej przygotowali program artystyczny, w którym wykorzystane zostały wiersze polskich poetów, m.in.: Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, Jana Kasprowicza oraz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.W programie znalazły się również piosenki Marka Grechuty oraz Jana Pietrzaka w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy z zainteresowaniem obejrzeli program artystyczny, a następnie odpowiadali na pytania dotyczące naszej ojczyzny, jej historii oraz polskich symboli narodowych. Wszyscy uczestnicy spotkania wysłuchali również fragmentu książki pt.:„Polska - moja ojczyzna". Czas spędzony w szkolnej bibliotece upłynął w miłej atmosferze, a na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali słodki poczęstunek.

 

Beata Rypińska

 

 

MIKOŁAJKI W ZESPOLE PLACÓWEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZYCH

6 grudnia w Zespole Placówek Szkolno - Wychowawczych odbyło się spotkanie mikołajkowe. Był to czas wspólnej zabawy podczas której ogłoszono finalistów konkursu na ozdobę choinkową pod hasłem "Aniołowo", podsumowano akcję "Drugie życie dla pluszaka" oraz nagrodzono autorów drewnianych aniołów, które zdobią szkolny ogródek. 

 

Finaliści konkursu "Aniołowo":

 

klasy I - III - I miejsce - Adrian Wysocki

                  II miejsce - Zuzanna Nowacka

                  III miejsce - Weronika Goździewska

 

klasy IV - VI - I miejsce - Andrzej Figurski

                    II miejsce - Krystian Kirszner

                    III miejsce - Wiktor Wojtoń

 

klasy VII - VIII - I miejsce - Bartek Bartkowski

                       II miejsce - Piotr Cechowski

                       III miejsce - Michał Gula, Alicja Swat

 

Gimnazjum - I miejsce - Oliwia Łaszkiewicz, Alicja Traczyk

                   II miejsce - Natalia Grandos

                   III miejsce - Damian Kocyła

 

Szkoła branżowa - I miejsce - Daria Stawicka

                           II miejsce - Agnieszka Czubińska

                           III miejsce - Radosław Preus, Edyta Neuman

 

Grupy rew.- wychow. - I miejsce - grupa p. Sabiny Wtulich

                                 II miejsce - Agnieszka Stolarska

                                 III miejsce -  Zuzanna Piotrowska

 

WOLNA I NIEPODLEGŁA - HYMN POLSKI

ZAJĘCIA EDUKACYJNE - SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM ZE SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT W IŁAWIE

W dniu 23 października na zaproszenie p.Beaty Czarnotty odwiedziły naszą szkołę panie ze Schroniska dla Zwierząt w Iławie. Uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych obejrzeli i wysłuchali prelekcji na temat odpowiedzialności, troski i wrażliwości jaką powinien wykazać się człowiek, który jest odpowiedzialny za los zwierzaka. Dowiedzieli się jak odczytywać zachowania i postawę zwierząt. Wysłuchali informacji popartej wizualizacją o zmysłach zwierząt i ich sposobie poznawania otoczenia. Bohaterami ostatnich minut spotkania były dwa pieski, które przyjechały razem z paniami i zaprezentowały swoje umiejętności-sztuczki. 

Przed tym spotkaniem została ogłoszona w szkole zbiórka karmy i koców dla zwierząt schroniskowych. Przyniesienie jednej puszki karmy czy starego koca to przecież mała rzecz, a duża pomoc.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty. Mamy nadzieję, że takie działania sprawią, że dzieci będą coraz bardziej świadome i wrażliwe na los zwierząt.

 

organizator spotkania

Beata Czarnotta

 

info. Dorota Myślińska

 

 

 

                                  

 

 

      

 

 

ZAJĘCIA OTWARTE

W dniu 21 listopada o godzinie 9.50 odbyły się zajęcia otwarte z Edukacją Przez Ruch pod tytułem "Jesienne inspiracje". Do udziału w zajęciach zostali zaproszeni uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych oraz chętni nauczyciele i rodzice. W trakcie spotkania uczniowie stworzyli piękne prace, które można oglądać w holu szkoły na parterze.

 

organizatorzy:

Beata Czarnotta

Agnieszka Kamińska

Dorota Myślińska

 

 

 

BUDUJ ŚWIAT WOLNY OD PRZEMOCY

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą, bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata.

My również, jako szkoła przyłączyliśmy się do tej kampanii.

Na początku listopada rozmawialiśmy w klasach o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Dyskutowaliśmy o  tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia. Wychowawcy  informowali o konsekwencjach stosowania przemocy rówieśniczej, omawiali  rodzaje agresji , uświadamiali gdzie można szukać pomocy.             W efekcie tych rozmów powstało wiele plakatów, które można oglądać w  korytarzu i w świetlicy obydwu szkół (ul. Kościuszki, ul. Mierosławskiego).

W ramach kampanii zaprosiliśmy do szkoły pana Mariusza Grossmanna – psychologa z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Iławie , który przestrzegał przed cyberprzemocą. O przemocy rówieśniczej i skutkach jej stosowania opowiadała nam również  pani kurator Olga Markuszewska. Spotkania z gośćmi dały możliwość poszerzenia wiedzy na temat sytuacji przemocowych oraz inspirowały do rozważań i wielu dyskusji.

Info. Daniela Laskowska

 

PODZIĘKOWANIE

 

 

Iława, 08.11.2018r.

 

Podziękowanie

za  udział  i pomoc w organizacji uroczystego apelu z okazji 100-tnej rocznicy

odzyskania przez Polskę niepodległości

 

 

                W dniu 8 listopada bieżącego roku  mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zakończeniu projektu  w ZPSW pod hasłem "Wolna i Niepodległa". Naszym udziałem był  uroczysty apel  dotyczący setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować wszystkim uczniom biorącym  udział w apelu.  Również wielkie podziękowania należą się nauczycielom przygotowującym dzieci do tej uroczystości –Panu Ryszardowi Żuralskiemu za prowadzenie uroczystości, Pani Małgorzacie  Wasiewskiej za przygotowanie pieśni patriotycznych, Pani Marzannie  Suwińskiej za przygotowanie pokazu tańca, Pani Katarzynie Maji Derdzie za pomoc w przygotowaniu dekoracji, Pani Monice Masny, Pani Marioli Miturze, Pani Joannie Dobrzyńskiej oraz Panu Maciejowi Lewandowskiemu za przygotowanie uczniów do apelu.       

 

 

 

                                                             dr  Stanisław Pawlikowski

 

 

 

 

 

JESIENNE SPOTKANIE

W dniu 7 listopada 2018 roku w godzinach 16.00 – 18.00 odbyło się JESIENNE SPOTKANIE dla dzieci objętych zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju i programem „Za Życiem”.

Podczas zabaw dzieci poznawały „świat jesieni” wszystkimi zmysłami.

Organizatorzy zaproponowali maluchom:

 • Zabawy z chustą animacyjną
 • Zabawy logorytmiczne z muzyką oraz z elementami metody Batti Strauss
 • Tworzenie jesiennych drzew
 • Ścieżkę sensoryczną
 • Wykonanie dyniowych stworków
 • Pyszny świeży sok z przyniesionych przez dzieci warzyw i owoców

Najwięcej radości sprawiły dzieciom harce w kopcu jesiennych liści.

 

Organizatorzy:                                                  oprawa muzyczna:

Dorota Myślińska                                               Ryszard Żuralski

Izabella Wawrzyńczyk                                     zdjęcia:

Justyna Zakrzewska                                         Radosław Kowalkowski

Beata Banaszek

Radosław Kowalkowski

Monika Mężykowska

 

 

PODSUMOWANIE PROJEKTU WOLNA I NIEPODLEGŁA- XXII SEJMIK UCZNIOWSKI

 

 

 

     W czwartkowe przedpołudnie uczniowie, nauczyciele, pracownicy Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Iławie i zaproszeni goście, a wśród nich Starosta Powiatu Iławskiego p. Marek Polański, spotkali się, aby wspólnie świętować 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Uroczystość była punktem kulminacyjnym działań podejmowanych w ZPSW pod hasłem „ Wolna i Niepodległa ”. Wszystkim zebranym towarzyszyła duma i radość płynąca z bycia Polakami, a którą młodzież wyraziła w przedstawieniu o przeszkodach, jakie nasi przodkowie musieli pokonać, abyśmy mogli cieszyć się wolną Ojczyzną.

 

Z zaciekawieniem wszyscy obejrzeli film, który stanowił podsumowanie projektu realizowanego od czerwca. W podejmowanych działaniach wspierała nas młodzież i dzieci z zaprzyjaźnionych: Szkoły Podstawowej nr 1, Liceum Ogólnokształcącego oraz wolontariusze z Zespołu Szkół im. Konstytucji 3-go Maja. Film został przyjęty bardzo ciepło. Właściwie każdy z uczniów mógł odnaleźć siebie na ekranie. A wyglądało to tak: zaczęliśmy od stworzenia żywej mapy Polski, wybraliśmy się do Warszawy, aby lepiej poznać stolicę, uczestniczyliśmy w Sejmiku Uczniowskim pod hasłem „ Jestem Polakiem ”, wzięliśmy udział w „ Przeglądzie Pieśni i Poezji Patriotycznej ”, zaprosiliśmy uczniów iławskich szkół do udziału w konkursie plastycznym „ Polska – moja Ojczyzna ”, młodzież klas zawodowych przygotowała dla uczniów pyszne posiłki, które określiła nazwą „ Polskie smaki ”, młodsi uczniowie wzięli udział w konkursie „ Kocham Cię Polsko ”. O tym, co oznacza mundur i ojczyzna, mówili nam przedstawiciele służb mundurowych: policjanci, strażacy, celnicy, funkcjonariusze służby więziennej i Straży Ochrony Kolei. Spotkanie odbyło się pod hasłem „ Szanując mundur – szanujesz Ojczyznę ”, a uczestniczyła w nim również grupa rekonstrukcyjna ze Szkoły Podstawowej im. Gen. J. Bema w Suszu wraz z dyrektorem p. Włodzimierzem Palińskim.

 

  Serdecznie dziękujemy naszym uczniom i zaangażowanym osobom. Wszystkie podejmowane działania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem naszych wychowanków, którzy wielokrotnie podkreślali, jak bliska ich sercu jest Ojczyzna. Ogromnie nas to cieszy – mówią koordynatorzy projektu p. Daniela Laskowska i p. Walerian Lewko.

 

 

 

Małgorzata Lewko

 

 

Obejrzyj relację filmową z naszego wspólnego projektu na 100 lat niepodległości Polski WOLNA I NIEPODLEGŁA. 

Autorami filmu są Panowie Bartek Laskowski i Radek Kowalkowski.

Zapraszamy!

 

ZIEMNIAK W ROLI GŁÓWNEJ

 W październiku uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej oraz grup rewalidacyjno-wychowawczych zostali zaproszeni do udziału w konkursie pt." Ziemniak w roli głównej".

Nagrodzeni uczniowie to :

I miejsce Andrzej Figurski

II miejsce Zuzanna Wierzchowska

III miejsce Łukasz Łożyński

wyróżnienie Krystian Kirschner

Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział - za odwagę, chęci  oraz fantazję!

 

organizatorzy: Beata Czarnotta, Dorota Myślińska, Agnieszka Kamińska

 

 

 

POLSKIE SMAKI

   Rok 2018 to szczególny rok  dla nas Polaków – 100-lecie odzyskania niepodległości. W związku z tym w naszej szkole miało miejsce wiele wydarzeń upamiętniających tak ważną rocznicę. Także nasi uczniowie klas zawodowych, branżowych postanowili zorganizować  kolejne wydarzenie. W dniu 6 listopada  w związku z realizacją szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa” zorganizowali kiermasz potraw polskich  pod nazwą  „POLSKIE SMAKI”. W odświętnej oprawie uczniowie i pracownicy naszej szkoły mogli skosztować takich potraw jak bigos, żur staropolski, babka ziemniaczana, piernik no i oczywiście pierogi w kilku odsłonach. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem -  szczególnie potrawy. Myślę, że smakowało?

Info:  M.  Konicz

 

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO ,,POLSKA – MOJA OJCZYZNA”

                          Kategoria klasy I  -III:

 

I miejsce - Amelia Ślęzak SP nr 5, opiekun pani Jolanta Kosyl                                                               

                   Jan Dembiński SP nr 2, opiekun pani Jadwiga Madej

II miejsce – Artur Szybkowski SP nr 2, opiekun pani Grażyna Wiącek

III miejsce – Paulina Nadolska SP nr 2, opiekun  pani Alina Piórkowska                   

                      Mateusz Hryniuk ZPSW, opiekun pani Jolanta Mejka

 

Wyróżnienia w tej kategorii:

 

Filip Muc SP nr 5, opiekun pani Jolanta Kosyl

Julia Chodowiec SP nr 2, opiekun pani Iwona Drzymalska

Wiktoria Boguszewska SP nr 4, opiekun pani Katarzyna Romanowska

 

Kategoria klasy IV -VI:

 

I miejsce – Andrzej Figurski ZPSW, opiekun pani Sabina Górska

II miejsce – Paweł Karłowski ZPSW, opiekun pani Sabina Górska

III miejsce – Kinga Jasińska SP nr 3, opiekun pani Joanna Sierzputowska

 

Kategoria klasy VII i VIII:

 

I miejsce – Łukasz Ruskowski SP nr 1, opiekun pani Urszula Janikowska

II miejsce – Laura Marszałek ZPSW, opiekun pani Justyna Zakrzewska

 

  Wyróżnienie poza konkursem: klasa I-III MY i IV-V BC  ZPSW,

XII REGIONALNY TURNIEJ BADMINTONA OLIMPIAD SPECJALNYCH

24 listopada 2018 roku

Klub Radość” członek   Stowarzyszenia  Olimpiady  Specjalne Polska działający w Zespole   Placówek Szkolno- Wychowawczych w Iławie po raz 12-nasty zorganizował przy wsparciu Dyrekcji Regionalny Turniej   Badmintona Olimpiad Specjalnych. Odbył się on w Hali Widowiskowo - Sportowej. Cel imprezy to kształtowanie wiary we  własne możliwości, rozwijanie zainteresowań sportowych, integracja osób ze środowiskiem lokalnym. W Turnieju wzięło udział 50 zawodników z 9 drużyn województwa   warmińsko-mazurskiego (Węgorzewo, Elbląg Rekord, Elbląg Zefirek, Jeziorany, Żardeniki, Kruzy, WTZ  Iława, ZPSW  Iława, RADOŚĆ  Iława). Impreza rozpoczęła się od wprowadzenia flagi Olimpiad   Specjalnych, wysłuchania hymnu OS i uroczystego złożenia przysięgi. Walka o medale była zacięta. Sukcesy naszych zawodników. Złote medale: SYLWIA  SIEGMUND, GRZEGORZ FIGURSKI, BŁAŻEJ  BUKOWSKI, KRYSTIAN  POGORZELSKI, MACIEJ  WASIEWSKI, JAKUB ŁUGIEWICZ, srebrne: AGNIESZKA  CZUBIŃSKA, KRYSTIAN KIRSCHNER, EDYTA  WILAMOWSKA.

Dziękujemy przybyłym gościom : wójtowi Gminy Iława Krzysztofowi Harmacińskiemu,  który otworzył   turniej, pani dyrektor ZPSW  Lucynie Bączek, dyrektorowi Iławskiego Centrum Sportu Turystyki I Rekreacji  Wojciechowi Żmudzińskiemu,  przedstawicielowi WTZ  Magdalenie  Grela.

Podziękowania dla wolontariuszy z PCK Odział w Iławie i uczennic z Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie ( sędziowały oraz opiekowały się drużynami))

Podziękowania dla sponsorów: Karczmie  Łabędź, B.M.K. MOTO  i przyjaciół klubu   „Radość”

 

Organizatorzy: Tomasz Kamiński (prezes Klubu „Radość”), Izabela   Bujnowska, Wiesława Duda, Daniela Laskowska, Danuta Zabłotna, Grażyna Mróz,   Agnieszka Kamińska, Dorota Myślińska, Elżbieta Mędrzycka, Wioletta   Węgorzewska, Bartosz Laskowski, Beata Czarnotta, Joanna Zakrzewska, Beata Sikorska.

Tekst: WD 

 

 

info. R. Kowalkowski

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

         Biblioteka szkolna to miejsce chętnie odwiedzane przez uczniów. 31 października do grona czytelników dołączyli najmłodsi uczniowie z klas I - V szkoły podstawowej. W czasie uroczystego "Pasowania na czytelnika" uczniowie obiecali, że będą kochali książki oraz sumiennie wypełniali obowiązki czytelnika. W spotkaniu uczestniczyli łącznicy biblioteczni, którzy przedstawili program artystyczny "W krainie bajek i baśni". Nie mogło zabraknąć zagadek dotyczących ulubionych bohaterów bajkowych oraz prezentacji wybranych książek dla dzieci. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek. Uśmiech gościł na twarzach wszystkich uczniów, a niektórzy z nich po zakończeniu uroczystości wypożyczyli swoje pierwsze książki z biblioteki.  

 

Beata Rypińska

 

 

PRZEGLĄD PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ

W ramach realizacji szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa” dnia 23.10.2018r. w naszej szkole odbył się „Przegląd Pieśni i Poezji Patriotycznej”. Dzieci i młodzież poprzez swoje występy popularyzowały historię Polski, chwaliły jej piękno oraz krzewiły kulturę narodową. Uczestnikami spotkania byli uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej, gimnazjum i klas Szkoły Specjalnej Przyspasabiajacej do Pracy. Przedstawiony repertuar był bardzo bogaty i niejednokrotnie poparty  ciekawymi rekwizytami i trafną interpretacją. Uczestników  przeglądu w tajemniczą studnię minionych czasów przeniosły również występy zaproszonych gości. Uczniowie trzech klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika w Iławie,   w barwnych strojach zatańczyli krakowiaka, do którego wtórował im chór śpiewając pieśń „Krakowiaczek jeden”. Natomiast młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego w Iławie zaprosiła słuchaczy do wysłuchania piosenek  takich jak: „Rękawiczki”, „Tango” i „Nasza klasa”.

Projekt „Wolna i Niepodległa” przyczynił się do zorganizowania spotkania słowno-muzycznego, które dzięki piosence i poezji zintegrowało dzieci i młodzież z różnorodnych środowisk i pozostawiło w nich piękne wspomnienia i niezapomniane chwile.

 

Info.: I.Pokojska

 

 

TORUŃ - CENTRUM POPULARYZACJI KOSMOSU

W dniu 19 października uczniowie trzech zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Torunia. Głównym punktem programu była wizyta w Planetarium, w którym obejrzeli seans  pt "Cudowna Podróż". W trakcie opowieści o Kosmosie uczniowie  poznali podstawowe gwiazdozbiory i związane z nimi mity greckie. Udali się także w podróż po Układzie Słonecznym z lądowaniem na powierzchni Księżyca i Marsa. Obejrzeli z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu i …..sprawdzali czy można w Kosmosie spotkać ufoludki.....

 

info Dorota Myślińska

 

 

XVIII DZIEŃ PAPIESKI - PROMIENIOWANIE OJCOSTWA

 

      Dnia 18. 10. 2018r. odbył się w naszej szkole apel z okazji XVIII Dnia Papieskiego, który przygotowali pani Elżbieta Mędrzycka i pan Walerian Lewko.  W tym roku  Dzień Papieski pod hasłem: „Promieniowanie Ojcostwa” związany jest z dwoma rocznicami z życia św. Jana Pawła II i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mija bowiem 60 lat od przyjęcia sakry biskupiej Karola Wojtyły, jak również 40 lat od jego wyboru na Stolicę Piotrową. Uczniowie czytający teksty przypomnieli wszystkim, że w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości warto sięgnąć po książkę Pamięć i tożsamość – znajdują się w niej bowiem rozważania mówiące o Ojczyźnie. Jak zwykle nie zabrakło też niespodzianek dla uczniów uczestniczących w apelu. Tym razem były to zadania związane z życiorysem naszego papieża – Polaka i obrazem ojca – wzoru do naśladowania. Uczniowie biorący udział w konkursie poradzili sobie doskonale ze wszystkimi zadaniami. W nagrodę otrzymali słodycze, długopisy i różańce poświęcone przez papieża Franciszka. Na koniec wszyscy, którzy uczestniczyli w apelu otrzymali pamiątkowe kartki ze św. Janem Pawłem II.                                                                                                                                               

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Info: Elżbieta Mędrzycka

 

 

DZIEŃ PAPIESKI

Dnia 15 października 2018r. w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w lławie przy ulicy Mirosławskiego odbył się Dzień Papieski. Była to 40 rocznica wyboru Karola Wojtyły na stolice Piotrową. Dzieci z naszej szkoły rozwiązywały krzyżówkę dotycząca życia Jana Pawła II. Gościem specjalnym naszego spotkania był ks. Tomasz Jeziorski, który mówił bardzo ciekawie na temat świętości i działalności Jana Pawła II, za co bardzo ks. Tomaszowi dziękujemy. 

Katechetka
Ewa Dudulska

 

 

                        info. R. Kowalkowski

WYCIECZKA DO WARSZAWY

17 października 2018 r. uczniowie trzech klas zespołów edukacyjno - terapeutyczny wraz z opiekunami wybrali się pociągiem na wycieczkę do Warszawy. Stolica przywitała uczestników piękna pogodą co sprzyjało spacerom ulicami wśród wieżowców i Pałacu Kultury. Głównym celem wyjazdu był spektakl w teatrze muzycznym "ROMA" pt. Księga Dżungli. Uwspółcześniona adaptacja powieści była okazją do  zmierzenia się z trudnościami i możliwościami jakie stwarza zderzenie się dziecięcego świata, ze światem  „dorosłych”.
Muzyczna opowieść, poprzez multimedialną oprawę i wesołą zabawę z publicznością uczulała na zagrożenia świata i uczyła akceptacji dla odmienności pokazując, że choć nikt nie jest doskonały, to wszyscy jesteśmy wartościowi. 

 

Wyjazd ten wzbudził wiele pozytywnych emocji o czym świadczyły uśmiechy i rozmowy podczas powrotu do Iławy.

 

 

Organizatorzy:

Magdalena Ciarczyńska

Monika Mężykowska

Justyna Zakrzewska

KOCHAM CIĘ POLSKO

Dnia 16. 10. 2018r. odbył się w naszej szkole konkurs „Kocham Cię Polsko” związany z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs przeznaczony był dla zespołów edukacyjno – terapeutycznych i grup rewalidacyjno - wychowawczych, uczących się w szkole przy ul. Kościuszki, który przygotowały panie: Justyna Zakrzewska, Monika Mężykowska i Elżbieta Mędrzycka. Uczniowie byli podzieleni na dwie drużyny – białych i czerwonych, które miały do wykonania różne zadania, a wśród nich: quiz wiedzy o Polsce, zabawy ruchowe i sprawnościowe związane z wiedzą o naszej Ojczyźnie. Nie zabrakło też pokazywanki do utworu muzycznego z programu „Kocham Cię Polsko”, o tym samym tytule, co nasz konkurs. Wszyscy występujący wykazali się dobrą znajomością wiedzy o swoim kraju, z radością wykonywali zadania ruchowe, co widać na zdjęciach, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy.

 

 

Info: Elżbieta Mędrzycka

KOCHAM CIĘ POLSKO

     W związku z realizacją szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa” dnia 16.10.2018r uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych przy ulicy Mierosławskiego wzięli udział w konkursie „Kocham Cię Polsko”. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą o naszym kraju. Odpowiadali na pytania związane z historią Polski, świetnie poradzili sobie z układaniem wyrazów z rozsypanki literowej oraz wykazali się również dużą znajomością mapy naszej ojczyzny.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy.

 

Organizatorzy:
Magdalena Ciarczyńska
Wioletta Węgorzewska
Ryszard Żuralski

 

 

                                                                                                                                                       

PODRÓŻ W CUDOWNY ŚWIAT NAUKI

     Dnia 12.10.2018r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej połączona z Pasowaniem na ucznia pod hasłem: Podróż w cudowny świat nauki. Ciekawy program artystyczno-muzyczny przedstawili nowi uczniowie naszej szkoły, których z radością powitaliśmy. Pasowania na ucznia dokonała pani dyrektor Beata Lenartowicza. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zachwycili nas układem tanecznym do utworu Hallelujah. Wszyscy nowo przyjęci uczniowie otrzymali piękne pamiątkowe dyplomy oraz kuferek niespodzianek. Całą uroczystość zaszczyciły panie wicedyrektor:p. Lucyna Bączek, p. Justyna Milewska, wszyscy nauczyciel, zaproszeni goście, rodzice, uczniowie. Zapraszamy do obejrzenia fotografii.

Tekst: M. Suwińska

 

 

info. R. Kowalkowski

WYSTAWA KSIĄŻEK

W naszej szkolnej bibliotece znajduje się wiele wartościowych książek, które mogą zainteresować zarówno młodszych jak i starszych czytelników. Niektóre z nich można było obejrzeć w ramach wystawy, która została przygotowana przez łączników bibliotecznych 10 października w naszej szkole. W czasie prezentacji wystawy  "Książki w kolorach jesieni" można było zamówić wybraną książkę, a także odpowiedzieć na pytania związane z czytelnictwem. Chętnych do udziału w mini - konkursie nie brakowało, a w nagrodę każdy z uczniów otrzymał zakładkę z planem lekcji. Książki zaprezentowane w czasie wystawy oraz wiele innych interesujących pozycji książkowych można znaleźć w szkolnej bibliotece. Zapraszamy!

 

Beata Rypińska

 

ZAJĘCIA NA BASENIE

9 października 2018r. uczniowie trzech zespołów edukacyjno - terapeutycznych wraz z opiekunami, w ramach zajęć kreatywnych uczących aktywnego spędzania czasu wolnego, spędzili przedpołudnie na zabawach na miejskiej pływalni. W związku z tym,że były to już drugie zajęcia w tym roku coraz więcej uczniów podjęło wyzwanie nauki pływania na dużym basenie. Wierzymy, że do końca roku szkolnego wszyscy spróbują swoich sił na tarach pływackich. 

 

  

 

  

 

Opiekunowie:

Justyna Zakrzewska 

Monika Mężykowska

Magdalena Ciarczyńska

 

WYCIECZKA Z INTERNATU DO CENTRUM NAUKI EXPERYMENT W GDYNI

 

Wycieczka do Centrum Nauki Experyment w Gdyni

w dniu 27 września 2018 r.

            Dnia 27 września  w czwartek 2018 roku uczniowie ZPSW w Iławie z  II grupy wychowawczej, którzy wyróżnili się zaangażowaniem w sprawy internatu oraz postawą obywatelską  razem z wychowawcą  Stanisławem Pawlikowskim  wybrali się wycieczkę do  Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

            Głównym celem wyjazdu było umożliwienie uczniom osobistego udziału w różnorodnych eksperymentach, które pozwalają  w poznaniu

 i uświadomieniu sobie złożoności otaczającego nas świata.    

            Po przybyciu na miejsce do Centrum Nauki Experyment w Gdyni  o godzinie 10.30.  zwiedziliśmy cztery wystawy:  „Akcja: człowiek „ , „Niewidoczne siły”, „Drzewo życia „ oraz „Hydroświat”

            Na stanowisku „Akcja: człowiek” poznaliśmy  tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu, jak działają nasze zmysły. Sprawdziliśmy jak będziemy wyglądać za kilkanaście lat. 

         Na wystawie „Niewidoczne siły” zapoznaliśmy  się i mam nadzieję zaprzyjaźniliśmy  z niezwykle interesującą  dziedziną wiedzy jaką jest fizyka – poznaliśmy tam naturę dźwięku,  istotę elektryczności i magnetyzmu. Była to znakomita okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego.

         Nie mniej interesującą była wizyta na wystawie „Hydroświat”, która dostarczyła nam mnóstwo zabawy , a przy okazji poznaliśmy  między innymi działanie śluzy, tamy oraz zapory wodnej, udało się nam stworzyć dwumetrowy wir, a także poznaliśmy jak powstają fale morskie. Zadziwiła nas  ogromna moc wodnych żywiołów, które człowiek „zaprzęgnął” do swoich celów.

         „Drzewo życia” przybliżyło nam piękno i fascynujące działanie przyrody. Na własnej skórze doświadczyliśmy trzęsienia ziemi, sprawdziliśmy jak widzą, a także poznaliśmy jakie dźwięki wydają różne zwierzęta.

         Wizyta w  Centrum Nauki Experyment  w Gdyni pomogła nam lepiej zrozumieć otaczające procesy i pobudziła ciekawość świata. Mogliśmy sami przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki.

         W drodze powrotnej o godzinie 16.30 zatrzymaliśmy się jeszcze na obiad w MC Donaldzie w Tczewie. Do internatu w Iławie powróciliśmy o godzinie 18.30 dokładnie na kolację .  Wycieczkę uważamy za bardzo udaną, a chłopcy biorący udział w tym przedsięwzięciu mieli okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zagłębiać naukę i przy tym doskonale się bawić.

         Na zakończenie naszej relacji z wycieczki pragniemy podziękować Dyrekcji  ZPSW  w  Iławie za nieodpłatne udostępnienie nam busa szkolnego, a panu Krzysztofowi dziękujemy za to, że nas bezpieczne dowiózł do miejsca docelowego i z powrotem

 

 

                                                   Wychowawca:  Stanisław Pawlikowski

 

lightbox  lightbox  lightbox

 

lightbox   lightbox

 

 

 

 

  

KWADRANS NA KSIĄŻKĘ

Uczniowie z zespołów edukacyjno-terapeutycznych, wychowawcy klas oraz zaproszeni goście wzięli udział w pierwszym w nowym roku szkolnym spotkaniu z cyklu "Kwadrans na książkę", które odbyło się 4 października 2018 r. w szkolnej bibliotece. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali "Legendy o smoku wawelskim" oraz opowiadania o historii naszego kraju z książki "Kocham Polskę". W tym szczególnym - 2018 roku z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie będą mieli okazję poznać opowiadania związane z początkiem państwa polskiego, ważnymi wydarzeniami oraz postaciami w dziejach naszej ojczyzny. Następne spotkanie już za tydzień w bibliotece szkolnej. Zapraszamy...

 

Organizatorzy: Agnieszka Kamińska, Jolanta Mejka, Dorota Myślińska, Beata Rypińska

 

  

BYLIŚMY W ZOO

     Dnia 1.10.2018r.  klasa I-III SP (wych. p.Marzanna Suwińska) wraz z klasą III GMSSPP (wych.p. Grażyna Mróz) wybrała się na wycieczkę pociągiem pendolino do Gdańska Oliwy do ZOO. Od samego rana dopisywała nam piękna słoneczna pogoda. Podróż tak luksusowym pociągiem wprawiła nas w doskonały nastrój. Bardzo długo spacerowaliśmy po ZOO poznając tryb życia wielu egzotycznych zwierząt. Zachwycały nas smukłe żyrafy,potężne hipopotamy, słonie,dzikie koty: tygrysy. pantery, lwy. Zobaczyliśmy groźne krokodyle, ale najbardziej rozbawiły nas skoczne małpiatki.Wielu z nas zaskoczyły jedne z nielicznych nielatających ptaków- słodkie pingwiny. W połowie trasy zjedliśmy pyszny obiad i mogliśmy ruszyć w dalszą podróż w krainie dzikich zwierząt. Nie zabrakło także czasu na zakup drobnych pamiątek.         

 

Wycieczka była bardzo udana i radośni wróciliśmy pendolino do Iławy.

Tekst: M. Suwińska

 

 

info. R. Kowalkowski

 

WIZYTA W LESIE

W piątek 28 września uczniowie klas VI i VII spotkali się z Panem Jarkiem - leśniczym na ścieżce dydaktycznej w Siemianach. W czasie spaceru uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat lasu i jego mieszkańców. Kulminacyjnym punktem wycieczki było wspólne pieczenie kiełbasek na specjalnie przygotowanej polanie. na zakończenie Pan leśniczy mile wszystkich zaskoczył drobnymi upominkami.

To dopiero początek naszej współpracy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie. 

 

Organizatorzy: Justyna Zakrzewska, Monika Mężykowska

 

     

 

  

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

     W piątek 28 września 2018r. odbyła się w naszej szkole zabawa z okazji Dnia Chłopaka. Podczas rozpoczęcia zabawy został ogłoszony trudny  konkurs dla par. Pary  musiały przez całą zabawę bawić się razem i nie zmieniać partnera. Pani I. Bujnowska, I. Pokojska i W. Węgorzewska bacznie obserwowały, które pary wytrwały do końca bawiąc się razem. Panie wybrały jedną parę wierną sobie – Wiktorię Szczepańską i Sylwestera Meterę. Trzy pozostałe pary tylko na chwileczkę zmieniły partnera, ale wróciły do siebie. Były to: Ania Mówińska i Michał Lempke, Wiktoria Wasielewska i Patryk Zawolski oraz Seweryn Krakowiak i Antosia Ruda-Twarda.

     Chętne osoby brały udział w różnych konkursach, za co zostały obdarowane słodkościami. Wszyscy uczestnicy odtańczyli pod kierunkiem pani Marzanny Suwińskiej taniec „Chocollate”.

Uczniowie bawili się świetnie do samego końca a rytmiczna muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca.

 

Tekst: Danuta Dzikowska                                                    

Organizatorzy:Danuta Dzikowska, Marzanna Suwińska, Ryszard Zuralski 

 

            

                                     info. R. Kowalkowski

                                                  

                                                                                              

 

OGNISKO

     Dnia 25.09.2018r. zespoły edukacyjno-terapeutyczne gimnazjum i klas SSPP powitały jesień wspólnym spotkaniem ogniskowym. Było nie tylko pieczenie kiełbasek, ale i zadania, konkursy oraz zabawy przygotowane przez każdą klasę. Całość imprezy uatrakcyjniała ogniskowo-turystyczna muzyka przygotowana przez  klasę I-II SSPP, której wychowawczynią jest Pani Wiesława Duda.

Dziękuję wszystkim klasom za sprawne zorganizowanie opału i wspólną, wesołą zabawę.

 Tekst: I.Pokojska

                           

                               info. R. Kowalkowski

„My uczniowie klasy pierwszej..” czyli o otrzęsinach klasy I Branżowej I stopnia.

 

Uroczystość odbyła się dnia 26. 09. 2018r. w sali gimnastycznej Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Iławie.   Zanim „pierwszaki” złożyli ślubowanie czekały na nich zadania do wykonania. Pani Ela Mędrzycka i pani Mariola Konicz przygotowując je postarały się, żeby były związane z zawodem kucharza, ale i nie tylko. Oprócz umiejętności gastronomicznych uczniowie mieli także wykazać się zdolnościami plastycznymi, muzycznymi i inwencją twórczą podczas zadania z przepisami potraw i reklamą wylosowanych narzędzi gastronomicznych. Ponadto każdej konkurencji towarzyszyła dobrana tematycznie muzyka. 

  Wśród konkurencji nie zabrakło:                                                                                             „orzeźwienia” –  odgadnięcie rodzaju soku po jego spożyciu                                                        „biegu farmera” – zebranie na czas jak największej ilości ziemniaków                                           „słodkiej pokusy” – zjedzenie ubitej śmietany bez użycia rąk i z zasłoniętymi oczami                      „piania koguta” – zaśpiewanie wylosowanej piosenki (fragment)                                                  zadania „zgadnij, kto to?” – wykonanie wizerunku wychowawcy w ciągu trzech minut

 

Cóż więcej dodać? Chyba to, że cała impreza przebiegała w serdecznej i wesołej atmosferze. „Pierwszaki” pokazały, że potrafią dobrze się bawić i mają predyspozycje do zawodu kucharza.

 

 Info: Elżbieta Mędrzycka

 

BEZPIECZNY PRZEJAZD - SZLABAN NA RYZYKO

 

W piątek 14.09.2018r. uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnym etapie akcji,, Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko", tym razem było to uczestnictwo w pokazie symulacji wypadku pociągu z samochodem . Obserwowaliśmy też pokaz służb ratowniczych i PCK oraz mogliśmy wejść do prawdziwej lokomotywy.
Beata Sikorska
NIEZWYKŁA HISTORIA.....

 

   Kilka dni temu zamieściliśmy informację o Wirtualnej Adopcji kocicy Aliszy. Po opublikowaniu zdjęcia.... kotkę ...rozpoznali jej właściciele.

Okazało się, że kotka wyszła z domu w lipcu i ..... niestety nie wróciła. Właściciele poszukiwali jej przez jakiś czas po czym z żalem uznali, że pewnie odeszła już .....na zawsze . Alisza okazała się Łatką , za którą tęskniła cała kochająca rodzina . Kotka już dziś wróciła do swojego domu.

A nas czeka kolejna wyprawa do Schroniska ....i wybierzemy następnego kotka do Wirtualnej Adopcji . Może jemu też przyniesiemy szczęście.

 

uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szk. podst. z wychowawcami

SZANUJĄC MUNDUR SZANUJESZ OJCZYZNĘ

 

 

   Dzisiejsze spotkanie (17.09) zgromadziło całą szkołę. Kolejny raz mieliśmy przyjrzeć się wartości jaką stanowi dla nas Ojczyzna. Wśród zaproszonych gości była grupa rekonstrukcyjna młodzieży ze szkoły podstawowej w Suszu na czele z Panem Dyrektorem Włodzimierzem Palińskim. Zaproszeni zostali także przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Staży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei i Służby Więziennej. Taka grupa mundurowych w jednym czasie i miejscu? Tematem spotkania był mundur, szacunek dla niego, jego znaczenie. Stąd właśnie obecność tak różnych służb w mundurach. 

   Grupa rekonstrukcyjna w mundurach z II wojny światowej przedstawiająca żołnierzy V Brygady Wileńskiej prezentowała nam czas odzyskiwania niepodległości. mogliśmy zobaczyć, a nawet wziąć do ręki broń różnego rodzaju i kalibru z minionego okresu. 

   Tymczasem współcześni mundurowi (nasi Goście) pięknie opowiedzieli nam o mundurze i o ich szacunku dla stroju służbowego w którym każda ze służb się prezentowała. Było to bardzo inspirujące spotkanie. Kolejne z serii na 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

 

 

 

zdjęcia R. Kowalkowski

film B. Laskowski

tekst W. Lewko

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

15 września obchodziliśmy Dzień Kropki - święto kreatywności. Z tej okazji chętni uczniowie wykonywali w ciągu ostatniego tygodnia prace plastyczne, których bohaterką była......KROPKA. Wszystkie prace można oglądać w holu szkoły na parterze.

organizatorzy: D.Myślińska, B.Czarnotta, A.Kamińska

 

 

WIRTUALNA ADOPCJA PSA I KOTA

Kolejny rok za zgodą i z pomocą rodziców uczniów z pięciu zespołów edukacyjno-terapeutycznych kontynuujemy akcję Wirtualnej Adopcji. 

W piątek wybraliśmy się w odwiedziny z prezentami do naszego podopiecznego psa Marka - zabraliśmy go na spacer. Była to również okazja do wybrania kolejnego kotka do adopcji, ponieważ Szogun znalazł prawdziwy dom i rodzinę.  Tym razem nasz wzrok zatrzymał się na pięknej kotce. Ma na imię ALISZA.

info. D.Myślińska 

 

        

SPOTKANIE Z FILMEM

     13 września 2018r. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli, wybrali się do kina. Tym razem na „Krzysiu, gdzie jesteś?” – amerykański film familijny z 2018 roku oparty na podstawie książki z serii Kubuś Puchatek z 1926 roku autorstwa brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne’a. Film łączy technikę animacji trójwymiarowej z grą prawdziwych aktorów.

 Czekajcie na kolejną przygodę z filmem. Do zobaczenia w kinie.

 

 I. Bujnowska, W. Duda, B. Sikorska.

 

Podziękowania dla wychowawców klas za zebranie pieniędzy na bilety, a rodzicom za wpłaty.

 

 

 

                                          info. R. Kowalkowski

Początek roku szkolnego 2018/19

 

 

            Rozpoczęcie roku szkolnego to ważna data w kalendarzu każdego ucznia. Zaczyna się kolejny etap na drodze zdobywania wiedzy. To początek porannego wstawania i codziennych obowiązków, ale także spotkań z kolegami, imprez szkolnych i ciekawych wycieczek.

            Serdecznie witamy w naszej szkole nowych wychowanków, a wszystkim Wam drodzy Uczniowie życzymy powodzenia!

Treść nowego pytania/zgłoszenia:

Kalendarz

 

LICZNIK
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )