images_1herb

         Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie

MENU
STRUKTURA ZESPOŁU
Internat
Dla nauczycieli
Dla rodziców
Ciekawe i przydatne
KSIĘGA GOŚCI

                                                              

   

VII MIKOŁAJKOWE ZAWODY PŁYWACKIE'2018

  

 

    Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie już po raz siódmy był gospodarzem Mikołajkowych Zawodów Pływackich. Impreza odbyła się na miejskim basenie, dzięki uprzejmości ICTRiS. Zawody zostały otwarte przez Burmistrza Miasta Iława Pana Dawida Kopaczewskiego.

   Uczniowie rywalizowali na dystansie 25 metrów, a ich zmagania oklaskiwali koledzy i koleżanki, nauczyciele, zaproszeni goście i wzruszeni rodzice. Każde dziecko czuło, że jest zwycięzcą, że pokonało niejednokrotnie swój strach i jednocześnie pokonało cały dystans. Najwięcej emocji wzbudziła sztafeta, którą wygrała drużyna z Ostródy. Na drugim miejscu uplasowali się  zawodnicy z Elbląga , a na trzecim z Olsztyna. 

     Honorowy patronat nad zawodami objął  Starosta Powiatu Iławskiego p. Bartosz Bielawski.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim zaangażowanym osobom bez których pomocy trudno byłoby przeprowadzić zawody.

 

Do zobaczenia w przyszłym roku!

 

info. M. Lewko

 

MIKOŁAJKOWY DZIEŃ AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ

 

 

 

     Zawody odbyły się jak zawsze w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie. I w tym miejscu organizator dziękuje pani dyrektor Izabeli Klonowskiej za współpracę. 

 

Impreza rozpoczęła się od przemarszu zawodników. Wszystkich przywitał i zachęcił do wspólnej zabawy prezes Klubu „Radość” pan Tomasz Kamiński. Następnie ok. 70 zawodników wzięło udział w różnego rodzaju konkurencjach. Były to: rzuty piłką, woreczkiem, przejścia przez przeszkody, zakładanie kółek na stojak, skoki, itp. Konkurencje były przeplatane konkursami i  pląsami.  Sportowe zmagania zakończono wręczeniem przez Mikołaja złotych medali ufundowanych przez panią dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych Beatę Lenartowicz i słodkich upominków zakupionych przez członków Klubu „Radość”

 

Na VI Mikołajkowy Dzień Aktywności przybyli kolejny raz mali goście z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 2 w Iławie i przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Majka” w Iławie.  Organizator dziękuje  za przybycie i wspólną zabawę i już dzisiaj zaprasza na kolejne sportowe zmagania za rok. 

 

Organizatorzy dziękują także za oprawę muzyczną panu Ryszardowi Żuralskiemu, wychowawcom klas za przygotowanie rekwizytów do konkurencji i konkursów, za zdjęcia panu Radosławowi Kowalkowskiemu, panu Jarkowi – Mikołajowi oraz uczniom z klas SSPP i gimnazjum za pomoc w przeprowadzaniu konkurencji i konkursów.

 

Członkowie klubu „Radość”: Tomasz Kamiński (prezes Klubu „Radość”), Izabela Bujnowska, Wiesława Duda, Daniela Laskowska, Danuta Zabłotna, Grażyna Mróz, Agnieszka Kamińska, Dorota Myślińska, Elżbieta Mędrzycka, Wioletta Węgorzewska, Bartosz Laskowski, Beata Czarnotta, Joanna Zakrzewska, Beata Sikorska.

 

info. W. Duda, zdjęcia: Radosław Kowalkowski.

GALA POMOCNA DŁOŃ

FILM - GRUPA MAMOJUDA

SPOTKANIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

     

      6 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie „Nasza ojczyzna w poetyckich strofach”, w którym wzięli udział uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Łącznicy biblioteczni ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Szkoły Branżowej przygotowali program artystyczny, w którym wykorzystane zostały wiersze polskich poetów, m.in.: Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, Jana Kasprowicza oraz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.W programie znalazły się również piosenki Marka Grechuty oraz Jana Pietrzaka w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy z zainteresowaniem obejrzeli program artystyczny, a następnie odpowiadali na pytania dotyczące naszej ojczyzny, jej historii oraz polskich symboli narodowych. Wszyscy uczestnicy spotkania wysłuchali również fragmentu książki pt.:„Polska - moja ojczyzna". Czas spędzony w szkolnej bibliotece upłynął w miłej atmosferze, a na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali słodki poczęstunek.

 

Beata Rypińska

 

 

MIKOŁAJKI W ZESPOLE PLACÓWEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZYCH

6 grudnia w Zespole Placówek Szkolno - Wychowawczych odbyło się spotkanie mikołajkowe. Był to czas wspólnej zabawy podczas której ogłoszono finalistów konkursu na ozdobę choinkową pod hasłem "Aniołowo", podsumowano akcję "Drugie życie dla pluszaka" oraz nagrodzono autorów drewnianych aniołów, które zdobią szkolny ogródek. 

 

Finaliści konkursu "Aniołowo":

 

klasy I - III - I miejsce - Adrian Wysocki

                  II miejsce - Zuzanna Nowacka

                  III miejsce - Weronika Goździewska

 

klasy IV - VI - I miejsce - Andrzej Figurski

                    II miejsce - Krystian Kirszner

                    III miejsce - Wiktor Wojtoń

 

klasy VII - VIII - I miejsce - Bartek Bartkowski

                       II miejsce - Piotr Cechowski

                       III miejsce - Michał Gula, Alicja Swat

 

Gimnazjum - I miejsce - Oliwia Łaszkiewicz, Alicja Traczyk

                   II miejsce - Natalia Grandos

                   III miejsce - Damian Kocyła

 

Szkoła branżowa - I miejsce - Daria Stawicka

                           II miejsce - Agnieszka Czubińska

                           III miejsce - Radosław Preus, Edyta Neuman

 

Grupy rew.- wychow. - I miejsce - grupa p. Sabiny Wtulich

                                 II miejsce - Agnieszka Stolarska

                                 III miejsce -  Zuzanna Piotrowska

 

WOLNA I NIEPODLEGŁA - HYMN POLSKI

ZAJĘCIA EDUKACYJNE - SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM ZE SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT W IŁAWIE

W dniu 23 października na zaproszenie p.Beaty Czarnotty odwiedziły naszą szkołę panie ze Schroniska dla Zwierząt w Iławie. Uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych obejrzeli i wysłuchali prelekcji na temat odpowiedzialności, troski i wrażliwości jaką powinien wykazać się człowiek, który jest odpowiedzialny za los zwierzaka. Dowiedzieli się jak odczytywać zachowania i postawę zwierząt. Wysłuchali informacji popartej wizualizacją o zmysłach zwierząt i ich sposobie poznawania otoczenia. Bohaterami ostatnich minut spotkania były dwa pieski, które przyjechały razem z paniami i zaprezentowały swoje umiejętności-sztuczki. 

Przed tym spotkaniem została ogłoszona w szkole zbiórka karmy i koców dla zwierząt schroniskowych. Przyniesienie jednej puszki karmy czy starego koca to przecież mała rzecz, a duża pomoc.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty. Mamy nadzieję, że takie działania sprawią, że dzieci będą coraz bardziej świadome i wrażliwe na los zwierząt.

 

organizator spotkania

Beata Czarnotta

 

info. Dorota Myślińska

 

 

 

                                  

 

 

      

 

 

ZAJĘCIA OTWARTE

W dniu 21 listopada o godzinie 9.50 odbyły się zajęcia otwarte z Edukacją Przez Ruch pod tytułem "Jesienne inspiracje". Do udziału w zajęciach zostali zaproszeni uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych oraz chętni nauczyciele i rodzice. W trakcie spotkania uczniowie stworzyli piękne prace, które można oglądać w holu szkoły na parterze.

 

organizatorzy:

Beata Czarnotta

Agnieszka Kamińska

Dorota Myślińska

 

 

 

BUDUJ ŚWIAT WOLNY OD PRZEMOCY

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą, bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata.

My również, jako szkoła przyłączyliśmy się do tej kampanii.

Na początku listopada rozmawialiśmy w klasach o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Dyskutowaliśmy o  tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia. Wychowawcy  informowali o konsekwencjach stosowania przemocy rówieśniczej, omawiali  rodzaje agresji , uświadamiali gdzie można szukać pomocy.             W efekcie tych rozmów powstało wiele plakatów, które można oglądać w  korytarzu i w świetlicy obydwu szkół (ul. Kościuszki, ul. Mierosławskiego).

W ramach kampanii zaprosiliśmy do szkoły pana Mariusza Grossmanna – psychologa z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Iławie , który przestrzegał przed cyberprzemocą. O przemocy rówieśniczej i skutkach jej stosowania opowiadała nam również  pani kurator Olga Markuszewska. Spotkania z gośćmi dały możliwość poszerzenia wiedzy na temat sytuacji przemocowych oraz inspirowały do rozważań i wielu dyskusji.

Info. Daniela Laskowska

 

PODZIĘKOWANIE

 

 

Iława, 08.11.2018r.

 

Podziękowanie

za  udział  i pomoc w organizacji uroczystego apelu z okazji 100-tnej rocznicy

odzyskania przez Polskę niepodległości

 

 

                W dniu 8 listopada bieżącego roku  mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zakończeniu projektu  w ZPSW pod hasłem "Wolna i Niepodległa". Naszym udziałem był  uroczysty apel  dotyczący setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować wszystkim uczniom biorącym  udział w apelu.  Również wielkie podziękowania należą się nauczycielom przygotowującym dzieci do tej uroczystości –Panu Ryszardowi Żuralskiemu za prowadzenie uroczystości, Pani Małgorzacie  Wasiewskiej za przygotowanie pieśni patriotycznych, Pani Marzannie  Suwińskiej za przygotowanie pokazu tańca, Pani Katarzynie Maji Derdzie za pomoc w przygotowaniu dekoracji, Pani Monice Masny, Pani Marioli Miturze, Pani Joannie Dobrzyńskiej oraz Panu Maciejowi Lewandowskiemu za przygotowanie uczniów do apelu.       

 

 

 

                                                             dr  Stanisław Pawlikowski

 

 

 

 

 

JESIENNE SPOTKANIE

W dniu 7 listopada 2018 roku w godzinach 16.00 – 18.00 odbyło się JESIENNE SPOTKANIE dla dzieci objętych zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju i programem „Za Życiem”.

Podczas zabaw dzieci poznawały „świat jesieni” wszystkimi zmysłami.

Organizatorzy zaproponowali maluchom:

  • Zabawy z chustą animacyjną
  • Zabawy logorytmiczne z muzyką oraz z elementami metody Batti Strauss
  • Tworzenie jesiennych drzew
  • Ścieżkę sensoryczną
  • Wykonanie dyniowych stworków
  • Pyszny świeży sok z przyniesionych przez dzieci warzyw i owoców

Najwięcej radości sprawiły dzieciom harce w kopcu jesiennych liści.

 

Organizatorzy:                                                  oprawa muzyczna:

Dorota Myślińska                                               Ryszard Żuralski

Izabella Wawrzyńczyk                                     zdjęcia:

Justyna Zakrzewska                                         Radosław Kowalkowski

Beata Banaszek

Monika Mężykowska

 

PODSUMOWANIE PROJEKTU WOLNA I NIEPODLEGŁA

 

 

 

     W czwartkowe przedpołudnie uczniowie, nauczyciele, pracownicy Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Iławie i zaproszeni goście, a wśród nich Starosta Powiatu Iławskiego p. Marek Polański, spotkali się, aby wspólnie świętować 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Uroczystość była punktem kulminacyjnym działań podejmowanych w ZPSW pod hasłem „ Wolna i Niepodległa ”. Wszystkim zebranym towarzyszyła duma i radość płynąca z bycia Polakami, a którą młodzież wyraziła w przedstawieniu o przeszkodach, jakie nasi przodkowie musieli pokonać, abyśmy mogli cieszyć się wolną Ojczyzną.

 

Z zaciekawieniem wszyscy obejrzeli film, który stanowił podsumowanie projektu realizowanego od czerwca. W podejmowanych działaniach wspierała nas młodzież i dzieci z zaprzyjaźnionych: Szkoły Podstawowej nr 1, Liceum Ogólnokształcącego oraz wolontariusze z Zespołu Szkół im. Konstytucji 3-go Maja. Film został przyjęty bardzo ciepło. Właściwie każdy z uczniów mógł odnaleźć siebie na ekranie. A wyglądało to tak: zaczęliśmy od stworzenia żywej mapy Polski, wybraliśmy się do Warszawy, aby lepiej poznać stolicę, uczestniczyliśmy w Sejmiku Uczniowskim pod hasłem „ Jestem Polakiem ”, wzięliśmy udział w „ Przeglądzie Pieśni i Poezji Patriotycznej ”, zaprosiliśmy uczniów iławskich szkół do udziału w konkursie plastycznym „ Polska – moja Ojczyzna ”, młodzież klas zawodowych przygotowała dla uczniów pyszne posiłki, które określiła nazwą „ Polskie smaki ”, młodsi uczniowie wzięli udział w konkursie „ Kocham Cię Polsko ”. O tym, co oznacza mundur i ojczyzna, mówili nam przedstawiciele służb mundurowych: policjanci, strażacy, celnicy, funkcjonariusze służby więziennej i Straży Ochrony Kolei. Spotkanie odbyło się pod hasłem „ Szanując mundur – szanujesz Ojczyznę ”, a uczestniczyła w nim również grupa rekonstrukcyjna ze Szkoły Podstawowej im. Gen. J. Bema w Suszu wraz z dyrektorem p. Włodzimierzem Palińskim.

 

  Serdecznie dziękujemy naszym uczniom i zaangażowanym osobom. Wszystkie podejmowane działania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem naszych wychowanków, którzy wielokrotnie podkreślali, jak bliska ich sercu jest Ojczyzna. Ogromnie nas to cieszy – mówią koordynatorzy projektu p. Daniela Laskowska i p. Walerian Lewko.

 

 

 

Małgorzata Lewko

 

 

Obejrzyj relację filmową z naszego wspólnego projektu na 100 lat niepodległości Polski WOLNA I NIEPODLEGŁA. 

Autorami filmu są Panowie Bartek Laskowski i Radek Kowalkowski.

Zapraszamy!

 

ZIEMNIAK W ROLI GŁÓWNEJ

 W październiku uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej oraz grup rewalidacyjno-wychowawczych zostali zaproszeni do udziału w konkursie pt." Ziemniak w roli głównej".

Nagrodzeni uczniowie to :

I miejsce Andrzej Figurski

II miejsce Zuzanna Wierzchowska

III miejsce Łukasz Łożyński

wyróżnienie Krystian Kirschner

Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział - za odwagę, chęci  oraz fantazję!

 

organizatorzy: Beata Czarnotta, Dorota Myślińska, Agnieszka Kamińska

 

 

 

POLSKIE SMAKI

   Rok 2018 to szczególny rok  dla nas Polaków – 100-lecie odzyskania niepodległości. W związku z tym w naszej szkole miało miejsce wiele wydarzeń upamiętniających tak ważną rocznicę. Także nasi uczniowie klas zawodowych, branżowych postanowili zorganizować  kolejne wydarzenie. W dniu 6 listopada  w związku z realizacją szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa” zorganizowali kiermasz potraw polskich  pod nazwą  „POLSKIE SMAKI”. W odświętnej oprawie uczniowie i pracownicy naszej szkoły mogli skosztować takich potraw jak bigos, żur staropolski, babka ziemniaczana, piernik no i oczywiście pierogi w kilku odsłonach. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem -  szczególnie potrawy. Myślę, że smakowało?

Info:  M.  Konicz

 

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO ,,POLSKA – MOJA OJCZYZNA”

                          Kategoria klasy I  -III:

 

I miejsce - Amelia Ślęzak SP nr 5, opiekun pani Jolanta Kosyl                                                               

                   Jan Dembiński SP nr 2, opiekun pani Jadwiga Madej

II miejsce – Artur Szybkowski SP nr 2, opiekun pani Grażyna Wiącek

III miejsce – Paulina Nadolska SP nr 2, opiekun  pani Alina Piórkowska                   

                      Mateusz Hryniuk ZPSW, opiekun pani Jolanta Mejka

 

Wyróżnienia w tej kategorii:

 

Filip Muc SP nr 5, opiekun pani Jolanta Kosyl

Julia Chodowiec SP nr 2, opiekun pani Iwona Drzymalska

Wiktoria Boguszewska SP nr 4, opiekun pani Katarzyna Romanowska

 

Kategoria klasy IV -VI:

 

I miejsce – Andrzej Figurski ZPSW, opiekun pani Sabina Górska

II miejsce – Paweł Karłowski ZPSW, opiekun pani Sabina Górska

III miejsce – Kinga Jasińska SP nr 3, opiekun pani Joanna Sierzputowska

 

Kategoria klasy VII i VIII:

 

I miejsce – Łukasz Ruskowski SP nr 1, opiekun pani Urszula Janikowska

II miejsce – Laura Marszałek ZPSW, opiekun pani Justyna Zakrzewska

 

  Wyróżnienie poza konkursem: klasa I-III MY i IV-V BC  ZPSW,

XII REGIONALNY TURNIEJ BADMINTONA OLIMPIAD SPECJALNYCH

24 listopada 2018 roku

Klub Radość” członek   Stowarzyszenia  Olimpiady  Specjalne Polska działający w Zespole   Placówek Szkolno- Wychowawczych w Iławie po raz 12-nasty zorganizował przy wsparciu Dyrekcji Regionalny Turniej   Badmintona Olimpiad Specjalnych. Odbył się on w Hali Widowiskowo - Sportowej. Cel imprezy to kształtowanie wiary we  własne możliwości, rozwijanie zainteresowań sportowych, integracja osób ze środowiskiem lokalnym. W Turnieju wzięło udział 50 zawodników z 9 drużyn województwa   warmińsko-mazurskiego (Węgorzewo, Elbląg Rekord, Elbląg Zefirek, Jeziorany, Żardeniki, Kruzy, WTZ  Iława, ZPSW  Iława, RADOŚĆ  Iława). Impreza rozpoczęła się od wprowadzenia flagi Olimpiad   Specjalnych, wysłuchania hymnu OS i uroczystego złożenia przysięgi. Walka o medale była zacięta. Sukcesy naszych zawodników. Złote medale: SYLWIA  SIEGMUND, GRZEGORZ FIGURSKI, BŁAŻEJ  BUKOWSKI, KRYSTIAN  POGORZELSKI, MACIEJ  WASIEWSKI, JAKUB ŁUGIEWICZ, srebrne: AGNIESZKA  CZUBIŃSKA, KRYSTIAN KIRSCHNER, EDYTA  WILAMOWSKA.

Dziękujemy przybyłym gościom : wójtowi Gminy Iława Krzysztofowi Harmacińskiemu,  który otworzył   turniej, pani dyrektor ZPSW  Lucynie Bączek, dyrektorowi Iławskiego Centrum Sportu Turystyki I Rekreacji  Wojciechowi Żmudzińskiemu,  przedstawicielowi WTZ  Magdalenie  Grela.

Podziękowania dla wolontariuszy z PCK Odział w Iławie i uczennic z Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie ( sędziowały oraz opiekowały się drużynami))

Podziękowania dla sponsorów: Karczmie  Łabędź, B.M.K. MOTO  i przyjaciół klubu   „Radość”

 

Organizatorzy: Tomasz Kamiński (prezes Klubu „Radość”), Izabela   Bujnowska, Wiesława Duda, Daniela Laskowska, Danuta Zabłotna, Grażyna Mróz,   Agnieszka Kamińska, Dorota Myślińska, Elżbieta Mędrzycka, Wioletta   Węgorzewska, Bartosz Laskowski, Beata Czarnotta, Joanna Zakrzewska, Beata Sikorska.

Tekst: WD 

 

 

info. R. Kowalkowski

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

         Biblioteka szkolna to miejsce chętnie odwiedzane przez uczniów. 31 października do grona czytelników dołączyli najmłodsi uczniowie z klas I - V szkoły podstawowej. W czasie uroczystego "Pasowania na czytelnika" uczniowie obiecali, że będą kochali książki oraz sumiennie wypełniali obowiązki czytelnika. W spotkaniu uczestniczyli łącznicy biblioteczni, którzy przedstawili program artystyczny "W krainie bajek i baśni". Nie mogło zabraknąć zagadek dotyczących ulubionych bohaterów bajkowych oraz prezentacji wybranych książek dla dzieci. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek. Uśmiech gościł na twarzach wszystkich uczniów, a niektórzy z nich po zakończeniu uroczystości wypożyczyli swoje pierwsze książki z biblioteki.  

 

Beata Rypińska

 

 

PRZEGLĄD PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ

W ramach realizacji szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa” dnia 23.10.2018r. w naszej szkole odbył się „Przegląd Pieśni i Poezji Patriotycznej”. Dzieci i młodzież poprzez swoje występy popularyzowały historię Polski, chwaliły jej piękno oraz krzewiły kulturę narodową. Uczestnikami spotkania byli uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej, gimnazjum i klas Szkoły Specjalnej Przyspasabiajacej do Pracy. Przedstawiony repertuar był bardzo bogaty i niejednokrotnie poparty  ciekawymi rekwizytami i trafną interpretacją. Uczestników  przeglądu w tajemniczą studnię minionych czasów przeniosły również występy zaproszonych gości. Uczniowie trzech klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika w Iławie,   w barwnych strojach zatańczyli krakowiaka, do którego wtórował im chór śpiewając pieśń „Krakowiaczek jeden”. Natomiast młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego w Iławie zaprosiła słuchaczy do wysłuchania piosenek  takich jak: „Rękawiczki”, „Tango” i „Nasza klasa”.

Projekt „Wolna i Niepodległa” przyczynił się do zorganizowania spotkania słowno-muzycznego, które dzięki piosence i poezji zintegrowało dzieci i młodzież z różnorodnych środowisk i pozostawiło w nich piękne wspomnienia i niezapomniane chwile.

 

Info.: I.Pokojska

 

 

TORUŃ - CENTRUM POPULARYZACJI KOSMOSU

W dniu 19 października uczniowie trzech zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Torunia. Głównym punktem programu była wizyta w Planetarium, w którym obejrzeli seans  pt "Cudowna Podróż". W trakcie opowieści o Kosmosie uczniowie  poznali podstawowe gwiazdozbiory i związane z nimi mity greckie. Udali się także w podróż po Układzie Słonecznym z lądowaniem na powierzchni Księżyca i Marsa. Obejrzeli z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu i …..sprawdzali czy można w Kosmosie spotkać ufoludki.....

 

info Dorota Myślińska

 

 

XVIII DZIEŃ PAPIESKI - PROMIENIOWANIE OJCOSTWA

 

      Dnia 18. 10. 2018r. odbył się w naszej szkole apel z okazji XVIII Dnia Papieskiego, który przygotowali pani Elżbieta Mędrzycka i pan Walerian Lewko.  W tym roku  Dzień Papieski pod hasłem: „Promieniowanie Ojcostwa” związany jest z dwoma rocznicami z życia św. Jana Pawła II i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mija bowiem 60 lat od przyjęcia sakry biskupiej Karola Wojtyły, jak również 40 lat od jego wyboru na Stolicę Piotrową. Uczniowie czytający teksty przypomnieli wszystkim, że w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości warto sięgnąć po książkę Pamięć i tożsamość – znajdują się w niej bowiem rozważania mówiące o Ojczyźnie. Jak zwykle nie zabrakło też niespodzianek dla uczniów uczestniczących w apelu. Tym razem były to zadania związane z życiorysem naszego papieża – Polaka i obrazem ojca – wzoru do naśladowania. Uczniowie biorący udział w konkursie poradzili sobie doskonale ze wszystkimi zadaniami. W nagrodę otrzymali słodycze, długopisy i różańce poświęcone przez papieża Franciszka. Na koniec wszyscy, którzy uczestniczyli w apelu otrzymali pamiątkowe kartki ze św. Janem Pawłem II.                                                                                                                                               

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Info: Elżbieta Mędrzycka

 

 

DZIEŃ PAPIESKI

Dnia 15 października 2018r. w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w lławie przy ulicy Mirosławskiego odbył się Dzień Papieski. Była to 40 rocznica wyboru Karola Wojtyły na stolice Piotrową. Dzieci z naszej szkoły rozwiązywały krzyżówkę dotycząca życia Jana Pawła II. Gościem specjalnym naszego spotkania był ks. Tomasz Jeziorski, który mówił bardzo ciekawie na temat świętości i działalności Jana Pawła II, za co bardzo ks. Tomaszowi dziękujemy. 

Katechetka
Ewa Dudulska

 

 

                        info. R. Kowalkowski

WYCIECZKA DO WARSZAWY

17 października 2018 r. uczniowie trzech klas zespołów edukacyjno - terapeutyczny wraz z opiekunami wybrali się pociągiem na wycieczkę do Warszawy. Stolica przywitała uczestników piękna pogodą co sprzyjało spacerom ulicami wśród wieżowców i Pałacu Kultury. Głównym celem wyjazdu był spektakl w teatrze muzycznym "ROMA" pt. Księga Dżungli. Uwspółcześniona adaptacja powieści była okazją do  zmierzenia się z trudnościami i możliwościami jakie stwarza zderzenie się dziecięcego świata, ze światem  „dorosłych”.
Muzyczna opowieść, poprzez multimedialną oprawę i wesołą zabawę z publicznością uczulała na zagrożenia świata i uczyła akceptacji dla odmienności pokazując, że choć nikt nie jest doskonały, to wszyscy jesteśmy wartościowi. 

 

Wyjazd ten wzbudził wiele pozytywnych emocji o czym świadczyły uśmiechy i rozmowy podczas powrotu do Iławy.

 

 

Organizatorzy:

Magdalena Ciarczyńska

Monika Mężykowska

Justyna Zakrzewska

KOCHAM CIĘ POLSKO

Dnia 16. 10. 2018r. odbył się w naszej szkole konkurs „Kocham Cię Polsko” związany z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs przeznaczony był dla zespołów edukacyjno – terapeutycznych i grup rewalidacyjno - wychowawczych, uczących się w szkole przy ul. Kościuszki, który przygotowały panie: Justyna Zakrzewska, Monika Mężykowska i Elżbieta Mędrzycka. Uczniowie byli podzieleni na dwie drużyny – białych i czerwonych, które miały do wykonania różne zadania, a wśród nich: quiz wiedzy o Polsce, zabawy ruchowe i sprawnościowe związane z wiedzą o naszej Ojczyźnie. Nie zabrakło też pokazywanki do utworu muzycznego z programu „Kocham Cię Polsko”, o tym samym tytule, co nasz konkurs. Wszyscy występujący wykazali się dobrą znajomością wiedzy o swoim kraju, z radością wykonywali zadania ruchowe, co widać na zdjęciach, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy.

 

 

Info: Elżbieta Mędrzycka

KOCHAM CIĘ POLSKO

     W związku z realizacją szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa” dnia 16.10.2018r uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych przy ulicy Mierosławskiego wzięli udział w konkursie „Kocham Cię Polsko”. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą o naszym kraju. Odpowiadali na pytania związane z historią Polski, świetnie poradzili sobie z układaniem wyrazów z rozsypanki literowej oraz wykazali się również dużą znajomością mapy naszej ojczyzny.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy.

 

Organizatorzy:
Magdalena Ciarczyńska
Wioletta Węgorzewska
Ryszard Żuralski

 

 

                                                                                                                                                       

PODRÓŻ W CUDOWNY ŚWIAT NAUKI

     Dnia 12.10.2018r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej połączona z Pasowaniem na ucznia pod hasłem: Podróż w cudowny świat nauki. Ciekawy program artystyczno-muzyczny przedstawili nowi uczniowie naszej szkoły, których z radością powitaliśmy. Pasowania na ucznia dokonała pani dyrektor Beata Lenartowicza. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zachwycili nas układem tanecznym do utworu Hallelujah. Wszyscy nowo przyjęci uczniowie otrzymali piękne pamiątkowe dyplomy oraz kuferek niespodzianek. Całą uroczystość zaszczyciły panie wicedyrektor:p. Lucyna Bączek, p. Justyna Milewska, wszyscy nauczyciel, zaproszeni goście, rodzice, uczniowie. Zapraszamy do obejrzenia fotografii.

Tekst: M. Suwińska

 

 

info. R. Kowalkowski

WYSTAWA KSIĄŻEK

W naszej szkolnej bibliotece znajduje się wiele wartościowych książek, które mogą zainteresować zarówno młodszych jak i starszych czytelników. Niektóre z nich można było obejrzeć w ramach wystawy, która została przygotowana przez łączników bibliotecznych 10 października w naszej szkole. W czasie prezentacji wystawy  "Książki w kolorach jesieni" można było zamówić wybraną książkę, a także odpowiedzieć na pytania związane z czytelnictwem. Chętnych do udziału w mini - konkursie nie brakowało, a w nagrodę każdy z uczniów otrzymał zakładkę z planem lekcji. Książki zaprezentowane w czasie wystawy oraz wiele innych interesujących pozycji książkowych można znaleźć w szkolnej bibliotece. Zapraszamy!

 

Beata Rypińska

 

ZAJĘCIA NA BASENIE

9 października 2018r. uczniowie trzech zespołów edukacyjno - terapeutycznych wraz z opiekunami, w ramach zajęć kreatywnych uczących aktywnego spędzania czasu wolnego, spędzili przedpołudnie na zabawach na miejskiej pływalni. W związku z tym,że były to już drugie zajęcia w tym roku coraz więcej uczniów podjęło wyzwanie nauki pływania na dużym basenie. Wierzymy, że do końca roku szkolnego wszyscy spróbują swoich sił na tarach pływackich. 

 

  

 

  

 

Opiekunowie:

Justyna Zakrzewska 

Monika Mężykowska

Magdalena Ciarczyńska

 

WYCIECZKA Z INTERNATU DO CENTRUM NAUKI EXPERYMENT W GDYNI

 

Wycieczka do Centrum Nauki Experyment w Gdyni

w dniu 27 września 2018 r.

            Dnia 27 września  w czwartek 2018 roku uczniowie ZPSW w Iławie z  II grupy wychowawczej, którzy wyróżnili się zaangażowaniem w sprawy internatu oraz postawą obywatelską  razem z wychowawcą  Stanisławem Pawlikowskim  wybrali się wycieczkę do  Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

            Głównym celem wyjazdu było umożliwienie uczniom osobistego udziału w różnorodnych eksperymentach, które pozwalają  w poznaniu

 i uświadomieniu sobie złożoności otaczającego nas świata.    

            Po przybyciu na miejsce do Centrum Nauki Experyment w Gdyni  o godzinie 10.30.  zwiedziliśmy cztery wystawy:  „Akcja: człowiek „ , „Niewidoczne siły”, „Drzewo życia „ oraz „Hydroświat”

            Na stanowisku „Akcja: człowiek” poznaliśmy  tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu, jak działają nasze zmysły. Sprawdziliśmy jak będziemy wyglądać za kilkanaście lat. 

         Na wystawie „Niewidoczne siły” zapoznaliśmy  się i mam nadzieję zaprzyjaźniliśmy  z niezwykle interesującą  dziedziną wiedzy jaką jest fizyka – poznaliśmy tam naturę dźwięku,  istotę elektryczności i magnetyzmu. Była to znakomita okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego.

         Nie mniej interesującą była wizyta na wystawie „Hydroświat”, która dostarczyła nam mnóstwo zabawy , a przy okazji poznaliśmy  między innymi działanie śluzy, tamy oraz zapory wodnej, udało się nam stworzyć dwumetrowy wir, a także poznaliśmy jak powstają fale morskie. Zadziwiła nas  ogromna moc wodnych żywiołów, które człowiek „zaprzęgnął” do swoich celów.

         „Drzewo życia” przybliżyło nam piękno i fascynujące działanie przyrody. Na własnej skórze doświadczyliśmy trzęsienia ziemi, sprawdziliśmy jak widzą, a także poznaliśmy jakie dźwięki wydają różne zwierzęta.

         Wizyta w  Centrum Nauki Experyment  w Gdyni pomogła nam lepiej zrozumieć otaczające procesy i pobudziła ciekawość świata. Mogliśmy sami przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki.

         W drodze powrotnej o godzinie 16.30 zatrzymaliśmy się jeszcze na obiad w MC Donaldzie w Tczewie. Do internatu w Iławie powróciliśmy o godzinie 18.30 dokładnie na kolację .  Wycieczkę uważamy za bardzo udaną, a chłopcy biorący udział w tym przedsięwzięciu mieli okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zagłębiać naukę i przy tym doskonale się bawić.

         Na zakończenie naszej relacji z wycieczki pragniemy podziękować Dyrekcji  ZPSW  w  Iławie za nieodpłatne udostępnienie nam busa szkolnego, a panu Krzysztofowi dziękujemy za to, że nas bezpieczne dowiózł do miejsca docelowego i z powrotem

 

 

                                                   Wychowawca:  Stanisław Pawlikowski

 

lightbox  lightbox  lightbox

 

lightbox   lightbox

 

 

 

 

  

KWADRANS NA KSIĄŻKĘ

Uczniowie z zespołów edukacyjno-terapeutycznych, wychowawcy klas oraz zaproszeni goście wzięli udział w pierwszym w nowym roku szkolnym spotkaniu z cyklu "Kwadrans na książkę", które odbyło się 4 października 2018 r. w szkolnej bibliotece. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali "Legendy o smoku wawelskim" oraz opowiadania o historii naszego kraju z książki "Kocham Polskę". W tym szczególnym - 2018 roku z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie będą mieli okazję poznać opowiadania związane z początkiem państwa polskiego, ważnymi wydarzeniami oraz postaciami w dziejach naszej ojczyzny. Następne spotkanie już za tydzień w bibliotece szkolnej. Zapraszamy...

 

Organizatorzy: Agnieszka Kamińska, Jolanta Mejka, Dorota Myślińska, Beata Rypińska

 

  

BYLIŚMY W ZOO

     Dnia 1.10.2018r.  klasa I-III SP (wych. p.Marzanna Suwińska) wraz z klasą III GMSSPP (wych.p. Grażyna Mróz) wybrała się na wycieczkę pociągiem pendolino do Gdańska Oliwy do ZOO. Od samego rana dopisywała nam piękna słoneczna pogoda. Podróż tak luksusowym pociągiem wprawiła nas w doskonały nastrój. Bardzo długo spacerowaliśmy po ZOO poznając tryb życia wielu egzotycznych zwierząt. Zachwycały nas smukłe żyrafy,potężne hipopotamy, słonie,dzikie koty: tygrysy. pantery, lwy. Zobaczyliśmy groźne krokodyle, ale najbardziej rozbawiły nas skoczne małpiatki.Wielu z nas zaskoczyły jedne z nielicznych nielatających ptaków- słodkie pingwiny. W połowie trasy zjedliśmy pyszny obiad i mogliśmy ruszyć w dalszą podróż w krainie dzikich zwierząt. Nie zabrakło także czasu na zakup drobnych pamiątek.         

 

Wycieczka była bardzo udana i radośni wróciliśmy pendolino do Iławy.

Tekst: M. Suwińska

 

 

info. R. Kowalkowski

 

WIZYTA W LESIE

W piątek 28 września uczniowie klas VI i VII spotkali się z Panem Jarkiem - leśniczym na ścieżce dydaktycznej w Siemianach. W czasie spaceru uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat lasu i jego mieszkańców. Kulminacyjnym punktem wycieczki było wspólne pieczenie kiełbasek na specjalnie przygotowanej polanie. na zakończenie Pan leśniczy mile wszystkich zaskoczył drobnymi upominkami.

To dopiero początek naszej współpracy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie. 

 

Organizatorzy: Justyna Zakrzewska, Monika Mężykowska

 

     

 

  

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

     W piątek 28 września 2018r. odbyła się w naszej szkole zabawa z okazji Dnia Chłopaka. Podczas rozpoczęcia zabawy został ogłoszony trudny  konkurs dla par. Pary  musiały przez całą zabawę bawić się razem i nie zmieniać partnera. Pani I. Bujnowska, I. Pokojska i W. Węgorzewska bacznie obserwowały, które pary wytrwały do końca bawiąc się razem. Panie wybrały jedną parę wierną sobie – Wiktorię Szczepańską i Sylwestera Meterę. Trzy pozostałe pary tylko na chwileczkę zmieniły partnera, ale wróciły do siebie. Były to: Ania Mówińska i Michał Lempke, Wiktoria Wasielewska i Patryk Zawolski oraz Seweryn Krakowiak i Antosia Ruda-Twarda.

     Chętne osoby brały udział w różnych konkursach, za co zostały obdarowane słodkościami. Wszyscy uczestnicy odtańczyli pod kierunkiem pani Marzanny Suwińskiej taniec „Chocollate”.

Uczniowie bawili się świetnie do samego końca a rytmiczna muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca.

 

Tekst: Danuta Dzikowska                                                    

Organizatorzy:Danuta Dzikowska, Marzanna Suwińska, Ryszard Zuralski 

 

            

                                     info. R. Kowalkowski

                                                  

                                                                                              

 

OGNISKO

     Dnia 25.09.2018r. zespoły edukacyjno-terapeutyczne gimnazjum i klas SSPP powitały jesień wspólnym spotkaniem ogniskowym. Było nie tylko pieczenie kiełbasek, ale i zadania, konkursy oraz zabawy przygotowane przez każdą klasę. Całość imprezy uatrakcyjniała ogniskowo-turystyczna muzyka przygotowana przez  klasę I-II SSPP, której wychowawczynią jest Pani Wiesława Duda.

Dziękuję wszystkim klasom za sprawne zorganizowanie opału i wspólną, wesołą zabawę.

 Tekst: I.Pokojska

                           

                               info. R. Kowalkowski

„My uczniowie klasy pierwszej..” czyli o otrzęsinach klasy I Branżowej I stopnia.

 

Uroczystość odbyła się dnia 26. 09. 2018r. w sali gimnastycznej Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Iławie.   Zanim „pierwszaki” złożyli ślubowanie czekały na nich zadania do wykonania. Pani Ela Mędrzycka i pani Mariola Konicz przygotowując je postarały się, żeby były związane z zawodem kucharza, ale i nie tylko. Oprócz umiejętności gastronomicznych uczniowie mieli także wykazać się zdolnościami plastycznymi, muzycznymi i inwencją twórczą podczas zadania z przepisami potraw i reklamą wylosowanych narzędzi gastronomicznych. Ponadto każdej konkurencji towarzyszyła dobrana tematycznie muzyka. 

  Wśród konkurencji nie zabrakło:                                                                                             „orzeźwienia” –  odgadnięcie rodzaju soku po jego spożyciu                                                        „biegu farmera” – zebranie na czas jak największej ilości ziemniaków                                           „słodkiej pokusy” – zjedzenie ubitej śmietany bez użycia rąk i z zasłoniętymi oczami                      „piania koguta” – zaśpiewanie wylosowanej piosenki (fragment)                                                  zadania „zgadnij, kto to?” – wykonanie wizerunku wychowawcy w ciągu trzech minut

 

Cóż więcej dodać? Chyba to, że cała impreza przebiegała w serdecznej i wesołej atmosferze. „Pierwszaki” pokazały, że potrafią dobrze się bawić i mają predyspozycje do zawodu kucharza.

 

 Info: Elżbieta Mędrzycka

 

BEZPIECZNY PRZEJAZD - SZLABAN NA RYZYKO

 

W piątek 14.09.2018r. uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnym etapie akcji,, Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko", tym razem było to uczestnictwo w pokazie symulacji wypadku pociągu z samochodem . Obserwowaliśmy też pokaz służb ratowniczych i PCK oraz mogliśmy wejść do prawdziwej lokomotywy.
Beata Sikorska
NIEZWYKŁA HISTORIA.....

 

   Kilka dni temu zamieściliśmy informację o Wirtualnej Adopcji kocicy Aliszy. Po opublikowaniu zdjęcia.... kotkę ...rozpoznali jej właściciele.

Okazało się, że kotka wyszła z domu w lipcu i ..... niestety nie wróciła. Właściciele poszukiwali jej przez jakiś czas po czym z żalem uznali, że pewnie odeszła już .....na zawsze . Alisza okazała się Łatką , za którą tęskniła cała kochająca rodzina . Kotka już dziś wróciła do swojego domu.

A nas czeka kolejna wyprawa do Schroniska ....i wybierzemy następnego kotka do Wirtualnej Adopcji . Może jemu też przyniesiemy szczęście.

 

uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szk. podst. z wychowawcami

SZANUJĄC MUNDUR SZANUJESZ OJCZYZNĘ

 

 

   Dzisiejsze spotkanie (17.09) zgromadziło całą szkołę. Kolejny raz mieliśmy przyjrzeć się wartości jaką stanowi dla nas Ojczyzna. Wśród zaproszonych gości była grupa rekonstrukcyjna młodzieży ze szkoły podstawowej w Suszu na czele z Panem Dyrektorem Włodzimierzem Palińskim. Zaproszeni zostali także przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Staży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei i Służby Więziennej. Taka grupa mundurowych w jednym czasie i miejscu? Tematem spotkania był mundur, szacunek dla niego, jego znaczenie. Stąd właśnie obecność tak różnych służb w mundurach. 

   Grupa rekonstrukcyjna w mundurach z II wojny światowej przedstawiająca żołnierzy V Brygady Wileńskiej prezentowała nam czas odzyskiwania niepodległości. mogliśmy zobaczyć, a nawet wziąć do ręki broń różnego rodzaju i kalibru z minionego okresu. 

   Tymczasem współcześni mundurowi (nasi Goście) pięknie opowiedzieli nam o mundurze i o ich szacunku dla stroju służbowego w którym każda ze służb się prezentowała. Było to bardzo inspirujące spotkanie. Kolejne z serii na 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

 

 

 

zdjęcia R. Kowalkowski

film B. Laskowski

tekst W. Lewko

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

15 września obchodziliśmy Dzień Kropki - święto kreatywności. Z tej okazji chętni uczniowie wykonywali w ciągu ostatniego tygodnia prace plastyczne, których bohaterką była......KROPKA. Wszystkie prace można oglądać w holu szkoły na parterze.

organizatorzy: D.Myślińska, B.Czarnotta, A.Kamińska

 

 

WIRTUALNA ADOPCJA PSA I KOTA

Kolejny rok za zgodą i z pomocą rodziców uczniów z pięciu zespołów edukacyjno-terapeutycznych kontynuujemy akcję Wirtualnej Adopcji. 

W piątek wybraliśmy się w odwiedziny z prezentami do naszego podopiecznego psa Marka - zabraliśmy go na spacer. Była to również okazja do wybrania kolejnego kotka do adopcji, ponieważ Szogun znalazł prawdziwy dom i rodzinę.  Tym razem nasz wzrok zatrzymał się na pięknej kotce. Ma na imię ALISZA.

info. D.Myślińska 

 

        

SPOTKANIE Z FILMEM

     13 września 2018r. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli, wybrali się do kina. Tym razem na „Krzysiu, gdzie jesteś?” – amerykański film familijny z 2018 roku oparty na podstawie książki z serii Kubuś Puchatek z 1926 roku autorstwa brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne’a. Film łączy technikę animacji trójwymiarowej z grą prawdziwych aktorów.

 Czekajcie na kolejną przygodę z filmem. Do zobaczenia w kinie.

 

 I. Bujnowska, W. Duda, B. Sikorska.

 

Podziękowania dla wychowawców klas za zebranie pieniędzy na bilety, a rodzicom za wpłaty.

 

 

 

                                          info. R. Kowalkowski

Początek roku szkolnego 2018/19

 

 

            Rozpoczęcie roku szkolnego to ważna data w kalendarzu każdego ucznia. Zaczyna się kolejny etap na drodze zdobywania wiedzy. To początek porannego wstawania i codziennych obowiązków, ale także spotkań z kolegami, imprez szkolnych i ciekawych wycieczek.

            Serdecznie witamy w naszej szkole nowych wychowanków, a wszystkim Wam drodzy Uczniowie życzymy powodzenia!

Treść nowego pytania:

Kalendarz

 

LICZNIK
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )