images_1herb

         Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie

MENU
STRUKTURA ZESPOŁU
Internat
Dla nauczycieli
Dla rodziców
Ciekawe i przydatne
KSIĘGA GOŚCI

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Rok szkolny 2019/2020  

 

 

 

 

 

 PLAN PRACY BIBLIOTEKI

 

 

 

W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

 

 

Dni tygodnia

Godziny pracy

Ilość godzin

Poniedziałek

8.30 - 14.30

 

6

Wtorek

7.35 – 13.35

 

6

Środa

7.45 – 14.45

 

7

Czwartek

7.45 – 13.45

 

6

Piątek

7.45 – 12.45

 

5

Razem:

30

 

 

 

                                                                                      Bibliotekarka - mgr Beata Rypińska

 

 

 

 

 

 

                                                         

WYSTAWA KSIĄŻEK

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w naszej szkole została zorganizowana wystawa książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROZPOCZYNAMY SPOTKANIA Z CYKLU KWADRANS NA KSIĄŻKĘ

3 października 2019 r. odbyło się pierwsze w bieżącym roku szkolnym spotkanie z cyklu "Kwadrans na książkę" dla uczniów z zespołów edukacyjno-terapeutycznych. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali jesienną historię " Z przygód krasnala Hałabały" Lucyny Krzemienieckiej. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania, a na zakończenie spotkania niektórzy wypożyczyli pierwsze w nowym roku szkolnym książki.

 

 

AKCJA PODRĘCZNIKOWA

NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020

  

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Tydzień bibliotek to ogólnopolska akcja, która ma na celu promocję czytelnictwa oraz bibliotek. Odbywa się ona w dniach: 8 - 15 maja i jest organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W naszej szkole w tych dniach odbyły się spotkania czytelnicze z cyklu "Kwadrans na książkę", w którym uczestniczyli uczniowie z zespołów edukacyjno - terapeutycznych oraz "Spotkanie z ciekawą książką" dla uczniów z grup rewalidacyjno - wychowawczych. Została również zorganizowana wystawa książek w szkolnej bibliotece. Każdy mógł znaleźć dla siebie interesującą książkę. Wystawę będzie można obejrzeć do 25 maja. Zapraszamy do odwiedzania szkolnej biblioteki.

 

 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

 

 

   Tydzień bibliotek to ogólnopolska akcja, która ma na celu promocję czytelnictwa oraz bibliotek. Odbywa się ona w dniach: 8 - 15 maja i jest organizowana od roku 2004 przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W naszej szkole w tych dniach będą zorganizowane spotkania czytelnicze dla uczniów z cyklu: "Kwadrans na książkę", " Spotkanie z ciekawą książką" oraz wystawa książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.. Zapraszamy!

 

8 MAJA - DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

DZIEŃ KSIĄŻKI

 

23 kwietnia obchodzimy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto organizowane w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W IV Dniu Książki w naszej szkole odbyła się wystawa książek zakupionych do szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W przygotowaniu wystawy udział wzięli łącznicy biblioteczni, którzy włączyli się również w przeprowadzenie konkursu pod hasłem: "Książki - nasi przyjaciele". Każdy uczestnik konkursu, który udzielił poprawnej odpowiedzi na wylosowane pytanie, otrzymał słodką niespodziankę. Chętnych do udziału w zabawie konkursowej nie brakowało, zaś książki z wystawy można już wypożyczać z biblioteki szkolnej. Zapraszamy!

 

 

JAN BRZECHWA DZIECIOM

      28 marca 2019 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy pod hasłem "Brzechwa dzieciom". Uczniowie z klas I - VII Szkoły Podstawowej uczestniczący w spotkaniu wysłuchali kilku wierszy znanego poety, a następnie odpowiadali na pytania związane z twórczością autora. Okazało się, że do ulubionych przez dzieci wierszy należą: "Samochwała", "Leń", "Na straganie", a także "Pomidor", "Zapałka", "Szczotka i grzebień" oraz "Jajko". Niektóre z wierszy uczniowie znali na pamięć. Konkurs przebiegał w radosnej atmosferze wspólnej zabawy i poszukiwania odpowiedzi na pytania konkursowe. Pomocne okazały się rekwizyty związane tematycznie z treścią wierszy Jana Brzechwy, np. warzywa: koper, szczypior, cebula oraz pomidor. Wszyscy uczestnicy konkursu czytelniczego okazali się zwycięzcami. W nagrodę otrzymali zakładki do książek.

 

 

 

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

17  stycznia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z cyklu "Kwadrans na książkę", w czasie którego wszyscy wysłuchali opowiadania pt. "Basia i narty". Uczniowie rozmawiali również na temat bezpiecznych zabaw w czasie ferii zimowych.

 

Życzymy wszystkim radosnych i bezpiecznych ferii.

 

W świątecznym nastroju

         13 grudnia 2018 r. odbyło się cykliczne spotkanie czytelnicze dla uczniów z zespołów edukacyjno -terapeutycznych - "Kwadrans na książkę". Tym razem w świątecznym nastroju uczniowie wysłuchali opowiadań pt.: "Pachnąca choinka" oraz "Przygoda na świątecznym drzewku". Uczestnicy spotkania nagrodzili oklaskami wzruszające historie, w których na pierwszym planie znalazła się choinka.

 

 

SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

       12 grudnia 2018 roku w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Szkoły Branżowej I stopnia oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Uczestnicy konkursu prezentowali wiersze o tematyce patriotycznej.

 

NASZA OJCZYZNA W POETYCKICH STROFACH

 

"Nasza ojczyzna w poetyckich strofach" - to tytuł programu artystycznego zaprezentowanego w bibliotece szkolnej w dniu 6 grudnia 2018 r. W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy, którzy z zainteresowaniem wysłuchali wierszy oraz piosenek o tematyce patriotycznej. Osoby chętne mogły wziąć udział w konkursie, w którym można było wykazać się wiedzą na temat naszej kochanej ojczyzny - Polski.

 

 

 

 

 

MIKOŁAJ W BIBLIOTECE

 

6 grudnia odwiedził nas w bibliotece święty Mikołaj. I to z samego rana, przynosząc nam słodkie podarunki.

 

KSIĄŻKI WSRÓD NAS

 

29 listopada odbyło się spotkanie czytelnicze w grupach rewalidacyjno-wychowawczych pod hasłem "Książki wśród nas". Magda i Piotr czytali książki pt. "W domu" oraz "Na wsi". Nie mogło oczywiście zabraknąć wspólnego oglądania kolorowych ilustracji.

 

KWADRANS NA KSIĄŻKĘ

 

Nasz kolejne spotkanie w bibliotece z cyklu "Kwadrans na książkę" odbyło się w ostatni czwartek listopada. Tym razem wysłuchaliśmy legendy: "O gołębiach - rycerzach księcia Probusa",  a także kolejnej historii z książki "Kocham Polskę" . Nie mogło oczywiście zabraknąć zabawnego opowiadania z "Pamiętnika Bajetana Hopsa". Tym razem historii pod tytułem: "Pozamiatane". Spotkanie upłynęło nam w radosnej atmosferze, a nasz kwadrans troszkę się przedłużył...

 

SŁOWA I SŁÓWKA - ANDRZEJKOWA KRZYŻÓWKA - KONKURS

 

 

28 listopada 2018 r. w czasie zabawy andrzejkowej odbył się mini- konkurs "Słowa i słówka - andrzejkowa krzyżówka". Uczniowie chętnie rozwiązywali krzyżówki oraz zagadki, przygotowane przez panią Jolantę Brzeziński oraz panią Beatę Rypińską. Wszyscy uczestnicy językowej zabawy otrzymali słodki poczęstunek.

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

      Biblioteka szkolna to miejsce chętnie odwiedzane przez uczniów. 31 października do grona czytelników dołączyli najmłodsi uczniowie  z klas I - V szkoły podstawowej. W czasie uroczystego "Pasowania na czytelnika" uczniowie obiecali, że będą kochali książki oraz sumiennie wypełniali obowiązki czytelnika biblioteki. W spotkaniu uczestniczyli łącznicy biblioteczni, którzy przedstawili program artystyczny " W krainie bajek i baśni". Nie mogło zabraknąć zagadek dotyczących ulubionych bohaterów bajkowych oraz prezentacji wybranych książek dla dzieci. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek. Uśmiech gościł na twarzach wszystkich uczniów, a niektórzy z nich po zakończeniu uroczystości wypożyczyli swoje pierwsze książki z biblioteki.  

 

 

 

 

PAŹDZIERNIKOWE SPOTKANIA CZYTELNICZE

WYSTAWA KSIĄŻEK

W naszej szkolnej bibliotece znajduje się wiele wartościowych książek, które mogą zainteresować zarówno młodszych jak i starszych czytelników. Niektóre z nich można było obejrzeć w ramach wystawy, która została przygotowana przez łączników bibliotecznych 10 października w naszej szkole. W czasie prezentacji wystawy  "Książki w kolorach jesieni" można było zamówić wybraną książkę, a także odpowiedzieć na pytania związane z czytelnictwem. Chętnych do udziału w mini - konkursie nie brakowało, a w nagrodę każdy z uczniów otrzymał zakładkę z planem lekcji. Książki zaprezentowane w czasie wystawy oraz wiele innych interesujących pozycji książkowych można znaleźć w szkolnej bibliotece. Zapraszamy!

 

Beata Rypińska

 

 

KWADRANS NA KSIĄŻKĘ

Uczniowie z zespołów edukacyjno-terapeutycznych, wychowawcy klas oraz zaproszeni goście wzięli udział w pierwszym w nowym roku szkolnym spotkaniu z cyklu "Kwadrans na książkę", które odbyło się 4 października 2018 r. w szkolnej bibliotece. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali "Legendy o smoku wawelskim" oraz opowiadania o historii naszego kraju z książki "Kocham Polskę". W tym szczególnym - 2018 roku z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie będą mieli okazję poznać opowiadania związane z początkiem państwa polskiego, ważnymi wydarzeniami oraz postaciami w dziejach naszej ojczyzny. Następne spotkanie już za tydzień w bibliotece szkolnej. Zapraszamy...

 

Organizatorzy: Agnieszka Kamińska, Jolanta Mejka, Dorota Myślińska, Beata Rypińska

 

 

AKCJA PODRĘCZNIKOWA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Rozpoczął się nowy rok szkolny 2018/2019, a wraz z nim akcja podręcznikowa w szkolnej bibliotece. Uczniowie oraz nauczyciele odbierają zamówione podręczniki, materiały edukacyjne oraz ćwiczeniowe. 

 


 

 

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE

23 maja 2018 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z pisarką panią Niną Drej, która przyjechała do nas z Siemian. Pani Nina jest autorką książek: „ Za drzwiami młodości”, „Dom nad Jeziorakiem”, „Oto człowiek” oraz „Kocim okiem”. Właśnie ta ostatnia książka towarzyszyła nam w czasie spotkania. Narratorką a zarazem główną bohaterką książki jest kotka Frida, która bacznie obserwuje otaczający ją świat i ludzi. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, że Frida trafiła na karty książki wprost z domu pisarki, która okazała się wielką miłośniczką zwierząt. W czasie spotkania usłyszeliśmy wybrane fragmenty książki „Kocim okiem” a także wiele ciekawych historii z życia zwierząt domowych: kotów i psów. Okazało się, że pani Nina pisze również wiersze, a jeden z nich pod tytułem „Pani Jezioraka” został zaprezentowany uczniom oraz nagrodzony dużymi brawami. W czasie spotkania autorskiego nie mogło zabraknąć pytań uczestników, na które pisarka ciekawie odpowiadała. Można było również kupić książkę pt. „Kocim okiem” oraz tradycyjnie otrzymać autograf autorki. To było bardzo interesujące spotkanie i mamy nadzieję, że nie ostatnie z udziałem pani Niny Drej w naszej szkole.

 

Beata Rypińska

 

 

DZIEŃ KSIĄŻKI

"Witam Cię kartek szelestem, tytułem na pierwszej stronie. Witam, bo po to przecież jestem, abyś mnie ujął w dłonie i czytał." Słowa wiersza Edwarda Szymańskiego wprowadziły uczniów zespołów edukacyjno - terapeutycznych w świat czytelniczej przygody. 23 kwietnia 2018 roku z okazji III Dnia Książki pod hasłem "Książka - to lubię" łącznicy biblioteczni przygotowali program artystyczny, który zaprezentowali w szkolnej bibliotece. W ramach III Dnia Książki zorganizowana została w szkole wystawa książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa.  Odbył się również konkurs "Książki - nasi przyjaciele"", w którym zainteresowani uczniowie mogli wykazać się wiedzą z zakresu czytelnictwa. Chętnych do udzielania odpowiedzi było wielu, a w nagrodę można było otrzymać słodkie niespodzianki. Zapraszamy do odwiedzania szkolnej biblioteki, w której każdy znajdzie dla siebie interesującą książkę.

 

Beata Rypińska

 


 

 

PRZEDSTAWIENIE "O SMOKU SPOD WAWELU"

23 marca 2018 r. w szkolnej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z ciekawą książką połączone z inscenizacją w wykonaniu łączników bibliotecznych. W spotkaniu brali udział uczniowie z grup rewalidacyjno-wychowawczych. Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali książki "O smoku spod Wawelu" Wojciecha Widłaka oraz obejrzeli inscenizację zaprezentowaną przez uczniów zaangażowanych na co dzień w życie biblioteki szkolnej. To było radosne spotkanie, które upłynęło w miłej i pogodnej atmosferze.

 

 

LEGENDA O LECHU, CZECHU I RUSIE

8 marca 2018 r. w szkolnej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Kwadrans na książkę". Tym razem uczniowie z zespołów edukacyjno-terapeutycznych wysłuchali legendy "O Lechu, Czechu i Rusie". Legendzie towarzyszyła inscenizacja przygotowana przez wychowawców klas. W role poszczególnych bohaterów mogli również wcielić się chętni uczniowie. iNie brakowało osób, które spróbowały swoich aktorskich umiejętności.

KWADRANS NA KSIĄŻKĘ

15 lutego 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z cyklu "Kwadrans na książkę", w którym brali udział uczniowie z zespołów edukacyjno - terapeutycznych szkoły podstawowej. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilku opowiadań: "Pamiątka siódma, czyli urodzinowa świeczka" z "Wielkiej księgi detektywa Pozytywki", "Niedźwiadki na podwórku" i "Przepyszna, zdrowa przekąska". Okazało się, że czytelniczy kwadrans upłynął bardzo szybko, a uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadań oraz chętnie odpowiadali na pytania związane z przygodami poznanych bohaterów. To był radosny czas wspólnej podróży w świecie książek. Następne spotkanie czytelnicze z cyklu "Kwadrans na książkę" już w marcu.

 

Agnieszka Kamińska, Beata Czarnotta, Dorota Myślińska, Jolanta Mejka, Sabina Górska, Joanna Jankowska, Justyna Zakrzewska, Beata Rypińska

 

 


LUBIMY CZYTANIE

8 lutego 2018 r. uczniowie z zespołów edukacyjno-terapeutycznych spotkali się w bibliotece, aby wspólnie wysłuchać opowiadań czytanych przez nauczycieli w ramach cyklu "Kwadrans na książkę".  Tym razem były to: "Legenda o zagubionym domu" oraz opowiadanie pt. "Tajemniczy złoczyńca". Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali zabawnych opowiadań oraz odpowiadali na pytania związane z poznanymi historiami. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze... Kolejny "Kwadrans na książkę" już za tydzień.

 


PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA 2017/2018

W czasie apelu szkolnego odbyło się podsumowanie wydarzeń, które miały miejsce w pierwszym półroczu roku szkolnego 2017/2018.

Wyróżnieni zostali uczniowie, którzy najczęściej odwiedzali szkolną bibliotekę i wypożyczyli najwięcej książek. Należą do nich:

 

1. Paweł Karłowski     - kl. V a z     -      28 książek

2. Kacper Starczewski - kl. V SP     -      27 książek

3. Łukasz Łożyński     - kl. V b z     -      24 książki

4. Julia Jabłońska      - kl. IV z       -      20 książek

5. Tymoteusz Rygielski  - kl. V az   -     19 książek

6. Piotr Falkowski          - kl. II G   -     18 książek

7. Anna Lewandowska   - kl. V bz   -     17 książek

8. Jakub Cabaj             - kl. III G   -     16 książek

9. Dorota Ziółkowska   - kl. II ZSZ  -     13 książek

10. Izabela Warmińska  - kl. V SP   -     13 książek

11. Dominik Herubiński - kl. II G    -     11 książek

12. Magdalena Wilk      - kl. I BS I st. - 10 książek

13. Norbert Szczepański - kl. I BS I st. -10 książek

14. Dominika Kwaśniewska - kl. VII SP -10 książek

 

Klasy wyróżniające się w czytelnictwie:

 

1. kl. IV - V  SP - 72 ksaiążki

2. kl. V az    SP - 62 książki

3. kl. V bz    SP - 61 książek

 

                                                          Gratuluję wyróżniającym się czytelnikom!

 

STYCZNIOWE SPOTKANIE Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ

  

 

19 stycznia 2018 r. odbyły się spotkania czytelnicze w grupach rewalidacvjno-wychowawczych: I, II i III pod hasłem "Styczniowe spotkania z ciekawą książką". Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali zabawnych wierszyków o ptakach i zwierzętach zamieszczonych w książeczkach pt.: "Ptaki polskie" oraz "Dzieci zwierząt" Rafała Wejnera. Wspólne czytanie było połączone z oglądaniem barwnych ilustracji, które wzbudziły wiele emocji. Spotkania upłynęły w miłej i serdecznej atmosferze, która sprzyjała dobremu wprowadzeniu w czas ferii zimowych, które przed nami...

ODWIEDZAMY MIEJSKĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ - 19.12.2017

19 grudnia 2017 wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pani bibliotekarka opowiedziała nam o zbiorach bibliotecznych, pokazała wypożyczalnię dla dorosłych i młodzieży, czytelnię oraz wypożyczalnię książek dla dzieci. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji przekazanych przez panią Cecylię Makiewicz. Chętnie wrócimy do Biblioteki Miejskiej po raz kolejny...

 

 

 

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ -18.12.2017

18 grudnia łącznicy biblioteczni oraz  aktywni czytelnicy włączający się na co dzień w życie biblioteki wzięli udział w spotkaniu opłatkowym. Podzieliliśmy się opłatkiem oraz złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. To był szczególny i wyjątkowy czas...

 

 

 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA - 14.12.2017

 

 

 

 

GRUDNIOWE SPOTKANIA Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ

1 grudnia 2017 roku  łącznicy biblioteczni odwiedzili kolegów i koleżanki z grupy rewalidacyjno -wychowawczej. To pierwsze spotkanie z cyklu zaplanowanych na grudzień wydarzeń czytelniczych. Magda i Piotr czytali wybrane książeczki z serii pt. "Mały chłopiec". Uczniowie spotkali się z bardzo miłym przyjęciem. Już wkrótce odbędzie się następne spotkanie...

 

 

 

KWADRANS NA KSIĄŻKĘ

15 listopada 2017 r. odbyło się w szkolnej bibliotece pierwsze spotkanie z cyklu "Kwadrans na książkę". Uczestniczyli w nim uczniowie z zespołów edukacyjno-terapeutycznych wraz z wychowawcami. Uczestnicy spotkania wysłuchali fragmentów książek " Wielkiej księgi detektywa Pozytywki" Grzegorza Kasdepke oraz "Niedźwiadki na podwórku - elementarz matematyczny". Fragmenty książek przeczytały panie: Beata Rypińska oraz Agnieszka Kamińska. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali ciekawych historii, a następnie bardzo chętnie odpowiadali na pytania. Następne spotkanie już za tydzień...

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE LITERACKIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Biblioteka szkolna jest miejscem chętnie odwiedzanym przez uczniów. Każdy znajdzie tutaj dla siebie wartościową książkę, na kartach której przeniesie  się w nowy, nieznany świat... 27 października 2017 r. uczniowie klas: IV-V az, V az oraz V bz szkoły podstawowej brali udział w spotkaniu czytelniczym pod hasłem "Poeci dzieciom". Młodzi czytelnicy z  zainteresowaniem wysłuchali wierszy polskich poetów, a następnie sami zdecydowali, który utwór był najciekawszy... Okazało się, że wiersz Aleksandra Fredry pt.: "Paweł i Gaweł" uzyskał największe uznanie słuchaczy. Uczestnicy spotkania wykazali się znajomością utworów literackich, a nawet potrafili zaśpiewać piosenkę z poetyckim tekstem "Pieski małe dwa". W miłej atmosferze upłynął czas naszego spotkania w krainie poezji dziecięcej. Następne spotkanie już wkrótce.

 

Beata Rypińska

 

TAJEMNICE BIBLIOTEKI

Biblioteka szkolna kryje wiele tajemnic... Niezwykłe historie, ciekawe przygody można odkryć w książkach znajdujących się w szkolnej bibliotece... 20 października 2017 r. łącznicy biblioteczni przygotowali wystawę książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wystawie towarzyszył konkurs "Tajemnice biblioteki", który cieszył się szczególnym zainteresowaniem uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Niektórzy chcieli od razu zabrać książki do domu... Książki z wystawy oraz wiele innych ciekawych utworów literatury pięknej można na co dzień znaleźć w bibliotece, dlatego serdecznie zapraszamy do krainy książek.

 

Beata Rypińska

Łącznicy biblioteczni

 

 

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )