Od wiosny drzwi w klasach naszej szkoły są przyozdobione fragmentami upamiętniającymi 100 lat niepodległości naszego kraju.
WYCIECZKA DO WARSZAWY
W ramach działań " Wolna i niepodległa " uczniowie naszej szkoły wybrali się do Warszawy. W dobrych humorach i z ciekawością w oczach spacerowaliśmy ulicami naszej stolicy. Zobaczyliśmy najważniejsze zabytki Warszawy. Dzięki pani przewodniczce z Domu Spotkań z Historią poznaliśmy dzieje kolumny Zygmunta, Zamku Królewskiego, usłyszeliśmy o tym, czym zajmowali się mieszkańcy Warszawy sto lat temu. Wiemy, że 11 listopada 1918 roku przypadał w poniedziałek. To trochę metaforyczne otwarcie nowego tygodnia i nowej historii Polski. Polski wolnej i niepodległej. Duże wrażenie zrobił na nas spacer murami obronnymi, a także urocza Starówka. W czasie zwiedzania stolicy nie mogło również zabraknąć wizyty na stadionie narodowym. Niesamowite wrażenie! Kto jeszcze nie widział, niech koniecznie zobaczy. Warto!
Za zorganizowanie wycieczki serdecznie dziękujemy p. B. Fus i P. A Jaskulskiej.
Za nami kolejny etap realizacji szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa”. W piątek 8 czerwca, podczas sejmiku, uczniowie szkoły podstawowej wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o naszej ojczyźnie, symbolach narodowych i patriotyzmie. Gośćmi spotkania była młodzież gimnazjalna ucząca się w Zespole Szkół Ogólnokształcących wraz z opiekunami – panią Dorotą Granica i panią Elwirą Fiałkowską. Wspólnie stworzyliśmy baaaaardzo długą flagę. Ma ponad sześć metrów długości i wykonana jest z wyciętych odcisków naszych dłoni. Spotkanie zakończyło się słodką niespodzianką w postaci waty cukrowej dla każdego.
Dziękujemy p. Dorocie i p. Elwirze oraz młodzieży za stworzenie przemiłej atmosfery.
Do zobaczenia.
Info. D. Laskowska
SZANUJĄC MUNDUR SZANUJESZ OJCZYZNĘ
Spotkanie w dniu 17 września 2018 roku zgromadziło całą szkołę. Kolejny raz mieliśmy przyjrzeć się wartości jaką stanowi dla nas Ojczyzna. Wśród zaproszonych gości była grupa rekonstrukcyjna młodzieży ze szkoły podstawowej w Suszu na czele z Panem Dyrektorem Włodzimierzem Palińskim. Zaproszeni zostali także przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Staży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei i Służby Więziennej. Taka grupa mundurowych w jednym czasie i miejscu? Tematem spotkania był mundur, szacunek dla niego, jego znaczenie. Stąd właśnie obecność tak różnych służb w mundurach.
Grupa rekonstrukcyjna w mundurach z II wojny światowej przedstawiająca żołnierzy V Brygady Wileńskiej prezentowała nam czas odzyskiwania niepodległości. mogliśmy zobaczyć, a nawet wziąć do ręki broń różnego rodzaju i kalibru z minionego okresu.
Tymczasem współcześni mundurowi (nasi Goście) pięknie opowiedzieli nam o mundurze i o ich szacunku dla stroju służbowego w którym każda ze służb się prezentowała. Było to bardzo inspirujące spotkanie. Kolejne z serii na 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości.
zdjęcia R. Kowalkowski
film B. Laskowski
tekst W. Lewko
KOCHAM CIĘ POLSKO
W związku z realizacją szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa” dnia 16.10.2018r uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych przy ulicy Mierosławskiego wzięli udział w konkursie „Kocham Cię Polsko”. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą o naszym kraju. Odpowiadali na pytania związane z historią Polski, świetnie poradzili sobie z układaniem wyrazów z rozsypanki literowej oraz wykazali się również dużą znajomością mapy naszej ojczyzny. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy.
Organizatorzy: Magdalena Ciarczyńska Wioletta Węgorzewska Ryszard Żuralski
Dnia 16. 10. 2018r. odbył się w naszej szkole konkurs „Kocham Cię Polsko” związany z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs przeznaczony był dla zespołów edukacyjno – terapeutycznych i grup rewalidacyjno - wychowawczych, uczących się w szkole przy ul. Kościuszki, który przygotowały panie: Justyna Zakrzewska, Monika Mężykowska i Elżbieta Mędrzycka. Uczniowie byli podzieleni na dwie drużyny – białych i czerwonych, które miały do wykonania różne zadania, a wśród nich: quiz wiedzy o Polsce, zabawy ruchowe i sprawnościowe związane z wiedzą o naszej Ojczyźnie. Nie zabrakło też pokazywanki do utworu muzycznego z programu „Kocham Cię Polsko”, o tym samym tytule, co nasz konkurs. Wszyscy występujący wykazali się dobrą znajomością wiedzy o swoim kraju, z radością wykonywali zadania ruchowe, co widać na zdjęciach, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy.
Info: Elżbieta Mędrzycka
PRZEGLĄD PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ.
W ramach realizacji szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa” dnia 23.10.2018 r. w naszej szkole odbył się „Przegląd Pieśni i Poezji Patriotycznej”. Dzieci i młodzież poprzez swoje występy popularyzowały historię Polski, chwaliły jej piękno oraz krzewiły kulturę narodową. Uczestnikami spotkania byli uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej, gimnazjum i klas Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Przedstawiony repertuar był bardzo bogaty i niejednokrotnie poparty ciekawymi rekwizytami i trafną interpretacją. Uczestników przeglądu w tajemniczą studnię minionych czasów przeniosły również występy zaproszonych gości. Uczniowie trzech klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika w Iławie, w barwnych strojach zatańczyli krakowiaka, do którego wtórował im chór śpiewając pieśń „Krakowiaczek jeden”. Natomiast młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego w Iławie zaprosiła słuchaczy do wysłuchania piosenek takich jak: „Rękawiczki”, „Tango” i „Nasza klasa”.
Projekt „Wolna i Niepodległa” przyczynił się do zorganizowania spotkania słowno-muzycznego, które dzięki piosence i poezji zintegrowało dzieci i młodzież z różnorodnych środowisk i pozostawiło w nich piękne wspomnienia i niezapomniane chwile.
Info.: I.Pokojska
WYNIKI KONKURSU POLSKA - MOJA OJCZYZNA
Kategoria klasy I -III:
I miejsce - Amelia Ślęzak SP nr 5, opiekun pani Jolanta Kosyl
Jan Dembiński SP nr 2, opiekun pani Jadwiga Madej
II miejsce – Artur Szybkowski SP nr 2, opiekun pani Grażyna Wiącek
III miejsce – Paulina Nadolska SP nr 2, opiekun pani Alina Piórkowska
Mateusz Hryniuk ZPSW, opiekun pani Jolanta Mejka
Wyróżnienia w tej kategorii:
Filip Muc SP nr 5, opiekun pani Jolanta Kosyl
Julia Chodowiec SP nr 2, opiekun pani Iwona Drzymalska
Wiktoria Boguszewska SP nr 4, opiekun pani Katarzyna Romanowska
Kategoria klasy IV -VI:
I miejsce – Andrzej Figurski ZPSW, opiekun pani Sabina Górska
II miejsce – Paweł Karłowski ZPSW, opiekun pani Sabina Górska
III miejsce – Kinga Jasińska SP nr 3, opiekun pani Joanna Sierzputowska
Kategoria klasy VII i VIII:
I miejsce – Łukasz Ruskowski SP nr 1, opiekun pani Urszula Janikowska
II miejsce – Laura Marszałek ZPSW, opiekun pani Justyna Zakrzewska
Wyróżnienie poza konkursem: klasa I-III MY i IV-V BC ZPSW,
POLSKIE SMAKI
Rok 2018 to szczególny rok dla nas Polaków – 100-lecie odzyskania niepodległości. W związku z tym w naszej szkole miało miejsce wiele wydarzeń upamiętniających tak ważną rocznicę. Także nasi uczniowie klas zawodowych, branżowych postanowili zorganizować kolejne wydarzenie. W dniu 6 listopada w związku z realizacją szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa” zorganizowali kiermasz potraw polskich pod nazwą „POLSKIE SMAKI”. W odświętnej oprawie uczniowie i pracownicy naszej szkoły mogli skosztować takich potraw jak bigos, żur staropolski, babka ziemniaczana, piernik no i oczywiście pierogi w kilku odsłonach. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem - szczególnie potrawy. Myślę, że smakowało?
Info: M. Konicz
PODSUMOWANIE PROJEKTU WOLNA I NIEPODLEGŁA
W czwartkowe przedpołudnie uczniowie, nauczyciele, pracownicy Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Iławie i zaproszeni goście, a wśród nich Starosta Powiatu Iławskiego p. Marek Polański, spotkali się, aby wspólnie świętować 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uroczystość była punktem kulminacyjnym działań podejmowanych w ZPSW pod hasłem „ Wolna i Niepodległa ”. Wszystkim zebranym towarzyszyła duma i radość płynąca z bycia Polakami, a którą młodzież wyraziła w przedstawieniu o przeszkodach, jakie nasi przodkowie musieli pokonać, abyśmy mogli cieszyć się wolną Ojczyzną.
Z zaciekawieniem wszyscy obejrzeli film, który stanowił podsumowanie projektu realizowanego od czerwca. W podejmowanych działaniach wspierała nas młodzież i dzieci z zaprzyjaźnionych: Szkoły Podstawowej nr 1, Liceum Ogólnokształcącego oraz wolontariusze z Zespołu Szkół im. Konstytucji 3-go Maja. Film został przyjęty bardzo ciepło. Właściwie każdy z uczniów mógł odnaleźć siebie na ekranie. A wyglądało to tak: zaczęliśmy od stworzenia żywej mapy Polski, wybraliśmy się do Warszawy, aby lepiej poznać stolicę, uczestniczyliśmy w Sejmiku Uczniowskim pod hasłem „ Jestem Polakiem ”, wzięliśmy udział w „ Przeglądzie Pieśni i Poezji Patriotycznej ”, zaprosiliśmy uczniów iławskich szkół do udziału w konkursie plastycznym „ Polska – moja Ojczyzna ”, młodzież klas zawodowych przygotowała dla uczniów pyszne posiłki, które określiła nazwą „ Polskie smaki ”, młodsi uczniowie wzięli udział w konkursie „ Kocham Cię Polsko ”. O tym, co oznacza mundur i ojczyzna, mówili nam przedstawiciele służb mundurowych: policjanci, strażacy, celnicy, funkcjonariusze służby więziennej i Straży Ochrony Kolei. Spotkanie odbyło się pod hasłem „ Szanując mundur – szanujesz Ojczyznę ”, a uczestniczyła w nim również grupa rekonstrukcyjna ze Szkoły Podstawowej im. Gen. J. Bema w Suszu wraz z dyrektorem p. Włodzimierzem Palińskim.
Serdecznie dziękujemy naszym uczniom i zaangażowanym osobom. Wszystkie podejmowane działania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem naszych wychowanków, którzy wielokrotnie podkreślali, jak bliska ich sercu jest Ojczyzna. Ogromnie nas to cieszy – mówią koordynatorzy projektu p. Daniela Laskowska i p. Walerian Lewko.
Małgorzata Lewko
Obejrzyj relację filmową z naszego wspólnego projektu na 100 lat niepodległości Polski WOLNA I NIEPODLEGŁA.
Autorami filmu są Panowie Bartek Laskowski i Radek Kowalkowski.