images_1herb

         Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie

MENU
STRUKTURA ZESPOŁU
Internat
Dla nauczycieli
Dla rodziców
Ciekawe i przydatne
KSIĘGA GOŚCI

PROGRAM - WOLNA I NIEPODLEGŁA 2018

ŻYWA MAPA POLSKI 4.06.2018

 

 Autor filmu R. Kowalkowski

 

 

 

 

 

CYTATY O NIEPODLEGŁEJ

 

 

Od wiosny drzwi w klasach naszej szkoły są przyozdobione fragmentami upamiętniającymi 100 lat niepodległości naszego kraju. 

 

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W ramach działań " Wolna i niepodległa " uczniowie naszej szkoły wybrali się do Warszawy. W dobrych humorach i  z ciekawością w oczach  spacerowaliśmy ulicami naszej stolicy. Zobaczyliśmy najważniejsze zabytki Warszawy. Dzięki pani przewodniczce z Domu Spotkań z Historią poznaliśmy dzieje kolumny Zygmunta, Zamku Królewskiego, usłyszeliśmy o tym, czym zajmowali się mieszkańcy Warszawy sto lat temu. Wiemy, że 11 listopada 1918 roku przypadał w poniedziałek. To trochę metaforyczne otwarcie nowego tygodnia i nowej historii Polski. Polski wolnej i niepodległej. Duże wrażenie zrobił na nas spacer murami obronnymi, a także urocza Starówka. W czasie zwiedzania  stolicy nie mogło również zabraknąć wizyty na stadionie narodowym. Niesamowite wrażenie! Kto jeszcze nie widział, niech koniecznie zobaczy. Warto! 

Za zorganizowanie wycieczki serdecznie dziękujemy p. B. Fus i P. A  Jaskulskiej.

 

info. M. Lewko

 

 

 

 

 

Zdjęcia cz.2

XXI SZKOLNY SEJMIK UCZNIOWSKI - JESTEM POLAKIEM

Za nami kolejny etap realizacji szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa”. W piątek 8 czerwca, podczas sejmiku,  uczniowie  szkoły podstawowej wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o naszej ojczyźnie, symbolach narodowych i patriotyzmie. Gośćmi spotkania była młodzież gimnazjalna ucząca się w Zespole Szkół Ogólnokształcących wraz z opiekunami – panią Dorotą Granica i panią Elwirą Fiałkowską. Wspólnie stworzyliśmy baaaaardzo długą flagę. Ma ponad sześć metrów długości i wykonana jest z wyciętych odcisków naszych dłoni. Spotkanie zakończyło się słodką niespodzianką w postaci waty cukrowej dla każdego.

 

Dziękujemy p. Dorocie i p. Elwirze oraz  młodzieży za stworzenie przemiłej atmosfery.                                                         

 

Do zobaczenia.

 

Info. D. Laskowska

 

 

SZANUJĄC MUNDUR SZANUJESZ OJCZYZNĘ

 

 

 Spotkanie  w dniu 17 września 2018 roku zgromadziło całą szkołę. Kolejny raz mieliśmy przyjrzeć się wartości jaką stanowi dla nas Ojczyzna. Wśród zaproszonych gości była grupa rekonstrukcyjna młodzieży ze szkoły podstawowej w Suszu na czele z Panem Dyrektorem Włodzimierzem Palińskim. Zaproszeni zostali także przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Staży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei i Służby Więziennej. Taka grupa mundurowych w jednym czasie i miejscu? Tematem spotkania był mundur, szacunek dla niego, jego znaczenie. Stąd właśnie obecność tak różnych służb w mundurach. 

   Grupa rekonstrukcyjna w mundurach z II wojny światowej przedstawiająca żołnierzy V Brygady Wileńskiej prezentowała nam czas odzyskiwania niepodległości. mogliśmy zobaczyć, a nawet wziąć do ręki broń różnego rodzaju i kalibru z minionego okresu. 

   Tymczasem współcześni mundurowi (nasi Goście) pięknie opowiedzieli nam o mundurze i o ich szacunku dla stroju służbowego w którym każda ze służb się prezentowała. Było to bardzo inspirujące spotkanie. Kolejne z serii na 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

 

 

zdjęcia R. Kowalkowski

 

film B. Laskowski

 

tekst W. Lewko

 

KOCHAM CIĘ POLSKO

  W związku z realizacją szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa” dnia 16.10.2018r uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych przy ulicy Mierosławskiego wzięli udział w konkursie „Kocham Cię Polsko”. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą o naszym kraju. Odpowiadali na pytania związane z historią Polski, świetnie poradzili sobie z układaniem wyrazów z rozsypanki literowej oraz wykazali się również dużą znajomością mapy naszej ojczyzny. 
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy.

 

Organizatorzy:
Magdalena Ciarczyńska
Wioletta Węgorzewska
Ryszard Żuralski

 

 

                                                                                                                                                       

 

 

Dnia 16. 10. 2018r. odbył się w naszej szkole konkurs „Kocham Cię Polsko” związany z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs przeznaczony był dla zespołów edukacyjno – terapeutycznych i grup rewalidacyjno - wychowawczych, uczących się w szkole przy ul. Kościuszki, który przygotowały panie: Justyna Zakrzewska, Monika Mężykowska i Elżbieta Mędrzycka. Uczniowie byli podzieleni na dwie drużyny – białych i czerwonych, które miały do wykonania różne zadania, a wśród nich: quiz wiedzy o Polsce, zabawy ruchowe i sprawnościowe związane z wiedzą o naszej Ojczyźnie. Nie zabrakło też pokazywanki do utworu muzycznego z programu „Kocham Cię Polsko”, o tym samym tytule, co nasz konkurs. Wszyscy występujący wykazali się dobrą znajomością wiedzy o swoim kraju, z radością wykonywali zadania ruchowe, co widać na zdjęciach, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy.

 

 

Info: Elżbieta Mędrzycka

PRZEGLĄD PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ.

W ramach realizacji szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa” dnia 23.10.2018 r. w naszej szkole odbył się „Przegląd Pieśni i Poezji Patriotycznej”. Dzieci i młodzież poprzez swoje występy popularyzowały historię Polski, chwaliły jej piękno oraz krzewiły kulturę narodową. Uczestnikami spotkania byli uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych szkoły podstawowej, gimnazjum i klas Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Przedstawiony repertuar był bardzo bogaty i niejednokrotnie poparty  ciekawymi rekwizytami i trafną interpretacją. Uczestników  przeglądu w tajemniczą studnię minionych czasów przeniosły również występy zaproszonych gości. Uczniowie trzech klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika w Iławie,   w barwnych strojach zatańczyli krakowiaka, do którego wtórował im chór śpiewając pieśń „Krakowiaczek jeden”. Natomiast młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego w Iławie zaprosiła słuchaczy do wysłuchania piosenek  takich jak: „Rękawiczki”, „Tango” i „Nasza klasa”.

Projekt „Wolna i Niepodległa” przyczynił się do zorganizowania spotkania słowno-muzycznego, które dzięki piosence i poezji zintegrowało dzieci i młodzież z różnorodnych środowisk i pozostawiło w nich piękne wspomnienia i niezapomniane chwile.

 

Info.: I.Pokojska

 

 

WYNIKI KONKURSU POLSKA - MOJA OJCZYZNA

      Kategoria klasy I  -III:

 

I miejsce - Amelia Ślęzak SP nr 5, opiekun pani Jolanta Kosyl                                                               

                   Jan Dembiński SP nr 2, opiekun pani Jadwiga Madej

II miejsce – Artur Szybkowski SP nr 2, opiekun pani Grażyna Wiącek

III miejsce – Paulina Nadolska SP nr 2, opiekun  pani Alina Piórkowska                   

                      Mateusz Hryniuk ZPSW, opiekun pani Jolanta Mejka

 

Wyróżnienia w tej kategorii:

 

Filip Muc SP nr 5, opiekun pani Jolanta Kosyl

Julia Chodowiec SP nr 2, opiekun pani Iwona Drzymalska

Wiktoria Boguszewska SP nr 4, opiekun pani Katarzyna Romanowska

 

Kategoria klasy IV -VI:

 

I miejsce – Andrzej Figurski ZPSW, opiekun pani Sabina Górska

II miejsce – Paweł Karłowski ZPSW, opiekun pani Sabina Górska

III miejsce – Kinga Jasińska SP nr 3, opiekun pani Joanna Sierzputowska

 

Kategoria klasy VII i VIII:

 

I miejsce – Łukasz Ruskowski SP nr 1, opiekun pani Urszula Janikowska

II miejsce – Laura Marszałek ZPSW, opiekun pani Justyna Zakrzewska

 

  Wyróżnienie poza konkursem: klasa I-III MY i IV-V BC  ZPSW,

POLSKIE SMAKI

   Rok 2018 to szczególny rok  dla nas Polaków – 100-lecie odzyskania niepodległości. W związku z tym w naszej szkole miało miejsce wiele wydarzeń upamiętniających tak ważną rocznicę. Także nasi uczniowie klas zawodowych, branżowych postanowili zorganizować  kolejne wydarzenie. W dniu 6 listopada  w związku z realizacją szkolnego projektu „Wolna i Niepodległa” zorganizowali kiermasz potraw polskich  pod nazwą  „POLSKIE SMAKI”. W odświętnej oprawie uczniowie i pracownicy naszej szkoły mogli skosztować takich potraw jak bigos, żur staropolski, babka ziemniaczana, piernik no i oczywiście pierogi w kilku odsłonach. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem -  szczególnie potrawy. Myślę, że smakowało?

Info:  M.  Konicz

 

PODSUMOWANIE PROJEKTU WOLNA I NIEPODLEGŁA

W czwartkowe przedpołudnie uczniowie, nauczyciele, pracownicy Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Iławie i zaproszeni goście, a wśród nich Starosta Powiatu Iławskiego p. Marek Polański, spotkali się, aby wspólnie świętować 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Uroczystość była punktem kulminacyjnym działań podejmowanych w ZPSW pod hasłem „ Wolna i Niepodległa ”. Wszystkim zebranym towarzyszyła duma i radość płynąca z bycia Polakami, a którą młodzież wyraziła w przedstawieniu o przeszkodach, jakie nasi przodkowie musieli pokonać, abyśmy mogli cieszyć się wolną Ojczyzną.

 

Z zaciekawieniem wszyscy obejrzeli film, który stanowił podsumowanie projektu realizowanego od czerwca. W podejmowanych działaniach wspierała nas młodzież i dzieci z zaprzyjaźnionych: Szkoły Podstawowej nr 1, Liceum Ogólnokształcącego oraz wolontariusze z Zespołu Szkół im. Konstytucji 3-go Maja. Film został przyjęty bardzo ciepło. Właściwie każdy z uczniów mógł odnaleźć siebie na ekranie. A wyglądało to tak: zaczęliśmy od stworzenia żywej mapy Polski, wybraliśmy się do Warszawy, aby lepiej poznać stolicę, uczestniczyliśmy w Sejmiku Uczniowskim pod hasłem „ Jestem Polakiem ”, wzięliśmy udział w „ Przeglądzie Pieśni i Poezji Patriotycznej ”, zaprosiliśmy uczniów iławskich szkół do udziału w konkursie plastycznym „ Polska – moja Ojczyzna ”, młodzież klas zawodowych przygotowała dla uczniów pyszne posiłki, które określiła nazwą „ Polskie smaki ”, młodsi uczniowie wzięli udział w konkursie „ Kocham Cię Polsko ”. O tym, co oznacza mundur i ojczyzna, mówili nam przedstawiciele służb mundurowych: policjanci, strażacy, celnicy, funkcjonariusze służby więziennej i Straży Ochrony Kolei. Spotkanie odbyło się pod hasłem „ Szanując mundur – szanujesz Ojczyznę ”, a uczestniczyła w nim również grupa rekonstrukcyjna ze Szkoły Podstawowej im. Gen. J. Bema w Suszu wraz z dyrektorem p. Włodzimierzem Palińskim.

 

  Serdecznie dziękujemy naszym uczniom i zaangażowanym osobom. Wszystkie podejmowane działania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem naszych wychowanków, którzy wielokrotnie podkreślali, jak bliska ich sercu jest Ojczyzna. Ogromnie nas to cieszy – mówią koordynatorzy projektu p. Daniela Laskowska i p. Walerian Lewko.

 

 

 

Małgorzata Lewko

 

 

Obejrzyj relację filmową z naszego wspólnego projektu na 100 lat niepodległości Polski WOLNA I NIEPODLEGŁA. 

Autorami filmu są Panowie Bartek Laskowski i Radek Kowalkowski.

Zapraszamy!

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )